blog.1.image
October 10th

Ek Gıdaya Geçişte 3 Gün Kuralı

Ek Gıdaya Geçişte 3 Gün Kuralı Ve Besin Alerjisi

3 Gün Kuralı, ek gıdaya geçişte sürecindeki annenin aşina olduğu bir kavramdır. Ancak uygulama gelince sıklıkla kafa karışıklığı yarattığı da oluyor.

3 Gün Kuralı Bize Ne Söyler?

Bu kural, annenin bebeğine o güne kadar hiç vermediği bir gıda verdiği ilk 3 gün boyunca farklı yeni gıdalar yedirmemesini öğütler. Örneğin bebeğiniz, yoğurt, armut, elma, kuru kayısı, havuç ile aşinadır ve sorunsuz olarak tüketmektedir. Siz de onu avokado ile tanıştırmak istiyorsunuz. Bu durumda verdiğiniz ilk seferden itibaren ilk 3 gün boyunca avokadoya ek olarak başka bir yeni gıda vermemelisiniz. Daha evvelden tanıştığı ve sorunsuz tükettiği pirinç, yulaf, elma, kuru kayısı ve havucu pek tabii ki o 3 gün içinde de tüketmeye devam edecektir.

3 Gün Kuralı’nın esasında yatan, annenin, bebeğini ilk kez tanışacağı gıdalar konusunda aceleci davranmamasını sağlar. Böylelikle 3 gün içinde herhangi bir alerjik reaksiyon halinde anne sebebin yüksek ihtimalle avokado olduğunu bilecektir.

Neden 3?

Araştırmalar gösteriyor ki gıdaların alerjik reaksiyon başlatması 3 güne kadar sürebiliyor. Bebeklerde besin alerjisi çok farklı şekillerde belirebiliyor. Kabarma, ishal, kabızlık, kızarmadan nefes darlığına kadar uzanan, geniş bir yelpazede kendini gösterebilen besin alerjisi, özel alerji uzmanlarının ortak aldığı kurallar çerçevesinde tanısı konan bir durum.

Peki bebeğinizin alerjik reaksiyon gösterdiğinden şüpheleniyorsanız ne yapmalısınız? Bu konuyla ilgili alınabilecek çok basit ve etkili önlemlerden biri de, ek gıdaya geçişte yaptığımız ilk tanıştırmaları mümkün mertebe erken saatlerde yapmak. Bu şekilde, olası bir alerjik reaksiyon durumunda yardım almak, doktorunuza ulaşmak çok daha kolay olacaktır.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon