blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 2 AY 1 HAFTALIK

· Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Karmaşık tasarımlara

Bu noktada, bebeğiniz daha ayrıntılı ve karmaşık tasarımlara, renklere ve parlak şekillere doğru veya iki tonlu nesnelere yönelmeye başlayacaktır. Bebeğinize bir şeyler gösterin - ve onun da dokunmasına izin verin - çok çeşitli nesneleri tanıtın. Örneğin plastik renkli oyuncaklar, yumuşak oyun topları ve doldurulmuş hayvan peluşları gibi.

Seni duy, duy

Bebeğiniz tanıdık sesler ve diğer sesler arasındaki farkı anlayabilir ve daha iyi bir dinleyici olur. Ayrıca çevresiyle uyumlu olduğunu da gösterebilir. Belirli seslerin nereden geldiğini görmek için nasıl hareketlendiğine dikkat edin.

Devam eden bir konuşma (her ne kadar tek taraflı gözükse de) bebeğinizin yer duygusunu geliştirmesine yardımcı olabilir. Ağzınızı konuştuğunuz sırada izleyebilir, her şeyin nasıl ilerlediğini hayranlıkla izleyebilir. Farklı gereksinimlerini ifade etmek için büyüyen bir au (müzikal, ünlü benzeri sesler), gülümsemeler ve benzersiz çığlıklar ile iletişim kurma becerisine hayran kalacaksınız.

Not: Bebeğinizin işitme duyusuyla ilgili herhangi bir şüpheniz varsa, endişelerinizi sağlık uzmanınıza bildirmekten çekinmeyin. Bebeğinizin duyması çoktan test edilmiş olsa bile, yeni sorunlar ortaya çıkabilir.

Yardım eli

Kaotik ve zor ilk aylar bitti ve bebeğinizin günlük programı muhtemelen daha öngörülebilir hale geliyor. Siz ve eşiniz bebeğinizi büyütüyorsa, ikinize de bebeğinize bakma ve bağ kurma şansı vermeniz önemlidir. Hanginiz evde olmasa da, birincil bakıcı hangisi değilse de, evde olduğunuz zamanlarda küçük çocuğunuzla düzenli olarak kaliteli zaman geçirmeye özen gösterin, onu yıkayın, onunla konuşun ve sadece ihtiyaçlarına ve rutinine göre zaman ayarlayın.

Eğer bekar bir ebeveynseniz, bebeğinizle vakit geçirmek için büyükbaba veya büyükanne gibi büyük bir yetişkin bulmaya çalışın. Bu, çocuğunuza sevgi dolu diğer yetişkinlerle bağlanma fırsatı verecek ve ebeveyn olmanın zorluklarına mola vermenize fırsat tanıyacaktır.

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

· Hayatın: Eşini sevmek

Çok az sayıda anne-baba, doğumdan sonraki haftalarda, oldukça anlaşılabilir nedenlerden dolayı kendilerini değerli hissediyor. Bununla birlikte, yeni bir ebeveyn olmanın artık cinsel bir varlık olmadığınız anlamına gelmediğini hatırlamak önemlidir. Cinsel birleşme için zamanınız, dayanıklılığınız veya ilginiz olmasa bile, siz ve eşiniz birbirinize olan sevginizi ifade etmenin yollarını bulabilirsiniz.

Konuşmayı seviyorum. Ne kadar stresli olursanız olun, iletişim hatlarını açık tutun. İkinizin de hayatınızdaki büyük değişikliklerden geçtiğini unutmayın. Olanlar hakkında konuşmak, daha yakın hissetmenize yardımcı olabilir. Şikayetlerinizi, isteklerinizi suçlayıcı bir şekilde dile getirmekten kaçının. Örneğin yapmamalısın yerine şunu şu şekilde yapsak daha iyi hissedeceğim diyebilirsiniz.

Kahkahaları seviyorum. Hayatınız tersine döndü ve çok yorgun olduğunuzda, bedbaht olmaktansa, ağlamak yerine gülmeyi seçin. Birlikte kendi hatalarınızla eğlenin ve gülün.

Aşk kaçamağı. Bebeğinizi eşinizle biraz zaman geçirmek ve baş başa kalmak için güvenilir bir akraba ya da bakıcıya bırakın. Bir film izleyin, akşam yemeği ya da bir şeyler içmek için dışarı çıkın ya da birlikte tadını çıkarabileceğiniz başka bir şey yapın. Sadece birkaç saatliğine uzakta olmak seni şarj edebilir.

Dokunmadan seviyorum. Seks sadece ilişki ile ilgili değildir. Öpüşmek, sarılmak, sevmek ve diğer fiziksel yakınlık türleri çok fazla enerji gerektirmez ve rahatlamanıza yardımcı olabilir.

Unutmayın bu zorlu zamanlar geçici. Her anın tadını çıkarın hayatınızı sevin.

Öğrenin: 2 aylık doktor kontrolü

Doktor neleri kontrol edecek?

Bebeğinizin kilosunu, uzunluğunu ve uygun gelişim gösterip göstermediğini anlamak için başının boyutunu kontrol edecek. Bebeğinizin göz koordinasyonu ve duyması, kalbini ve ciğerlerini dinleyerek kontrol edecek. Doktor onu baştan ayağa, önden ve arkadan inceleyecek, sağlıklı olduğundan ve gelişimsel kilometre taşlarına göre ilerleyip ilerlemediğinden emin olacak. Bebek bezi döküntüleri, bebek sivilce, pamukçuk gibi yaygın bebek sağlığı sorunlarını arayacak.

Hangi aşılar önerilecektir?

Bu ziyarette bebeğinizin aşağıdaki aşıları yaptırması önerilir: hepatit B; çocuk felci; DdBT (difteri, tetanoz ve boğmaca); Hib, menenjite karşı korumak için; şiddetli bakteri enfeksiyonlarına, kulak enfeksiyonlarına ve menenjite karşı korunmak için pnömokok; ve yaygın bir ishal sebebine karşı korunmak için rotavirüs (ağız yoluyla verilir).

Doktor ne gibi sorular soracak?

Büyük olasılıkla bebek temellerini kapsayacak:

Bebeğinizin beslenmesi: Anne sütü veya formül, ne sıklıkta ve ne kadar?

Bebeğinizin bağırsak hareketleri: Günde kaç bağırsak hareketi ve bağırsak hareketlerinin tutarlılığı ve rengi nedir?

Bebeğinizin uyku: Geceleri, hangi pozisyonda ve nerede kaç saat?

Bebeğinizin davranışı ve gelişimi: Sesine, gülüşüne cevap veriyor mu? Yüzlerine bakıyor ve gözleri ile nesneleri takip ediyor mu? Karın zamanı sırasında ne yapar?

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon