blog.1.image
October 10th

33. HAFTA Bebeğin ananas büyüklüğünde

Sekizinci ayın içindesin

Bebeğinizin kafatasındaki boşluklar sayesinde üst üste binerler, böylece doğum kanalından geçebilir.

Hi-yah! Tüm bu tekmeleme seni öldürüyorsa, işte biraz rahatlama.

Karıncalanan parmaklar? Mutlaka doktorunuza söyleyin - karpal tünel sendromu olabilir.

Bebeğin 33. haftada

Bu hafta bebeğiniz 1,9 kilodan biraz daha ağır ve 44cm yaklaşık boyu ile (bir ananasın büyüklüğünü) geçti. Hızla buruşuk, uzaylı görünümünü kaybediyor ve iskeleti sertleşiyor. Kafatasındaki kemikler birbirine yapışmamış, hafifçe üst üste gelmelerine izin vermeyecek şekilde hareket etmelerine, böylece doğum kanalına sığmalarını kolaylaştıracak şekildeler. (Doğum sırasındaki kafa baskısı o kadar yoğundur ki, çoğu bebek koni kafaya benzer bir görünüme sahip olarak doğar.) Bu kemikler erken erişkinliğe kadar tamamen kaynaşmaz, bu nedenle beyni ve diğer doku bebeklik ve çocukluk döneminde genişledikçe büyüyebilir .

33. hafta hamilelik serüveniniz

Bebeğiniz karnınızı daha da doldururken, birçok şey değişmeye başlayabilir, kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Oturmak için kolay bir pozisyon bulmak - uyumak için bile yatmak - zorlaşıyor. Ve sandalyelere ve tezgahlara çarpmamak elbette ki elde değil.

Parmaklarınızda, bileklerinizde ve ellerinizde bir miktar ağrı ve hatta uyuşukluk hissediyor olabilirsiniz. Vücudunuzdaki diğer birçok doku gibi, bileğinizde de ödem olabilir, bu da karpal tünelde basıncı artırabilir, bu bileğinizdeki kemikli bir kanaldır.

Bu "tünel" içinden geçen sinirler sıkışıp kalabilir, uyuşukluk yaratır; karıncalanma, ateşlenme veya yanma hissi; veya donuk bir ağrı. Bileğinizi sabitlemek için bir atel giymeyi ya da uyurken kolunuzu bir yastıkla desteklemeyi deneyin. Çalışmanız tekrarlayan el hareketleri gerektiriyorsa (örneğin bir klavyede veya montaj hattında), mola verirken ellerinizi uzatmayı unutmayın - ki bunu sık sık yapmanız gerekir.

Birçok kadın bu aşamada hala seksi hissediyor - ve eşlerin çoğu aynı fikirdeler. Bazı ayarlamalar yapmanız gerekebilir, ancak çoğu kadın için hamilelik sırasında seks, suları gelinceye veya sancılar başlayana kadar iyidir.

Öğrenin: Bebeğinizin hareketlerini izleme

Hareketleri ne sıklıkla hissetmeliyim?

Bebeğiniz son bir ay kadar sık hareket ediyor olmalıdır. Her bebeğin kendi aktivite şekli vardır ve doğru olanı yoktur. Bebeğinizin aktivite seviyesindeki herhangi bir önemli değişiklik fark etmediğiniz sürece, iyi gidiyor demektir.

Bebeğimin vuruşlarını takip etmem gerekir mi?

Kendini daha güvende hissetmek için, birçok doktor, 28 hafta sonra bebeğinizin hareketlerini günde en az bir veya iki kez izlemenizi önerir. Bu "tekme sayımlarını" yapmanın birçok farklı yolu vardır, bu nedenle bebeğinizin hareketlerini nasıl takip etmenizi istediğinizi doktorunuzla veya ebenizle tartışın. İşte ortak bir yaklaşım: Bebeğinizin aktif olma eğiliminde olduğu bir gün seçin. (İdeal olarak, sayıları her gün yaklaşık aynı saatte yapmak istersiniz.) Sessizce oturun ya da yanınıza doğru yatın, böylece dikkatiniz dağılmaz. 10 farklı hareket hissetmeniz ne kadar zaman alır - tekmeler, seğirmeler ve tüm vücut hareketleri önemlidir. İki saat içinde en az 10 hareket hissetmelisin. (Endişelenmeyin; muhtemelen o kadar uzun sürmez. Bazen ilk 10 dakikada 10 vuruş hissedeceksiniz.) İki saatte 10 hareket hissetmezseniz, saymayı bırakın ve doktorunuzu arayın.

Bebeğimin hareketlerinin yavaşladığını veya değiştiğini düşünüyorsanız, ne yapmalıyım?

Bebeğinizin hareketlerinde bir yavaşlama olduğunu fark ederseniz derhal doktorunuza veya ebenize bildirin. Fetal hareketteki bir düşüş bir soruna yol açabilir ve bebeğinizi kontrol etmek için bir nonsress testine (NST) veya biyofiziksel profile ihtiyacınız olacaktır.

Aktivite: Bebeğinizin kıyafetlerini yıkayın

Bebek için aldığın o güzel kıyafetlerin, bebek battaniyelerinin ve çarşaflarının bebeğini nasıl tahriş edebileceğini biliyor musun? Kumaşlardaki tahriş edicileri gidermek için, onları - ve bebeğinizin cildine yakın olacak başka tehlikeleri - yıkamalısınız. En nazik deterjanlar, bebekler için tasarlanmış olan ve hipoalerjenik veya hassas ciltler için olanlardır.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon