blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 6 AY 1 HAFTALIK

Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Yuvarlanma, yuvarlanma, yuvarlanma

Bebeğinizin güçlü boyun ve kol kasları, muhtemelen sizin daha dikkatli olmanıza neden olacak ve daha çok eğlendirecek önemli bir dönüm noktası olan bir tarafa doğru yuvarlanmasını sağlayacak. Bebeğiniz bir süre için oturma pozisyonunu seçebilir veya dönmeye başlayabilir veya karnının üstünde sürünmeye devam edebilir. Bebeğiniz yeni beceriler kazanmaya ve çevresini gözlemeye ve keşfetmeye ilgi göstermeye devam ettiği sürece endişelenmeyin.

Yuvarlanmak bebeğiniz için eğlenceli olabilir, ama aynı zamanda sizin için sinir bozucu olabilir. Bebek bezi değişiklikleri sırasında bebeğinizi tutun ve asla bir yatağa veya yükseltilmiş bir alan üzerinde gözetimsiz bırakmayın.

Senin küçük sosyal kelebek

Bu yaşta bebeğiniz sadece diğerlerinin dikkatini çekmekle kalmaz, sıklıkla iletişim de başlatır. Yakında yabancılara karşı kaygının başladığını fark etseniz de, bebeğinize göze çarpmayacak şekilde yavaş ve sakin yaklaşın: Muhtemelen göze hoş gelmeyen veya ona bir gülüşle yaklaşan herkes onu memnun edecek ve anında arkadaş olacak. Ama endişelenme - hala senden çok fazla sevgi ve ilgi bekliyor.

Bebeğiniz aynı zamanda hem sevdiğiniz hem de sevmediğiniz davranışlarını, sizi nasıl meşgul ettiğini, yani şimdiden başlayarak (ve gelecek yıllar boyunca) dikkatinizi çekmek için neler yapacağını öğreniyor. Şu anda neredeyse yaptığı her şey seviliyor, ama yaşı ilerledikçe, senden bir tepki almak için yaramazlık yapması daha olası. Sadece iyi olduğunda ona olumlu geribildirim vermeyi unutma. Doğru-yanlış ı öğretmeye başlamak için yanlış bir zaman.

Bir şeyler daha anlaşılır: Bebeğiniz dikkat çeken hareketlerini ağlamaktan daha fazlasını içerecek şekilde genişletmeye başlıyor. Onun kıvrılıp kıvrılmadığını, ses çıkardığını, “üflediğini” vb. Fark edebilirsiniz. Önümüzdeki üç ay boyunca, ne düşündüğünü, istediğini ve ihtiyaç duyduğunu size bildirmenin benzersiz bir şekilde kişisel bir yolunu geliştirecek.

Başarıya giden yoldayız

Bebeğiniz daha aktif olmaya başladığında, rahat kıyafetleri tercih edecektir. Hareket ettikçe bozulmayacak yumuşak kumaşları tercih edin. Bol, esnek ve nefes alabilen kıyafetler enerjik küçük bir bol kıpırdanma alanı sağlayacaktır.

Kaba veya sert dikişleri olan giysilerden kaçının; uzun bağlar, düğmeler (boğulma tehlikesine neden olabilir); ve bebeğinizin uyuması, emeklenmesi ya da oynamasına engel olabilecek başka bir şey.

Bebeğinizin bezinde

Bebeğinizin dışkıları küçük miktarlarda katı madde yemeye başlar başlamaz renk ve koku değiştirirse şaşırmayın. Bu normal. Dışkıları çok sert görünüyorsa, diğer meyve ve sebzelere, yulaf ezmesi veya ruşeyme geçin. (Pirinç gevreği, muz ve elma püresi kabızlığa neden olabilir.)

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

· Hayatın: Sağlıklı Beslenmek

Bir bebeğe bakmak yorucu olabilir. Ve ağır yiyecekler uykunuzu getirebilir, bu nedenle yemekleri ve ara öğünleri hafif ve besleyici tutmaya çalışın. İşte bazı yararlı ipuçları:

Kahvaltıyı atlama. Acele ettiğinizde sabah yemeğini atlamak fikri cazip gelse de, vücudunuzun sabahları yakıt ikmali yapması gerekir - özellikle uykusuz bir geceden sonra! Yumurta gibi proteinler ve cevizli ve kuru üzümlü yulaf ezmesi gibi demir içerikli karbonhidratlar, güne enerjik başlamanız ve gün boyu dayanmanız için enerji verecektir.

Meyve ve sebzeleri seçin. Çiğ meyve ve sebzeleri yemeye hazır halde buzdolabınızda veya masanızın üstünde tutun. Sebzeleri ve meyveleri yemeğinize dahil etmek için yeni tarifler bulun - örneğin, sebze çorbaları ve meyve salataları. Veya taze veya dondurulmuş meyvelerden, meyve suyundan veya sütten ve yoğurttan smoothie'ler yapın.

Aşırı yorgunluktan kaçınmak için abur cuburlardan uzak durun. Hızlı bir enerji patlamasından sonra, cipsler ve şekerlemeler sizi eskisinden daha fazla halsiz hissettirebilir. Badem veya yerfıstığı, yüksek proteinli yoğurt ve düşük şekerli enerji barları gibi daha besleyici, yüksek enerjili alternatifleri arayın. Kuru meyve, kuru üzüm, ayçiçeği veya kabak çekirdeği, kuruyemiş ve hindistancevizi gevrekleri veya çikolatalı yulaf barları satın alın veya kendi dilimlerinizi kendiniz yapın.

Karbonhidratları hesaba katın. Karbonhidratlar son yıllarda kötü bir seçenek haline geldi, ancak kararında porsiyonlar yerseniz ve sağlıklı seçimler yaparsanız sizin için büyük bir enerji ve lif kaynağıdır ve sizin için iyidir. Kepekli makarna, tahıllı yulaf ezmesi ve kepekli ekmek ve grisini deneyin.

Sağlık iç. Bol miktarda su içerek vücudunuzu nemli tutmayı unutmayın. Meyve suları, soda, kahve ve enerji içecekleri kötü tercihlerdir - şeker içeriğine dikkat edin ve özellikle emzirirken çok fazla kafein almayın.

· Öğrenin: Astım

Astım nedir?

Çocuklar arasında en sık görülen kronik hastalık olan astım, solunum yollarının iltihaplanmasıdır ve solunum yollarının daralmasını zorlaştırır. Astım atakları, polenler, küf kokuları ve hayvan dışkıları gibi alerjenler; hava yolu kirleticileri (sigara dumanı ve boya buharı dahil); viral solunum yolu enfeksiyonları; ve bazen soğuk hava soluma. Her ne kadar astım ciddi ve kronik bir sağlık problemi olabilse de, astımlı çocukların çoğu, dikkatli ve aktif bir şekilde idare ederek normal, aktif yaşamları yaşayabilir. Çocuk büyüdükçe ve hava yolları büyüdükçe şiddeti genellikle azalır.

Bebeğimin astımı olduğuna dair bazı işaretler nelerdir?

Bebeğiniz çok öksürürse (özellikle geceleri) veya alerjileri, egzemaları veya ailede bu semptomların öyküsü varsa astım olabilir. Olası bir atak belirtileri arasında hızlı nefes alma, sürekli öksürme, hırıltılı nefes alıp verme, nefes alırken ıslık çalma sesi veya homurdanma, burun deliklerini her nefeste büyümesi, yorgunluk ve maviye dönüşen cilt sayılabilir.

Bebeğinizin astım krizi geçirdiğini ya da nefes almada zorluk çektiğini düşünüyorsanız - özellikle solunduğunda boynuna, kaburgalarına veya karnına doğru çekiliyorsa - hemen 112’yi arayın veya acil servise götürün. Dudakları veya parmak uçları mavi görünüyorsa veya uyuşuk, sıkıntılı veya çok fazla sabit duruyorsa hemen yardım isteyin.

Soğuk algınlığının bir çocuğun hırıltılı nefes alış verişini açığa çıkarması yaygın olsa da, kronik bir gece öksürüğü astımın daha net bir belirtisidir. Çocuğunuzun hırıltılı, öksürüğü veya nefes alması zorluğu nedeniyle uyumakta zorluk çekmesi durumunda bebeğinizin doktorunu arayın.

Bebeğimin astımı varsa ne yapmalıyım?

Teşhis astım ise, bebeğinizin doktoru bu sorunun nasıl yönetileceğini tartışacaktır. Birlikte hangi durumların astım atakları tetikleyebileceğini, belki de solunum rahatsızlıklarını veya alerjenler veya sigara dumanı gibi çevresel bir şeyleri anlayabilirsiniz. Ayrıca bebeğinizin bakıcılarını astımı ve tedavisi hakkında eğitmeniz gerekecektir.

Soğuk buğulu bir buharlaştırıcı kullanmayı denemek ve bebeğinizin kafasını ve boynunu uyurken 30 derece veya daha fazla yükseltmek yararlı olabilir (örneğin, yatak yatağının altına sarılmış bir havlu koyarak).

Alerji testi, alerjenleri ortamdan çıkarabildiği için de faydalı olabilir. Örneğin, toz ve toza maruz kalma riskini azaltmak için bebeğinizin odasından halıları, perdeleri ve doldurulmuş hayvanları çıkarmayı düşünebilirsiniz. Ayrıca bebeğinizin bakıcılarını astımı ve tedavisi hakkında eğitmeniz gerekecektir.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon