blog.1.image
October 10th

11. HAFTA Bebeğin incir büyüklüğünde

Üçüncü ayındasın

Bebeğiniz tekmeler ve gerilmeler ile meşgul - işte bunu hissedeceğiniz zaman.

Göstermeye başladın mı? Büyüyen karnınızı belgeleyin.

Hamileliğinizi duyurmanın yaratıcı yolları.

Bebeğin nasıl büyüyor?

Bebeğin - yaklaşık 4 cm uzunluğunda ve incir büyüklüğünde - artık neredeyse tamamen oluşmuştur. Elleri yakında açılacak ve yumrukları kapanacak, minik diş tomurcukları diş etlerinin altında görünmeye başlıyor ve kemiklerinin bir kısmı sertleşmeye başlıyor.

Zaten tekmelemek ve esnemekle meşgul ve küçük hareketleri o kadar narin ki su balerini gibi görünüyorlar. Bu hareketler vücudu büyüdükçe ve daha gelişmiş ve işlevsel hale geldikçe daha sık olacaktır. Bebeğininin bu akrobasi hareketlerini bir veya iki ay boyunca hissetmeyeceksin - veya diyaframının oluşmakta olduğu için şu anda meydana gelebilecek hıçkırıkları farketmeyeceksin.

Hayatın nasıl değişiyor?

Eğer çoğu kadın gibiysen, şimdi biraz daha enerjik hissediyorsun ve mide bulantın azalıyor olabilir. Ne yazık ki, ayrıca kabızlıktan (sindirim sistemini yavaşlatan hormonal değişikliklerin neden olduğu) ve mide ekşimesi (yine hormonlar, mideniz ve yemek borunuz arasındaki kapağı gevşemesisin neden olduğu) de çekiyor olabilirsiniz. Unutma, bütün bu rahatsızlıklar iyi bir sebep için.

Eğer mide bulantısı çok çeşitli sağlıklı yiyecekler yemeyi imkansız hale getirdiyse veya henüz fazla kilo almadıysan endişelenme (eğer sağlıklı bir hamilelik kilosunda başlamışsanız, uzmanlar - İlk üç aylık dönemde kilo almamanın normal olduğu görüşünde). İştahınız büyük olasılıkla yakında geri gelecek ve haftada 300gr kazanmaya başlayacaksınız.

Hangi belirtilerinizin normal olduğunu ve hangilerinin bir şeylerin yanlış olabileceğinin işaretleri olduğunu öğrenin. Muhtemelen de merak ettiğiniz bir çok konu var: Spora devam edebilir miyim? Arabamdaki hava yastıkları bebeğime zarar verebilir mi? Hangi soğuk algınlığı ilaçlarını kullanmak güvenli? Hamilelikte neyin güvenli olduğunu ve neyin olmadığını öğrenin.

Öğrenin: Gebelikte gıda güvenliği

Muhtemelen hamilelik sırasında riskli yiyecekler hakkında birçok uyarı duymuşsundur. Bazı yiyeceklerin bebeğiniz için potansiyel bir risk oluşturduğu doğru olsa da, büyük çoğunluğu güvenlidir ve gıdayla ilgili bir gebelik komplikasyonu geliştirme riski çok düşüktür. İşte gıda güvenliğinin en önemli yolu, böylece endişelenmeden akıllıca seçimler yapabilirsin.

Hamilelik sırasında hangi yiyeceklerden uzak durmalıyım?

Sizi hasta eden veya bebeğinize zarar verebilecek bakteri veya parazitleri barındırabilecek yiyeceklerden kaçının. Çiğ veya az pişmiş et, kümes hayvanları ve balık; az pişmiş veya çiğ yumurtalar (ve ev yapımı kurabiye hamuru veya mayonez sosu gibi çiğ yumurta içeren yiyecekler); ve pastörize edilmemiş yumuşak peynir. Soğutulmuş et ve etleri (salam, sosisli sandviç, somon füme, pide veya şarküteri jambon veya hindi gibi), pişirmeden yemeyin. Şarküterinin hazırladığı soğuk salataları (tavuk salatası ve yumurta salatası gibi), iki saatten fazla beklemiş açık büfe veya piknik yemekleri ve yıkanmamış meyve veya sebzeleri tüketmemeye özen gösterin.

Bazı deniz ürünleri ağır metaller bakımından yüksektir, bu da çocuğun gelişen beynine zarar verebilir. Ağır metallere (Metilmerküre) maruz kalmanızı en aza indirmek için köpek balığı, kılıç balığı, kral uskumru veya kiremit balığı (ayrıca altın veya beyaz balığı da denir) yemeyin. Ve kendinizi haftada en fazla 80gr ("düz beyaz") ton balığı ile sınırlayın.

Öte yandan, deniz ürünleri yemenin faydaları vardır: Bebeğinizin vizyon ve beyin gelişimine fayda sağlayabilecek iyi bir protein kaynağı ve bazı omega-3 yağ asitlerinin birincil kaynağıdır. Püf noktası, en düşük kirletici madde seviyesine sahip balıkları seçmek ve onları ılımlı bir şekilde yemek. Somon, karides, pollock veya alabalık gibi haftada 750 gr'a kadar (yaklaşık iki ila üç porsiyon) yiyebilirsiniz.

Hamilelik sırasında hangi içeceklerden kaçınmalıyım?

Alkol, hamilelik sırasında ana suçludur. Kan dolaşımınızdan bebeğine hızlı bir şekilde geçer ve günde bir bardak içki bile bebeğin sorunlu dogma riskini artırabilir. Hamilelik sırasında bilinen güvenli bir alkol miktarı yoktur, bu yüzden tamamen kesmek en iyisidir. Uzak durması gereken diğer içecekler pastörize edilmemiş meyve suyu ve süt ve yumurta likörüdür. Bu içeceklerin size ve bebeğinize zarar verebilecek E. coli veya başka bakteri içerme riski çok yüksektir.

Hamilelik sırasında kafeinin başka bir büyük HAYIR olduğunu duymuş olsanız da, ölçülü olarak aslında tüketebilirsin. Yıllarca süren tartışmalardan sonra, çoğu araştırmacı kafeinin plasentadan geçmesine rağmen, ılımlı miktarların (günde 300 miligramdan az) bebeğine zarar vermeyeceğine inanıyor. Kafeinin çikolata, çay, kola ve diğer birçok meşrubat gibi başka yerlerde gizlendiğini de unutmayın.

Kendimi besin zehirlenmesinden nasıl koruyabilirim?

Tüm et, kümes hayvanları ve balıkları iyice pişirin. Etin iç sıcaklığını test etmek için bir yemek termometresi kullanın veya ortada artık pembe olana kadar pişirin.

Artıkları iki saatten fazla bırakmayın. Onları yemeden önce iyice ısıtın.

Pişmemiş eti diğer yiyeceklerden ayrı tutun.

Tüm meyve ve sebzelerinizi iyice yıkayın veya soyun.

Ellerinizi yıkamak için sıcak sabunlu su kullanın - ve yıkanmamış ürünlerle temas eden herhangi bir yüzey; pişmemiş et, kümes hayvanları, deniz ürünleri veya yumurtalar; sosisli sandviçler; ve şarküteri eti - temiz ürüne veya pişirilmiş ete dokunmadan önce yiyeceğinizi kirletmeyin

Satın aldıktan sonra, en kısa zamanda, özellikle de "kullanım" tarihini geçmemiş olsa bile, paketi açtıktan sonra çabuk bozulabilen ve tüketime hazır yiyecekler tüketin. Kullanım tarihi, açılmamış ürünlere atıfta bulunur.

Aktivite: Diğer annelere ulaş

Zaten anneliğe geçiş yapan kadınlar iyi tavsiyeler verebilir ve neler yaşadığınızı derinlemesine anlayabilirler. Sen ve annenizin iyi bir ilişkisi varsa, önemli bir destek kaynağı olabilir. (Bazıları - hepsi değil - kadınlar hamileliği kendi annelerine yaklaştırır.) Sohbete nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, annenizden veya bir arkadaşınızdan size en iyi ve en kötü hamilelik anılarını anlatmasını isteyin. Deneyimli annelere, BEYBİSİ topluluk forumuaracılığıyla ulaşabilirsiniz - ortak ilgiye sahip olduğunuz kadınları bulmak için harika bir yer.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon