blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 9 AY 1 HAFTALIK

· Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Ayrılık kaygısı ile baş etmek

Şimdi ve önümüzdeki birkaç ay boyunca, ayrılık kaygısı en yüksek noktadır. Bir bebeğin size aşırı bir bağlanma göstermesi ve herkesten korkması normal olsa da, büyükanne ve büyükbaba ve bakıcıları ile kalması zor olabilir. İnsanları yavaşça yaklaşmaları konusunda uyarmak bebeğinizin geçişlerini kolaylaştırmasına yardımcı olabilir ve bebeğinizin ilk hareketi yapmasına izin verebilirsiniz.

Bebeğiniz anksiyetesiyle baş etmeye çalışırken kendini sakinleştirmek için bir başparmağı nı emmesi veya emzik kullanması, sorun değil. Emmek, bebeğinizin kendini sakinleştirmenin tek yöntemlerinden biridir.

Seyahat ipuçları

Ayırma kaygısı nedeniyle, bebeğinizden herhangi bir süre uzak kalmak zor bir zaman olabilir. Ancak şu anda bebeğinizle seyahat etmek de zor olabilir. Çevresine ve tanıdık yüzlerine alıştı ve öngörülebilirliği seviyor. Bu yüzden yolda olmak, bilmediğiniz bir yeri ziyaret ederken veya çok sayıda yabancıyla tanışırken güvenlik ve rutin hissini bozabilir.

Bu yaşta seyahat kavramını kavramadı ama yeni ve garip bir yerde olduğunu fark edecek. Bazı huysuz, yapışkan davranışlara hazır olun ve bol bol dikkat dağıtıcı unsurlar hazırlayın - resimli kitaplar, gürültü yapan oyuncaklar, lego blokları, el kuklaları ve eğer varsa kesinlikle onun oyun arkadaşı. Sıkılmasını ve daralmasını önlemek için tüm yabancılardan uzak mesafe ona bolca zaman ayırın.

Hala bir emzik kullanıyorsa, birkaç adet çantaya koymak akıllıca olur. Onlara en çok ihtiyacın olduğunda kayboluyor gibiler.

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

· Hayatın: Sağlıklı atıştırma

ATIŞTIRMALIKLAR, büyüyen bebekleri olan meşgul ebeveynler için ‘’CANKURTARAN’’ dır. Sağlıklı kalmak için bazı fikirler:

HAZIR BULUNDURUN. Bebek çantasını bir gezi için organize ederken, besleyici, taşıması kolay atıştırmalıklar da hazırlayın. Mutfağınızı sağlıklı, portatif yiyeceklerle dolu tutmaya çalışın; bu şekilde, her bir ara öğün açlık krizinizi önleyerek ağır yemeklere veya fast-food'lara başvurmazsınız.

BOLCA çiğneyin. Sadece sizin için bazı harika seçenekler (bebek için güvenli değil!): Düşük şekerli granola ve enerji çubukları, taze meyveler, tam tahıllı yulaf ezmesi veya mısır gevreği, peynirli krakerler, çiğ sebzeler (sade veya humus ile), düz yoğurt (meyve ve balla kendiniz tatlandırın). Besin dolu, doyurucu olması için taze veya donmuş meyveleri, sütü ve yoğurdu karıştırın.

BOL SU İÇ, özellikle emziriyorsanız önemlidir. İdrarınız berrak veya açık sarıysa, yeterince içtiğinize dair iyi bir işaret. Ama ne kadar içtiğini takip et. Uzmanlar, emziren annelerin kafein tüketimini (kahve, çay, alkolsüz içecekler, enerji içecekleri ve kakao gibi) günlük 300 miligramdan fazla olmayacak şekilde sınırlandırdığını öne sürüyor. Bu yaklaşık 1 fincan kahve ve 1 demlenmiş çayın miktarı. Bundan daha fazlası bebeğinizin sinirlenebilir hale gelmesine neden olabilir ve uyku problemlerine neden olabilir.

· Öğrenin: Bebekler ve soğuk algınlığı

Bebeğim üşütürse ne yapmalıyım?

Soğuk algınlığı gerçekten yaygındır: Çoğu çocuk ilk iki yılında sekiz ila 10 kez soğuk algınlığı yaşayabilir. Soğuk algınlığı genellikle daha büyük bir bebek için ciddi bir tehlikeden daha fazla sıkıntı vericidir. İşin onu rahat ettirmek, böylece vücudu virüsle savaşıp iyileşebilir. Bebeğinizin daha iyi hissetmesine yardımcı olmak için:

  • Bol bol dinlenmesine izin ver. Normalden daha uzun süre kestirmesi veya fazladan kestirmesi gerekebilir.
  • Başını biraz yükseltmek ve nefes almayı kolaylaştırmak için yatağının bir ucunun altına (beşik içinde değil) birkaç havlu yerleştirin.
  • Ona sıcak bir banyo yaptırın.
  • Anne sütünü, formülünü veya suyunu arttırarak daha fazla sıvı tüketmesini sağlayın.
  • Burnundaki mukusu gevşetmek ve çıkarmak için doktorunuzun önerdiği tuzlu su damlaları ve burun aspiratörleri kullanın.
  • Odasına bir nemlendirici veya soğuk buğulu bir buharlaştırıcı koyun veya solunum yollarını temizlemeye yardımcı olmak için buharlı bir banyoya veya duşa 15 dakika kadar bekletin.
  • Ateş için bebeğe asetaminofen veya ibuprofen verebilirsiniz, ancak önce uygun dozu belirlemek önemlidir. Ne kadar vereceğinizden emin değilseniz, bebeğinizin doktorunu arayın.

Doktoru ne zaman aramalıyım?

Belirtiler beş gün sonra kötüleşirse veya 10 ila 14 günden fazla sürerse arayın. Bebeğiniz hırıltıya başlarsa, nefes almakta zorlanırsa, besleme sırasında sürekli ağlıyorsa veya uykuya daldığında, sürekli kulağını çekiyorsa veya 38 derecenin üzerinde bir sıcaklığa sahipse arayın.

Soğuk algınlığını nasıl önleyebilirim?

Ellerinizi ve bebeğinizin ellerini düzenli olarak yıkayın ve bebeğinizi tutmadan önce diğerlerinden ellerini yıkamasını isteyin. Onu hastalardan ve sigara içicilerinden uzak tutun. Emziriyorsanız, buna olabildiğince devam etmeniz bebeğinizin soğuk algınlığından korunmasına yardımcı olabilir.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon