blog.1.image
October 10th

2 Yaşındaki Çocuklarla Yapılabilecek Etkinlik

'' Mış gibi olma'' Oyunları

Bu yaştaki çocuklar günlerinin çoğunu, başkalarını rollerine büründükleri oyunlar oynayarak geçirirler. Böylece, farklı duyguları keşfedip düşüncelerini uygulamış olurlar. Bu etkinlikte çocuğunuzla oynayabileceğiniz bazı oyunlar yer alıyor.

Çocuklar genellikle günlük hayatlarında karşılaştıkları kişileri rollerine bürünürler.

  • Anne: Çocuğunuz oyuncak bebeklerine annelik yapsın. Oyuncak bebek arabasında onları gezmeye çıkartmasını izleyin.
  • Doktor: Çocuğunuzun bir hastane oluşturmasına ve oyuncaklarını muayene etmesine yardımcı olun. Siz de onun hastası olabilirsiniz.
  • Postacı: Çocuğunuza aile bireylerine ulaştırmak üzere notlar yazıp verin. Bir kutuyu da posta kutusu olarak kullanabilirsiniz.
  • Modacı: Bırakın sizin giyeceğiniz kıyafetlerin tümünün çocuğunuz seçsin, saçınızı tarasın ve bağlasın.
  • Arabayı yıkayacı: Çocuğunuza ıslak bir sünger veya bez verin, çocuk arabaları ve kamyonlarını temizleyip parlatsın.
  • Bakkal: Siz müşteri olun çocuğunuz alacağınız şeyleri bulup versin ve sizden parasını alsın.

İki yaşındaki çocuklar büyük motor beceriler kazanır, sosyal ve duygusal değişimlere uğrarlar. Kelime hazineleri gelişir, işleri kendi başlarına yapmaya istekli olurlar ve belli kurallara uymaları gerektiğini keşfetmeye başlarlar. Bununla birlikte, 2 yaşındaki çocukların çoğu hala istedikleri kadar hızlı hareket edemeyebilir, ihtiyaçlarını ve duygularını açıkça ifade edemeyebilir. Bu da hayal kırıklığı ve öfkeye yol açabilir. Bunun sonucu olarak gösterdikleri hırçın davranışlar da 2 yaş sendromu tipik özelliklerindendir. Bu dönemde çocukların ebeveynin isteklerine aykırı tavırlar sergilemede gösterdikleri direnç yorucu olabilir. Bu dönemde çocukların dikkatlerini oyun yardımıyla dağıtmak en kolay ve sağlıklı olanıdır. Örneğin üstünü giymemek için inat ediyorsa ona tamam diyip istersen bugün bebeğin giysin demeyi deneyin.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon