blog.1.image
October 10th

EV YAPIMI DOĞAL ŞAMPUAN

Yeni doğan bebeğin saçları da cildi kadar çok hassastır. Bebeğinizin hassas saçları için evde kendiniz şampuan hazırlayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Yarım çay bardağı ev yapımı zeytinyağı sabunu rendesi
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı
  • Yarım çay bardağından biraz az lavanta yağı
  • 1 su bardağı su

Hazırlanışı

Zeytinyağı sabunu rendesini, zeytinyağı ve lavanta yağını bir cam kasenin içerisine koyarak iyice karıştırın. Üzerilerine azar azar su ilave edin ve karıştırmaya devam edin. Hazır olan doğal bebek şampuanını cam kavanoza dökün ve kullanmadan önce mutlaka karıştırarak yada çalkalayarak kullanın.

Malzemeler doğaldır ve bebeğinizin cildine zarar vermez. Fakat bebeğinizin banyosunda kullanmadan önce kolunun yada bacağının küçük bir bölümünde deneyiniz ve 1-2 gün bekleyiniz. Alerjik reaksiyonlara karşı temkinli davranmak gerekir.

İçerisindeki malzemeleri değiştirebilirsiniz. Örneğin lavanta yağı yerine badem yağı da kullanabilirsiniz. Fakat lavanta yağının rahatlatıcı etkisi göz önünde bulundurulması gerekir. Bebeğiniz banyo sonrasında rahatlayacak ve uykusuna geçişi daha kolay olacaktır. Bilindiği üzere lavantanın rahatlatıcı etkisi vardır.

Bebeğinizin cildinin hassaslık durumuna göre doktorunuza danışmadan ev yapımı doğal bebek şampuanı kullanmayınız. Mutlaka doktorunuzla birlikte karar vererek yağlarda değişiklik yapınız yada olası etkilere karşı kullanmayınız.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon