blog.1.image
October 10th

19 Aylık Çocuklarla Yapılabilecek Etkinlik

  • İkişer adet tabak, bardak, kalem, şapka, toka gibi nesneler hazırlayın. Hazırladığınız bu nesnelere bebeğinizin dikkatini çekin. Nesnelerden birini elinize alarak ne olduğunu sorun. Nesnenin diğer eşini bulmasını isteyin. Bebeğiniz bulduğunda ikisini yan yana koyun.
  • Dikdörtgen ya da kare şeklinde bir köpük temin edin. Köpüğün üzerini polar ile kaplayın. Kare şeklinde kartonlar keserek kartonların üzerine çeşitli nesne, hayvan resimleri yapıştırın. Resimli kartonların her birinden ikişer adet hazırlayın.  Hazırladığınız bu kartonların arka tarafına cırt cırt yapıştırın. Resimli kartonlarınızdan bir tanesini polarla kapladığınız köpüğün üzerine aralıklı olarak tutturun. Bu panoyu bebeğinizin rahatlıkla ulaşabileceği bir yere koyarak dikkatini çekin. Diğer resimli kartonları da panonun önüne bırakın. Önce kendiniz model olarak pano üzerindeki resimlerden bir tanesinin ismi ile söyleyerek yerden aynısını bulun ve panoya yapıştırın. Daha sonra aynı şekilde bebeğinize pano üzerinden bir tanesini gösterin ve yerden aynısını bularak panoya yapıştırmasını isteyin.
  • Bebeğinizle parka gidin. Parka gittiğinizde bebeğinizin sizden ayrılıp, uzaklaşmasına bağımsız hareketler sergilemesine müdahale etmeyin. Ancak tehlike yaratan durumlar karşısında müdahale edin, yanında olun, destek olun.
  • Bebeğinizin kendi odasında zaman zaman vakit geçirmesi için fırsat yaratın.
  • Bebeğinizle birlikte kitap okuyun. Kitabın sayfalarını nasıl çevirdiğinizi görmesini sağlayın. Elinden tutup “Bu sayfa bitti. Bakalım arka sayfada ne varmış? “ derken birlikte sayfayı çevirebilirsiniz.
  • Bebeğinizle  yere uzanıp dev bir hikaye kitabı okuyun. Bebeğinizden sayfayı çevirmesini isteyin.Başardığında ona gülümseyip teşekkür edin.
  • Bebeğinizle birlikte süngerli küplerden kuleler yapın. Yaptığınız kuleleri yıkıp bebeğinizin tek başına yapması için destekleyin.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon