blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 5 AY 4 HAFTALIK

· Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Eğlence için iki elim var!

Yaklaşık 6 aylıkken (bazen biraz daha uzun sürse de) bebeğinizin el kasları, küçük bir nesne tutabilecek kadar gelişmiştir. Aslında onu yakalayamayabilir, ama ona verildiğinde tutabilir.

Bebeğinize, ulaşabileceği bir oyuncak koymak ve kendine yaklaştırmasını bekleyerek veya bu konuda ona biraz destek olarak yardımcı olabilirsiniz. Başka bir ay içinde, daha büyük oyuncaklar almayı ve bir yandan diğerine hareket ettirmeyi öğrenecek.

Tutması için küçük bir çıngırak veya oyuncak vererek bu beceriyle çalışmasına olanak sağlayın. Aynı zamanda onu diğer eline transfer etmesine de yardım edin. Sonra tekrar ilk tuttuğu eline götürün, vb. Nesneleri transfer etmeyi öğrendiğinde yepyeni bir dünya açılıyor - eğlenmek için iki eli var!

Bebeğiniz “ ba ba “ mı diyor

Bebeğiniz artık dünyayı neredeyse sizin kadar iyi görüyor ve duyuyor. Bebeğinizin iletişim becerileri de hızla genişliyor, çıkarttığı seslerdeki farklılık ve sesindeki oktav değişiklikleri bunlara işaret. Bebeğinizin sesleri, mutluluk, isteklilik ve sevdiği oyun veya oyuncaklara karşı tepkisini gösterebilir.

Bu yaşta, bebeklerin yaklaşık yarısı mırıldanır, bir heceyi tekrar eder - örneğin ba, ma, ga veya diğer ünsüz-sesli harf kombinasyonları gibi. Hatta birkaçı seslerini daha karmaşık hale getiren başka bir hece daha ekleyecektir.

Bebeğinizi onu tekrar ederek ve oyun oynayarak teşvik edebilirsiniz ("Koyun", "baaa" der "veya" Keçi, "maaa" der). Veya, bir heceyi tanımlayamadığınızda, "Evet, bu bir araba! Kırmızı boya ne kadar parlak görüyor musun?" Gibi seslerine hevesle yanıt verin. Bebeğiniz sohbeti sürdürdüğünüze inanılmaz memnun görünecek.

Söylediği her şeyi anlıyor ve çok ilginç buluyormuş gibi dinlerseniz, çok sevinir. Bir sohbeti interaktif hale getirmeyi deneyin: Konuşurken dinlersiniz, sonra bir soru sorar ve bir cevap beklersiniz!

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

· Hayatınız: Yeterli uyku olmadan hayat

Uyku yoksunluğu bir yaşam tarzı olduğunda, yaşamınız zor olabilir. Bebekle uğraşmayan arkadaşlar veya iş arkadaşlarınız, neyle karşı karşıya olduğunuz hakkında çok az fikir sahibi olabilir. Çözüm bulmanızı sağlayacak 3 önerimiz var:

1. Bebeğiniz için daha fazla uyku

Bu yaşta, çoğu bebek gece boyunca uyuyabilir (gerginlikte beş veya altı saat). Sizinki böyle yapmazsa, çeşitli uyku eğitimi yöntemlerine bakabilir ve aileniz ve sizin için doğru olanı seçebilirsiniz. Fikirler için bebek uyku çözümleri makalelerimize göz atın.

2. Sizin için daha fazla uyku

Bu numaralardan birkaçını deneyin:

  • Mola sırasında işte ya da evde iseniz bebeğinizin şekerleme süresi boyunca kısa bir şekerleme yapın.
  • Bazı günlük işleri basitleştirin veya devredin, böylece bir mola verebilirsiniz.
  • Erken yatın ve eşinizden bebeği akşamları onun yatırmasına isteyin.
  • Tutarlı bir uyku-uyanıklık döngüsü oluşturun. Her gün aynı saatte uyanıp uyumaya çalışın.

3. Kaliteli uyku

Uykunuzdan en iyi şekilde yararlanmak için bazı fikirler:

  • Uyumaya zorlanırsanız doktorunuzla bitkisel ilaçlar ve reçetesiz uyku yardımcıları hakkında konuşun. Bazen birkaç gece dinlenmeniz vücut saatinizi sıfırlamak için tek yapmanız gereken şeydir.
  • Yatak odanızı uyku dostu yapın. Yatağınızın rahat olduğundan emin olun - eğer sekiz ila on yıl boyunca aynı yatağı kullanıyorsanız, daha yeni ve daha rahat bir yatak zamanı gelmiştir. Yatak odanızdaki ışığı, sıcaklığı ve gürültüyü istediğiniz gibi ayarlamaya çalışın. Genel olarak, daha karanlık, daha serin ve daha sessiz, daha iyidir.
  • Yatmadan önce rahatlayın, böylece daha hızlı uykuya dalabilir ve daha sağlıklı uyuyabilirsiniz. Gevşemenin yolları arasında ılık süt içmek, yoga yapmak, esnemek, derin nefes almak, banyo yapmak ve masaj yaptırmak vardır.
  • Kendine her konuda iyi bak. Besleyici yemekler ve hafif ara öğünler yiyin, saat 17 den sonra kafeinden kaçının ve düzenli olarak yürüyüş yapın. Günün erken saatlerinde en zorlu ve yorucu işlerinizi yapmaya çalışın ve gün ilerledikçe yavaşlayın.

· Bilgi edinin: Aşılar

6 aylık muayenede hangi aşıları beklemeliyim?

Doktor muhtemelen bebeğinize Hep B, DdBT, İPA, Hib. KPA ve rotavirüs aşılarını vermenizi önerecektir. Hep B aşısı (veya HBV), hepatit B'ye neden olan virüse karşı koruma sağlar; DdBT aşısı, difteri, tetanoz ve boğmacaya neden olan virüslere karşı korur (boğmaca); KPA(pnömokok aşısı) bakteriyel menenjit, zatürree ve kulak enfeksiyonlarının nedenine karşı korur; Hib aşısı Haemophilus influenzae tip b bakterilerine karşı korur (ayrıca bakteriyel menenjit, zatürree veya epiglotite neden olabilir); ve rotavirüs oral aşısı, mide gribine neden olan bir virüse karşı koruma sağlar. Ayrıca, ziyaretiniz grip mevsiminde düşerse, bebeğiniz grip aşısı alabilir.

Bebeğimin çekimlerini daha az travmatik hale nasıl getirebilirim?

Bebeğinizi muayene masasına yatırmak yerine kucağınızda tutabileceğinizi sorun. Sakin olun ve ilgi çekici, rahatlatıcı bir sesle konuşarak dikkatini dağıtın. Bebeğiniz tonunuzu ve vücut dilinizi algılar. Bebeğinize emme yoluyla ağlamayı yatıştırmak için daha sonra bir şişe, meme veya emzik sunun. Bir aşılama sırasında bebeği emzirmenin, mümkünse, daha az ağlama ve üzüntüyle sonuçlandığına dair bazı kanıtlar vardır. Yine de, genel olarak, çekimler ebeveyn için hızlıca çimdik alma eğiliminde olan bebekten daha travmatiktir.

Bebeğim şimdi büyük ve sağlıklı - gerçekten aşıya ihtiyacı var mı?

Bebeğinizin şimdiye kadar aldığı atışlar tam koruma sağlamıyor. Tam bağışıklık sağlamak için birçok aşı zaman içinde bir dizi halinde verilir. Bağışıklamalar bir zamanlar binlerce çocuğu öldüren ya da sakat bırakan birçok hastalığa karşı koruyor. İmmünize olmama riskleri, irritabiliteyi, ateşi, yerinde kızarıklığı ve ağlamayı içerebilen bir aşılamanın nispeten hafif risklerinden daha ağır basar. Nöbet ve alerjik reaksiyonlar gibi daha ciddi reaksiyonlar çok nadir görülür. Bağışıklandıktan sonra bebeğinizi dikkatlice izleyin ve doktora verdiğiniz küçük reaksiyonlardan daha ciddi bir şey bildirin.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon