blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 7 AY 3 HAFTALIK

· Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Ayrılma kaygısının başlangıcı

Bebeğiniz bu aylarda, ayrılık kaygısı belirtileri gösteriyordur. Bu garip endişe aslında bebeğinizin etrafındaki dünyayla ilgili bazı şeyleri anlamaya başladığının bir işaretidir.

Daha önce odadan çıktığınızda bebeğiniz sakindi. Ancak, artık gittiğinizi biliyor - ve sizi resmedebiliyor ve özleyebiliyor - görüş alanından çıkar çıkmaz ağlamaya başlıyor olabilir.

Bebeğinizin sizden ayrılmak istememesi içten içe sizi memnun edebilir veya zaman zaman sizi sinirlendirebilir. Eğer bir iş yapmak için dışarı çıkarsanız ve bebeğiniz evde kalırsa, dışarı çıkmadan önce kısa bir süre ona sarılın ve öpücükler verin ve kısa bir süre sonra döneceğinizi söyleyin. Bir saat içinde geri döneceğinizi anlamıyor, ancak sevgi ve şefkat onu rahatlatabilir ve sizi tekrar görene kadar sakin kalmasını sağlayabilir.

Ayrıca, her gittiğinizde onu güvenebileceği ve aşina olduğu biriyle bırakmaya çalışın. Bu şekilde, eğer Annem veya babam olamazsa, en azından geçici bekçisi ile mutlu olacak.

Not: Bebeğiniz gece boyunca sağlıklı bir şekilde uyuyor olsa bile, ayrılık kaygısı yaşıyorsa şimdi periyodik olarak uyanabilir - ikisi birbirine bağlı görünüyor.

Diş çıkarma

Diş çıkarma işlemi 3. Ay gibi erken veya 12. ay gibi geç zamanda geçekleşebilir, ancak çoğu bebek ilk dişleri (tipik olarak altta iki orta diş) 4 ila 7 ay arasında filizlenir. Bebeğinizin inci beyaz dişleri arasında boşluklar varsa, endişe etmeyin. Dişler çoğu zaman garip açılarla çıkar ve 20 bebek dişinin tümü çıktıktan sonra, boşluklar 3 yaşına kadar kaybolur.

Bebeğiniz diş çıkarmaya başladığında, bu ağzındaki garip yeni şeylere alışmaya çalışırken yeni sesleri denemelerini veya daha fazla kemirme eğiliminde olmalarını gözlemleyebilirsiniz.

Bebeğinizin rahatsızlığını hafifletmek için, eline sert ve güvenli bir lastik diş çıkarma halkası veya soğuk bir bez gibi çiğnenecek bir şey verin. Ayrıca soğuk ağrıyı geçici olarak uyuşturduğu için elma püresi veya yoğurt gibi soğuk yiyecekleri yemekte biraz rahatlatıcı olabilir. Bir bebeğe kemirmesi için sert, şekersiz bir bebe bisküvisi verilmesi, rahatlamasını sağlayacak bir başka numaradır.

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

· Hayatınız: Çocuğunuzdan uzaklaşmak

Eğer henüz bir bakıcı ile anlaşmadıysanız veya bebeğinizden uzakta çok zaman geçirmiyorsanız, yalnız değilsiniz. Bununla birlikte, ara sıra bebeğinizden bir süre uzaklaşmak için iyi sebepler var - kendi iyiliğiniz için değilse, o zaman onun iyiliği için. Kısa ayrılıklar, diğer insanlara uyum sağlamasına ve daha sosyalleşmesine yardımcı olur - hatta başlamadan önce ayrılık kaygısına karşı onu "alıştırmaya" yardımcı olabilir.

Çok uzun süre dışarı çıkmak zorunda değilsin. Bir saatlik iş, bir film - bebeğiniz uyandığında ve uzakta olduğunuzu fark etmesini sağlayacak kısa bir ayrılık, hile yaparak yavaşça sizden ayrılmayı öğrenecek. Ve zamanla, yanında olmadığınızda dünyaların sonu olmadığını anlayacaksınız.

Öğrenin: Boğulma

Boğulmayı gördüğümde anlayabilir miyim?

Evet. Boğulma, bebeğinizin hava yolunu tıkamasına veya hava yolunu tıkayan bir şeyi oradan çıkarmaya çalıştığı anlamına gelir. Bebeğiniz nefes almada zorlanıyorsa, alışılmadık sesler çıkarıyorsa, tıkanıyor, öksürüyor ise boğuluyor olabilir. Derisi kırmızıya veya maviye dönebilir ve bilincini kaybedebilir. Bu noktaya gelmemesi için hemen müdahale edin.

Bebeğim boğulmaya başlarsa ne yapmalıyım?

Bebeğiniz öksürebilir, ağlayabilir veya konuşabilir ve yeterli nefes alıyor gibi görünüyorsa, hava yolu tamamen tıkalı değildir. Muhtemelen tıkanmayı kendi başına temizleyebilecektir ve bir ebeveynin yapabileceği en iyi şey sakin kalmak ve güven vermektir. Fakat bebeğiniz nefes nefese soluyorsa, kırmızıdan maviye dönüyorsa, panik geçiriyor gibi görünüyor (geniş gözler, ağzı açık) veya bilinçsiz görünüyorsa, yardım için bağırınız ve hava yolunu temizlemeye çalışırken derhal 112'i aramalarını isteyin. Nesneyi öksürerek çıkartmasına yardımcı olmak için sırtına vurmayı deneyin.

Ne yapacağını tam olarak görmek için, boğulma ve ilk yardım için bebek ilk yardımına ilişkin resimli rehberimize göz atın.

Boğulmayı önlemenin iyi yolları nelerdir?

Bebeğinize yaşınıza uygun yiyecekler verin (püre veya iyi pişmiş yiyecekler ve kabuğu soyulmuş parmak şeklinde kesilmiş yiyecekler), beslenirken onu denetleyin (acele veya arabada beslenmeyin) ve beslenirken daima dik oturmasını sağlayın. Küçük nesnelerle, küçük parçaları olan veya bebek pudrası içeren oyuncaklarla oynamasına izin vermeyin. Oyuncaklar hakkındaki yaş kurallarına uyun - sadece eğitsel değere veya gelişim becerisine değil, oyuncakların güvenliğine çok dikkat edin. Ayrıca bebeğinizin tıkaç refleksine engel olabileceğinden, sürtünen bir diş temizleme ilacı kullanmayın. Boğulma, çocuklarda en yaygın ölüm nedenlerinden biridir.

Ya bebeğimin bir şey yuttuğundan şüphelenirsem?

Bebeklerin genellikle bağırsaklardan zarar vermeden geçen küçük nesneleri (madeni paralar gibi) yutmaları yaygındır. Ancak aşırı sersemletme veya yutkunma yetersizliği, iştahta belirgin bir azalma olduğunu fark ederseniz veya bebeğiniz bir nesnenin tıkanabileceği bir yerde ağrı hissettiğini belirtirse, bebeğinizin doktorunu arayın veya acil servise hemen gidin.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon