blog.1.image
October 10th

2 Yaşındaki Çocuklarla Yapılabilecek Etkinlik

Ben de yemek yapacağım

Yemek yaparken 2 yaşındaki çocuğunuzu oyalamanız zor olabilir. Ama eğer o da, hele de bir gerçek yiyeceklerle bir şeyler pişirirse (yani pişirmiş gibi yaparsa), çok mutlu olur (tabii ocaktan iyice uzakta bir yerde).

Deneyebileceğiniz birkaç fikir burada.

  • Çocuğunuza makarna, bulgur, pirinç, mercimek gibi yiyeceklerden azar azar verin. Bırakın bunları bir tencereye döksün, birbirlerine katsın ve kaşıkla karıştırsın.
  • Hamur yapıyorsanız çocuğunuza da biraz verin, bırakın hamuru istediği gibi yoğursun, açsın, şekillendirsin.
  • Biraz ortalığı dağıtabilir ama biraz meyveyi yoğurtla veya dilimlenmiş muzları muhallebi ile karıştırarak bir tatlı yapmak çocuğunuzu çok eğlendirecektir.

Çocuklarınızı, yemek yapma etkinliği yapmıyor olsalar bile kesinlikle mutfakta yalnız bırakmayın.

İki yaşındaki çocuklar büyük motor beceriler kazanır, sosyal ve duygusal değişimlere uğrarlar. Kelime hazineleri gelişir, işleri kendi başlarına yapmaya istekli olurlar ve belli kurallara uymaları gerektiğini keşfetmeye başlarlar. Bununla birlikte, 2 yaşındaki çocukların çoğu hala istedikleri kadar hızlı hareket edemeyebilir, ihtiyaçlarını ve duygularını açıkça ifade edemeyebilir. Bu da hayal kırıklığı ve öfkeye yol açabilir. Bunun sonucu olarak gösterdikleri hırçın davranışlar da 2 yaş sendromu tipik özelliklerindendir. Bu dönemde çocukların ebeveynin isteklerine aykırı tavırlar sergilemede gösterdikleri direnç yorucu olabilir. Bu dönemde çocukların dikkatlerini oyun yardımıyla dağıtmak en kolay ve sağlıklı olanıdır. Örneğin üstünü giymemek için inat ediyorsa ona tamam diyip istersen bugün bebeğin giysin demeyi deneyin.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon