blog.1.image
October 10th

20. HAFTA Tebrikler! Hamileliğin yarısını geçiyorsun.

5. ayın içindesin

Bebeğiniz bir muz büyüklüğünde

Bebeğin yaklaşık 16 cm 300 gr kadar.

Bebeğiniz şimdi "tepeden tırnağa" baştan ayağa ölçülür.

Lezzetleri işe yarıyor ama ne yediğini tadabiliyor mu?

Büyüme hamlesi?

Çok hızlı değil! Görünüşüne rağmen, bebeğiniz geçen haftadan bu yana 1 santim ancak genişledi.Sadece farklı şekilde ölçülüyor. Hamileliğin ilk yarısında (bir bebeğin bacakları gövdesiyle kıvrıldığında), başının üstünden altına doğru veya "sağdan sola" doğru ölçümler alınır. Ancak 20 haftadan başlayarak baştan ayağa ölçülür.

Eğitimde lezzet tomurcukları

Bu hafta, bebeğinin tad alma tomurcuklarının birçoğu artık tat sinyallerini beynine aktarabilir ve o, kanından geçen amniyotik sıvınıza yediğin yiyeceklerin moleküllerini yutuyor. Araştırmacılar bu molekülleri tadabildiğinden emin değil, ancak onları “tecrübe ediyor”. Bazı araştırmalar, hamilelik sırasında yediklerinizin, bebeğin ek gıdaya başladığında tercih edeceği yiyecekleri etkileyebileceğini göstermektedir.

Yemek yeme alıştırması

Bebeğin bugünlerde daha fazla yutuyor, bu onun sindirim sistemi için iyi bir pratik. Aynı zamanda, sindirim sistemi siyah, yapışkan olan ildışkısı mekonyumu üretiyor. Bu madde bağırsaklarında birikir ve ilk kirli bezinde görürsünüz.

20 haftada gebelik belirtileri

Kilo almak

Sıkışık hissetmek? Hiç şüphe yok: Rahminin üstü artık göbek deliğinizle aynı seviyeye geldi ve 10 kilo kadar kazanmış olabilirsin. Bundan sonra her hafta 300gr daha kazanmayı bekliyoruz. Hamileliğine düşük kilo altında başlarsan, biraz daha fazla kazanman gerekebilir; fazla kilolu olsaydın, biraz daha az. Bakalım doğru yolda mısın?

Kaşınan cilt

Cildin büyümekte olan bebeğine uyum sağlamak için gerildiğinde belinde ve göğsünde kaşıntı hissedebilirsin. kaşıntı için nemlendirici üzerinde soğuk presler kullanın. (Kaşıma işi daha da kötüleştirebilir!) Kaşıntının ne zaman bir problemin işareti olabileceğini dokturuna mutlaka danış.

Huzursuz uyku

Kısa Uykular? Rahat bir uyku pozisyonu bulmaya çalışırken bütün gece etrafta dolaşıyor musun? Bu öneriler yardımcı olabilir: Dizlerini bük ve bacaklarının arasına bir yastıkla sol yanına doğru yatmayı dene. Ekstra rahatlık ve destek için, göbeğinin altında ve sırtına yastıkları koy. Bir hamile vücut yastığı kullanmayı da deneyebilirsin.

20 hafta hamilelik kontrol listesi

Bol miktarda demir al

Hamilelik sırasında, vücudunuzun genişleyen kan hacmine ayak uydurması ve ayrıca bebeğinizi ve plasentayı beslemesi için daha fazla demire ihtiyacı vardır. Fasulye, sığır eti ve güçlendirilmiş tahıl iyi birer kaynaktır.

Doğum sınıfı için uygun program arayın

Lamaze? Bradley? HypnoBirthing? İster ağrıyla başa çıkmak için özel teknikler öğrenmek isterse de sancı ve doğum hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsan, bir doğum sınıfı sizi hazırlamaya yardımcı olacaktır.

Kendine iyi davran

Hamileliğinin orta noktasına ulaştın, bu yüzden biraz kendini şımartarak kutla. Kutlamalar için yüz bakımı, doğum öncesi masajı veya hamilelik fotoğraf çekimi nasıl olur? Ya da sadece gözetlediğin o sevimli hamilelik giysilerini giy.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon