blog.1.image
October 10th

14 Aylık Çocuklarla Yapılabilecek Etkinlik

  • Bebeğinizi kucağınıza oturtun. Kendi gözünüze, burnunuza, yanaklarınıza dokunun. Dokunduğunuz her organın adını söyleyerek onu da kendi burnuna, gözüne, yanağına dokunması için cesaretlendirin.
  • Bebeğinize odasında bulunan eşyaları isimleri ile birlikte tanıtın ve gösterin. Daha sonra ismini söylediğiniz oyuncağı, eşyayı bulup size getirmesini ya da yerini göstermesini isteyin. Örneğin; Ördeğin nerede?, Tabağın nerede? gibi….
  • Bebeğinizin sevdiği oyuncakları sehpanın ya da koltuğun üzerine koyun. Bu oyuncaklara dikkatini çekerek oyuncaklar-minnie nerede arasından bir tanesinin ismini söyleyerek bulmasını isteyin.
  • Bebeğinizle birlikte odasına giderek herhangi bir kıyafetini ondan isteyin. Örneğin; “çorabın nerede? Onu bana getirir misin?” diyerek söylediğiniz eşyayı elbise dolabında arayıp aramadığını gözlemleyin. Çorabını ya da başka bir eşyasını orada araması için yönlendirin. Bulduğunda da ona gülümseyin.
  • Odanın içinde farklı yerlere oyuncaklar ya da eşyalar bırakarak bebeğinize oyuncaklarını ya da eşyaları birlikte toplayacağınızı söyleyin. Ona çeşitli yönergeler vererek- legolar çantaya ayıcıklar çantaya..- size yardım etmesini sağlayın.Örneğin; “Koltuğun üzerindeki topu bana getirir misin?” diyerek bir süre bekleyin. Daha sonra söylenen yerden bulup size getirdiğinde çocuğunuzu alkışlayın.
  • Bebeğinizle birlikte evin salonunu toplayın. Ve bebeğinizden sandalyenin üzerinde olan bezi getirmesini söyleyin. Bebeğiniz bezi almak için sandalyelere doğru gider, ve bir arayış içinde olur. Bezi bulup size getirdiğinde bebeğinizi alkışlayın.Bebeğinizin tanıdığı nesneleri (top, araba, şapka vb.) odanın içerisinde kolaylıkla görebileceği bir yere koyun. Nesnelerin birbirinden farklı olmasına dikkat edin. “Koltuğun üstündeki sarı arabanı getir, mavi çorabı getir, rengarenk topunu getir.” gibi yönergelerle çocuğunuzun nesneyi alarak size vermesini bekleyin.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon