blog.1.image
October 10th

2. Hafta

Henüz hamile olduğunuzu hissetmeseniz bile, vücudunuzun inanılmaz miktarda gebelik hormonları üretmeye başladığı 2. haftada, bebek gelişimi tüm hamilelik süreci boyunca olduğundan çok daha hızlı bir büyümenin gerçekleştiği evredir. Hafta hafta gebelik sürecinde gerçekleşen değişim oldukça heyecan vericidir. 2 haftalık gebelik sürecinde neler oluyor, hep beraber bakalım…

Eğer son menstrual döngüye yeni girdiyseniz veya en azından birkaç gündür regliniz devam ediyorsa, bu yalnızca önceki ay döllenmemiş yumurtanın vücuttan atılması değil, aynı zamanda hamile kalmak için yeni bir başlangıç noktasıdır.

Menstrual döngüdeki hormon değişimlerini birbiriyle uyum içerisindeki bir senfoniye benzetmek mümkündür. Öncelikle, FSH (folikül uyarıcı hormon) yumurta üretimini uyararak yumurtlama sürecinin nasıl gelişeceğini belirler. Öyle ki; yumurtalıklarda ‘folikül’ adı verilen içi sıvı dolu keseler olgunlaşır. Hemen akabinde olgunlaşan foliküller östrojen hormonu üretmeye başlar. Östrojenin iki görevi vardır. Birincisi; rahim içi dokusu olan uterusu tekrar kalınlaşması için teşvik etmek, ikincisi ise; östrojen yeterli seviyeye ulaştıktan sonra LH (lüteinleştirici hormon) üretimini tetiklemektir.

2 haftalık gebelik döneminde bebeğiniz ne durumda?

2 haftalık hamileyim ve bebeğim ne durumda, vücudumda nasıl değişiklikler oluyor diye merak ediyorsanız hemen açıklayalım: 2 haftalık gebelik döneminde (yani 28 günlük döngünün 14. günü civarında) üretilen yumurta fallop tüpü içine itilir. Bu andan sonraki 12 ila 24 saat süre içinde vajina, serviks, uterus ve nihayetinde fallop tüpüne kadar ulaşan, 10 saatlik bu zorlu yolculuk sonunda ortalama olarak 250 milyon sperm arasından yaklaşık 400 tanesi hayatta kalmayı başarır ve yalnızca biri yumurta membranından içeri girer. LH seviyesindeki dalgalanma 24 ila 36 saat içerisinde en üst düzeye ulaşır ve yaygın olarak ‘yumurtalama’ olarak bilinen bu süreç, olgun yumurtanın en doğru sperm tarafından döllenmesiyle sonuçlanır.

Hamilelik sürecinde doğum gününün hesaplanmasında sayım, sperm ve yumurta henüz bir araya gelmemiş olsa bile döllenme öncesinden itibaren, yani 2. haftadan itibaren başlar. Kadınlar her menstrual döngüde %25 oranında hamile kalma şansına sahiptir.

Fallop tüpünden uterusa 3-4 günlük yolculuk sonunda ulaşan döllenmiş yumurta artık ‘zigot’ olarak adlandırılır ve 16 özdeş hücreye bölünür. Zigot uterusa girdiğinde artık ‘morula’ olarak adlandırılır. 1-2 gün içinde şaşırtıcı bir hızda büyümeye devam eden morula, rahim duvarına adeta bir tünel kazarak yerleşir.

Bu ana kadar gelişmekte olan bebeğiniz, 2 haftalık gebelik döneminde küçük bir hücre topu haline gelir ve bu haliyle ‘blastosist’ olarak adlandırılır. Hücrelerin bir araya gelmesiyle oluşan bu yapı embriyonun kendisidir. Amniyon sıvısıyla dolu olan kese plasentaya bağlıdır. Plasenta; bebeğinize yaşamı için gerekli olan oksijen ve besinlerin taşındığı organdır.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon