blog.1.image
October 10th

7. HAFTA Bebeğin bir yaban mersini büyüklüğünde

İkinci ayın içindesin

Bebeğinizin gözleri, burnu, ağzı ve kulakları şekilleniyor.

İlk trimester doğum öncesi testleri hakkında bilgi edinin.

Menüde ne var? Hamilelikte hangi yiyecek ve içeceklerden kaçınacağınızı öğrenin.

Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Bu haftanın büyük haberi: Bebeğinizin elleri ve ayakları kol ve bacakları ortaya çıkıyor - tutmayı ve gıdıklamayı hayal ettiğiniz minik bebek parmakları ve ayak parmaklarından çok bu noktada kepçe gibi görünseler de, . Teknik olarak, bebeğiniz hala bir embriyo olarak kabul edilir ve küçük bir kuyruğu vardır; Kuyruk birkaç hafta içinde kaybolur, ancak küçülen tek şey budur. Bebeğiniz geçen haftadan bu yana iki katına çıktı ve şimdi 11mm uzunluğunda, yaban mersini büyüklüğünde.

Rahminizin içini görebilseydiniz, göz kapağı kısmen kıvrılmış, göz rengini kaplayan, gözlerini kısmen kapatmış, ayrıca burnunun ucu ve parşömen gibi ince cildin altındaki minik damarları görürsünüz. Bebeğinizin beyninin her iki yarım küresi büyüyor ve karaciğeri kemik iliği oluşana ve bu rolü üstlenene kadar kırmızı kan hücrelerininden oluşuyor. Ayrıca sonunda sindirime yardımcı olmak için insülin hormonunu üretecek bir pankreas vardır. Bebeğinizin büyüyen bağırsaklarındaki bir döngü, küçük vücuduna oksijen ve besin taşıyan farklı kan damarlarına sahip olan göbek kordonuna girer.

Hayatın nasıl değişiyor?

Rahminiz son beş hafta içinde ikiye katlandı ve yemek, sabah rahatsızlığı nedeniyle kötü hissedebilirsin. (Kendini iyi hissediyorsan, endişelenme - şanslısın!)

Artan kan hacminiz ve böbrekleriniz üzerinden işlenen ekstra sıvı nedeniyle normalden daha fazla işemek gerekebilir. (Şimdiye dek, hamile kalmadan önce zaten yüzde 10 daha fazla kanınız var. Hamileliğinizin sonuna kadar, damarlarınızın içinde dolaşımdaki taleplerinizi karşılamak için damarlarınızdan akan yüzde 40 ila 45 daha fazla kanınız olacak. ) Rahminiz büyüdükçe, mesaneniz üzerindeki baskı sizi tuvalete sık gönderir.

İlk üç aylık dönemde mide bulantısı hisseden kadınların yaklaşık yarısı, yaklaşık 14 hafta içinde tamamen rahatlama bulacak. (Geri kalanların çoğu için, rahatlığın artması için bir ay kadar zaman alır.) Yine de, normalden daha fazla işemek gerekmesinin bebeğinizin doğumuna kadar değişmesi pek mümkün değildir. Aslında, araştırmalar idrarın hem sıklığının hem de hacminin hamilelik boyunca artma eğiliminde olduğunu göstermektedir.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon