blog.1.image
October 10th

Formül Mama ile Beslenme

Yeni doğan bebekler, yanlış yatış pozisyonundan veya herhangi bir sebepten dolayı anne sütüne karşı isteksiz davranabilmektedir. Buna ek olarak annelerin de bebeklerinin sağlıklı bir şekilde gelişimini sağlayabilecek kadar sütleri olmayabilir. Sütleri yeterli olmayan annelerin mama ile beslenen bebeklerinin, kaç saatte bir besleneceği konusuna dikkat etmeleri önemlidir.

Anne sütü, bebeklerin gelişimi için kritik öneme sahiptir ve mutlaka ilk 6 ay boyunca tek öncelik olmalıdır. Bunun mümkün olmadığı durumlarda ise ‘1 numara’ bebek mamaları tavsiye edilmektedir. Bebeklerin mamayı rahat tüketebilmeleri için bulunduğu aya uygun biberon ağızlıkları kullanılmalıdır.

Bebeklerde Biberon ile Beslenme

Özellikle 1 yaşından küçük bebekler, mutlaka anne gözetiminde biberon kullanmalıdır. Bebeğiniz biberonu tutabiliyor olsa dahi, kendi kendine beslenmesi tehlikelidir. Özellikle ilk 9 ayda, bebek anne kucağında ve yarı dik pozisyonda beslenmelidir. Başı ise annenin kolunun yumuşak kısmına denk gelmelidir. Çok zayıf olan anneler, emzirme yastıklarından destek alabilirler.

Biberon daima dik tutulmalı ve ağızlık kısmının mama ile dolu olduğundan emin olunmalıdır. Bu sayede bebeğinizin hava yutması da en az seviyeye indirilmiş olacaktır. Özellikle kolik bebekler de bu detay çok önemlidir.

6 aydan sonra mamanın kıvamı da koyulaşacağı için biberon ağızlığının değiştirilmesi gerekir. Bazı bebekler obur oldukları için 0-6 yaş arası için üretilen biberon ağızlıkları onlara küçük gelebilir ve bu durumdan rahatsız olabilirler.

Biberon Maması Nasıl Hazırlanır?

Piyasada çok fazla sayıda bebek maması markası bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken ise 0-6 ay arası için 1 numara, 0-9 ay arası için 2 numara ve daha sonrası için 3 ve 4 numaralı mamaların tercih edilmesidir.

Her 30 mililitre kaynatılmış suya, 1 ölçek mama atılması uygundur. Mama atılmadan önce su kesinlikle ılık kıvama gelmelidir. Mamayı önce koyup, üzerine kaynar suyu döktükten sonra ılımasını beklemek kesinlikle yanlıştır ve maalesef çok düşülen bir yanlıştır. Bunu yapan ebeveynler, maalesef mamanın içerisindeki proteinlerin tamamını yok etmektedir.

Mama ile Beslenen Bebekler Kaç Saatte Bir Beslenmelidir?

İLK 2 HAFTA 60ml SU + 2 ÖLÇEK MAMA 6-10 kez

2 HAFTA- 2 AY 120ml SU + 4 ÖLÇEK MAMA 6-8 kez

2-6 AY 180 ml SU +6 ÖLÇEK MAMA 5-6 kez

6 AY- üstü 180 ml SU + 6 ÖLÇEK MAMA 4-5 kez

Her bebeğin acıkma saati değişse de ortalama olarak bebekler 3 saatte bir acıkmaktadır ve günde 7-8 biberon tüketmeleri normaldir. Bebeğiniz bunun üzerine çıkıyor ve kilo almıyorsa, beslemenizde sakınca yoktur. Kilo alması durumunda ise doktorunuzun da önerisi ile miktarları azaltabilirsiniz.

Özellikle kilo alışı hızlı olan çocuklar 7. aydan sonra sebze ağırlıklı beslenme düzenine geçirilmelidir. Bu düzene geçildiğinde, bebeğin sebze ve meyve yemesinde ısrarcı olunmamalı, onun sevdiği sebze ve meyveler daha sık verilmelidir. Bu sayede çocuğunuzun ileride obezite sorunu ile karşılaşma riskini de düşürmüş olursunuz.

Mama ile beslenen bebekler kaç saatte bir beslenmeli konusunun, bebeğe göre göreceli olduğunu söyleyebiliriz. Tıpkı yetişkinlerin acıkma aralıkları, kişiden kişiye değişkenlik gösterdiği gibi, bu konu bebeklerde de bebeğin yapısına göre farklılık göstermektedir.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon