blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 8 AY 4 HAFTALIK

Bebeğiniz nasıl büyüyor?

HA GAYRET YÜRÜYECEKSİN

Bebeğiniz tam bağımsız yürüyüşe yaklaşıyor ve yaklaşıyor. Muhtemelen merdivenleri yardımınızla tırmanabilir ve mobilyalara tutunarak dururken dik hareket edebilir. Bu yaşta bir bebek birkaç adım bile atabilir. (Birkaçı şimdi yürüyor - bazıları ise ikinci yıllarına kadar yürümüyorlar. Çocukların bu dönüm noktasını karşıladıkları çok çeşitli yaşlar var.)

Bebeğiniz ayrıca dizlerini nasıl bükeceğinizi ve durduktan sonra nasıl oturacağınızı da öğrenir ki, bu düşündüğünüzden daha zordur! Yatağı yerde"sıkışıp kalmış" olabilir. Bu olursa, yavaşça ona nasıl geri dönebileceğini gösterin.

Bebeğinize yürüme çabalarında yardımcı olmanın yolları vardır. Onun önünde durun veya diz çökün ve her iki elinizi de tutarak size doğru yürümesine yardımcı olun. Sonunda sadece cesaret vermesi için ellerinizi uzatın. Bazı bebekler, hem destek hem de hareketlilik sağlayan küçük bir kamyonu itmekten hoşlanabiliyor. Geniş ve sağlam bir tabanı olan bir oyuncak arayın.

Bebeğinizi şimdi ev işinde korumak bir zorunluluktur. Koruma işine başlamak için en iyi yer elektrik prizlerine, dolaplara ve çekmecelere koruma mandalı yerleştirmektir - bebekler kaçınılmaz olarak merak ettikleri bu yeni keşif alanlarını kurcalamak isterler. (Ayrıca tüm temizlik malzemelerini veya potansiyel zehir tehlikelerini daha yüksek dolaplara taşıyabilirsiniz.) Ayrıca, bebeğinizin yatağı da en düşük seviyede olmalıdır.

Ayakkabılar? Henüz değil!

Bebeğiniz durmaya ve seyir etmeye başladığında, ayakkabıların gerekli olup olmadığını merak edebilirsiniz. Bebeğiniz düzenli olarak dışarıda dolaşana kadar çoğu çocuk doktoru ve gelişim uzmanı ayakkabıların gereksiz olduğunu düşünüyor. Bebeğinizin biraz eğilerek ya da ayaklarını açarak yürümesi normaldir ve ayakları düz görünebilir. Çıplak ayakla yürümek, bebeğinizin bel ve bacak kaslarını güçlendirmeye yardımcı olabilir ve üzerinde yürüdüğü şeyin dokularını hissetmek dengede kalmasına yardımcı olabilir.

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

· Hayatın: Harekete geç

Vücudunuzu hareket ettirmek aslında mutluluk hormonu vr enerji üretir. İşin püf noktası, programınıza uygun bir egzersiz seçmektir.

 • Dışarı çık. Koşuya ya da yürüyüşe çıkın - bebeğinizi yanınıza alın. Bebek arabası veya bebek kangurusu kullanabilirsiniz. Egzersiz yaparken, aynı zamanda bebeğinizin dış dünyayı keşfetmesini sağlayarak duyularını uyandıracak ve onun gelişimini destekleyeceksiniz.
 • Bebeğinizle bir ders alın. Yoga ya da Pilates stüdyoları, bebekleri olan ebeveynler için sınıflar sunar.
 • Evde bir "egzersiz alanı" oluşturun. Bebeğiniz uyurken ya da başka bir şekilde meşgulken evde kullanabileceğiniz egzersiz ekipmanlarına ya da videolara (leslie sansone 1mile)bakın.
 • Bebeğinizle dans edin. Odanın etrafında birlikte dönün - bebeğiniz müziğin ve hareketin keyfine varacak.
 • Kısa yollara karşı koy. Gideceğiniz yerlerden her zamankinden daha uzağa park edin, böylece daha fazla yürümek zorunda kalırsınız.
 • Her adım önemlidir Asansör veya yürüyen merdiven yerine merdivenleri kullanın…

· Öğrenin: Kafaya darbe kabusu

Bebeğim kafasına darbe alırsa ne yapmalıyım?

Çocuğunuzu rahatlatın, ancak aşırı tepki göstermemeye çalışın. Kafa çarpması etrafta dolaşmayı yeni öğrenen bebeklerde sık görülür ve çoğu küçüktür ve ciddi yaralanmalara neden olmaz. Şişmeyi azaltmak için 20 dakika boyunca buz torbası uygulayın. Bebeğinizi beslemeye veya dikkatini dağıtmaya çalışın, böylece buz torbasının soğuğuna çok fazla tepki göstermez.

Bir şişlikten sonra her zamanki gibi değilse, bebeğinizin doktoruna başvurun. Bebeğinizi en iyi siz bilirsiniz, bu yüzden içgüdülerinizi takip edin ve herhangi bir şüpheniz varsa bir profesyonelle konuşun.

Bu belirtiler sarsıntının göstergesi olabilir;

 • Bebeğiniz kusarsa,
 • Alışılmadık derecede sarsılmış veya kafası karışmış görünüyorsa,
 • Uyuşukluk hali veya baş dönmesi halinde görünüyorsa,
 • Uzun süre ağlarsa veya çığlık atarsa ​​veya ciddi bir şişlik, derin veya sürekli bir kanayan kesik varsa,
 • Kafa derisi üzerinde yumuşak bir alan, açıklanamayan siyah-mavi lekeler,
 • Gözlerinin beyazlarında kan ya da ağzı, burnu veya kulaklarından gelen berrak veya pembemsi sıvı veya kan.

Bebeğinizin bilincini kaybederse veya düşmeden sonra nefes almıyorsa 112'yi arayın ve nefes almıyorsa, iki dakikalık kurtarma suni teneffüsü uygulayın. Böyle durumların yaşanmaması hepimizin arzusu fakat en zor durumlara da hazırlıklı olmak için sağlık bakanlığının ve özel sağlık kuruluşlarının hazırladığı videoları izlemenizi ve ilk yardım kurslarına katılmanızı öneririz.

Ciddi kafa yaralanmalarını nasıl önleyebilirim?

Her düşmesini engelleyemeyebiliriz ve bebeğinizin acı çekmesi muhtemel bir şişlik olabilir, ancak işte bazı etkili önlemler:

 • Mobilyaları ve düz ekran TV'leri güvenli hale getirin, böylece bebeğinizin üzerine düşmeyeceklerdir ve bebeğinizin ulaşabileceği yerlerden sallanan lambaları ve ağır cisimleri temizleyiniz.
 • Bebeğinize mobilyalara tırmandığında dikkatlice bakın.
 • Köşe korumalarını keskin kenarlara yerleştirin ve kaymaz pedleri halıların altına yerleştirin.
 • Bebek masasında ya da alışveriş sepetindeyken bebeğinize yakın durun. Mümkün olduğunca onu yerinde tutmak için kemerleri kullanın, ancak tamamen güvenemeyeceğinizi unutmayın.
 • Bebeğinizin yatağını en düşük seviyeye alçaltmalısınız.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon