blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 5 AY 1 HAFTALIK

· Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Sesler nereden geliyor

Bebeğiniz şimdi seslerin nereden geldiğinin farkına varıyor ve hızla seslerin geldiği yöne dönüyor. Onu meşgul etmenin en kolay yollarından biri de anahtarları sallarken çıkan sesler. Oyun çanları da dikkat çekicidir.

Bebeğiniz artık kendi adını tanıyabilir ve cümleye adını söyleyerek başladığınızda onunla konuştuğunuzu anlayabilir. Küçük bebeğinizin, onu çağırdığınızda veya başkalarıyla konuştuğunda kafasını o yöne doğru çevirdiğini fark edebilirsiniz.

Bebeğinizi meşgul etmek ve eğlendirmek istiyorsanız, tek yapmanız gereken onunla konuşmak. Bu yaşta, bebekler televizyon veya radyodan dil öğrenmiyor, bu yüzden onları kapatın ve bunun yerine onunla gerçek bir diyalog kurun.

Gelişen duygular

Bebeğiniz duygularını sizin gibi karmaşık şekilde ifade edemez. Ne zaman mutlu ya da mutsuz olduğunu açıkça gösterebilse de, sevgisini ve mizah anlayışını gösterme yeteneği gelişmeye yeni başlıyor.

Bebeğiniz büyüdükçe, siz odadan çıkarken ağlamaya başlayabilir ve geri döndüğünüzde heyecanlanabilir. Ayrıca, olduğu yerden kalkmak istediğinde kollarını kaldırabilir.

Muhtemelen şaka yaptığınızda karşılık verdiğini göreceksiniz - komik ifadelere gülecek ve sizi de aynı şekilde güldürmeye çalışacaktır. Saçma ve abartılı yüz ifadeleri yapmaya ve onu gülücüklere boğmaya devam!

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

· Hayatınız: Yeni ebeveynler olarak seks hayatı

Yeni ebeveynler olarak seks için zaman ve enerji bulmak yeterince zordur. Ancak küçük bir planlama ve çaba ile, her şey mümkün!

  • Nasıl flört edileceğini unutma. Flört ön sevişme ile aynı değildir. Eşinizle flört etmek (şahsen veya telefonda) her ikinizin de havasında kalmanıza yardımcı olur.
  • Doğru zaman. Her zaman "bebek uyurken uyumak zorunda değilsin". Uyku zamanı, gün sonu tükenmesi başlamadan önce samimi olmak için mükemmel bir şans sağlar.
  • Randevulaşın “ÇIKMA TEKLİF EDİN”. Giyinmeye ve dışarıya çıkmanıza gerek yok – sadece evde kalıp baş başa romantik bir program da planlayabilirsiniz. Ebeveyn olduğunuzda, bebekler uyurken birbirinize masaj yapabilir ya da birlikte duş alabilirsiniz.
  • Mizah duygusunu CANLI tutun. Her zamanki gibi olmamasına hazır olun. Emziriyorsanız, örneğin, bir miktar süt sızıntısı görebilirsiniz. Bebeğiniz ağlamaya başlarsa, paniklemeyin ve aceleci olmayın. Bebeğinizin tekrar uykuya dalıp dalmadığını görmek için birkaç dakika bekleyin. Bebeğiniz sakinleşse dahi, havanın yine de bozulduğunu görebilirsiniz. Ama her şeyi bitirmeyin. Yavaş, yumuşak bir masaj ile tekrar başlayın ve ne olduğunu görün.

· Öğrenin: Soğuk algınlığı

Bebeğim nasıl üşütmüş?

Bebeğinizin ilk yılında soğuk algınlığı geçirmesi çok olağandır - soğuk algınlığına neden olan sayısız virüsün önlenmesi neredeyse imkansızdır. Aslında, çocukların yılda ortalama sekiz kez soğuk algınlığı geçirdikleri tahmin edilmektedir. Virüsler havadaki damlacıkların içinden ve kapı kolları ve oyuncaklar gibi kirlenmesi kolay nesnelere dokunarak bulaşır. Bebeğiniz onlarla olabildiğince kolay savaşamaz çünkü bağışıklık sistemi daha az gelişmiştir.

Bunun da ötesinde, bebeğiniz sürekli olarak parmaklarını ağzına sokuyor, ellerinde gizlenen virüsleri vücuduna kolayca yerleştirebiliyor, böylece virüsler onların vücuduna yerleşebiliyorlar. Bebeğiniz oyun evlerine başladıysa veya daha büyük kardeşleri varsa, yüzlerce farklı bakteri ile temas etmesi daha da olasıdır. Soğuk algınlığının yaygın belirtileri arasında hapşırma, sulu gözler, nefes darlığı, öksürük, burun akıntısı, şişkinlik ve düşük ateş bulunur. Bu semptomlar genellikle yaklaşık bir hafta sürer.

Bebeğimi nasıl daha rahat ettirebilirim?

Burun aspiratörleri ile havasız burun deliklerindeki balgamı çekme ve uyuduğu odada serin buğulu bir buharlaştırıcı veya sıcak su içine bebek viksleri kullanın. Bu adımlar mukusunun ince ve hareketli olmasına yardımcı olur, böylece daha kolay nefes alabilir. Bebeklerin ağızlarından ziyade burunlarından nefes almayı sevdiklerini unutmayın, böylece tıkanmış bir burun bebeğinizi mutsuz ve huzursuz yapabilir. Onu daha az ve daha sık beslenmeyi de deneyebilirsiniz, çünkü yemek yerken rahat nefes alması zor olabilir.

Bebeğinize kulaktan dolma bilgilerle koca karı ilaçları uygulamayın. Doktorlar, 6 yaşın altındaki çocuklar için tavsiye etmiyorlar çünkü yardımcı olmadıkları gibi ciddi yan etkileri olabilirler. Çoğu soğuk algınlığı virüslerden kaynaklandığı için, antibiyotikler de yardımcı olmaz. Bebeğinizin vücudu enfeksiyonlara karşı kendi başına savaşmalıdır. Bebeğinizin soğuk algınlığına ateşe eşlik ederse, bebeğinizin doktoru asetaminofen önerebilir.

Doktoru ne zaman aramalıyım?

Bebeğinizde bu belirtilerden herhangi biri varsa güvenli oynayın ve doktora başvurun:

  • 38 santigrat derece veya daha yüksek ateş,
  • Hırıltılı veya hızlı nefes alma (dakikada 60'dan fazla nefes), kötüleşen öksürük,
  • Konjonktivit (pembe göz) veya kulak enfeksiyonu sinyalini verebilecek gözlerden gelen yoğun akıntı,
  • Kulağını ısrarla çekme, bir besleme sırasında emme sırasında ağlama veya yatağa koyma sırasında alışılmadık bir şekilde ağlama; bunların tümü kulak enfeksiyonu anlamına gelir
  • Ayrıca, bebeğiniz beş ila yedi gün sonra hala hasta görünüyorsa veya iki haftadan fazla sürmekte olan semptomları varsa doktorunuzu arayın.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon