blog.1.image
October 10th

21. HAFTA Bebeğin havuç büyüklüğünde

Beşinci ayın içindesin

Bebeğin 21 haftalık

Bebeğiniz şimdi 360 gr ağırlığında ve yaklaşık 27 cm uzunluğunda - bir havuç büyüklüğünde. Yakında çırpınan hareketleri tam teşekküllü tekmelere ve dürtmelere dönüşürken dövüş sanatlarını üzerinde uygular gibi hissedebilirsin. Onu daha iyi tanıdıkça, onun aktivitesine yönelik bir model keşfedebilirsin. Diğer gelişmelerde, bebeğinin kaşları ve göz kapakları şu anda mevcuttur ve bir kız çocuğun varsa vajinası oluşmaya başlamıştır.

21. hafta hamilelik serüveniniz

Muhtemelen bugünlerde oldukça rahat hissediyorsun. Henüz çok büyük değilsin ve erken dönemdeki hamilelikle ilgili olağan rahatsızlıklar çoğunlukla ortadan kalktı. Kendini iyi hissediyorsan, rahatla ve gebeliğinin keyfini çıkar - üçüncü üç aylık dönem yeni bir şikayet listesi getirebilir.

Bu, şu an başa çıkacak küçük aksaklıkların olmayacağı anlamına gelmez. Örneğin, artan hormon üretimi sivilcelerin gelişmesine (veya kötüleşmesine) katkıda bulunabilir. Bu durumda, günde iki kez yumuşak bir sabun veya temizleyici ile iyice yıkamak konusunda gayretli olun ve kullandığınız herhangi bir makyaj malzemesinin yağsız olduğundan emin olun. Herhangi bir oral akne ilacı almayın - bazıları hamilelik sırasında çok tehlikelidir - veya önce doktoruna danışarak harici kullanılabilen akne ürünleri tercih edebilirsin.

Ayrıca artık varisli damarlara daha yatkınsın. Hamileliğin ilerledikçe, bacaklarındaki damarlar üzerinde baskı artar. Damarlarındaki duvarlarının gevşemesine neden olabilecek daha yüksek progesteron seviyeleri sorunu daha da kötüleştirebilir. Eğer diğer aile bireylerinde varis varsa, -variköz venlere- varise yakalanma olasılığınız daha yüksektir. Ayrıca, art arda her hamilelikte ve yaşlandıkça daha da kötüleşmeye meyillidirler. Varisli damarları önlemeye veya en aza indirmeye yardımcı olmak için, günlük egzersiz yapın, mümkün olduğunda ayaklarını ve bacaklarını yukarı kaldır, soldan uyuyun ve gebelik destek yastıklarını kullan.

Özellikle ayak bileklerin, bacakların veya yüzündeki belirginleşen damarları (cildinizin yüzeyine yakın bir grup küçük kan damarı) da fark edebilirsin. Merkezden yayılan küçük dalları olan örümcek ağı veya güneş yanığı benzeri bir desene sahip olabilirler, bir ağacın dalları gibi görünebilirler veya belirli bir deseni olmayan ayrı ince çizgilerden oluşan bir grup çizgi olabilirler. Biraz çirkin olmalarına rağmen, örümcek ağı damarları rahatsızlığa neden olmaz ve genellikle doğumdan sonra kaybolur.

Bilgi edinin: Hamilelik sırasında seks

Hamilelik sırasında seks istemek normal midir?

Bazı hamile kadınlar, hamileyken cinsel isteklerinde artış olduğunu vurgularlar. Pelvik bölgeye artan kan akışını ve bunun hormonal değişikliklere bağlı olarak artan vajinal yağlanmanın yanı sıra, bunun getirdiği stimülasyona karşı artan hassasiyeti yaşayabilirler. Bazı anne adayları, "Hormonlar beni bir seks makinesine dönüştürdü! Son zamanlarda çok daha fazlasını istiyor gibiyim" diyor.

Ama aynı zamanda seks yapmak istememen de tamamen normal. Çok fazla ağrın varsa veya çekici hissetmiyorsan ya da sadece yorgun hissediyorsan, libidon düşük ise. Bazı Hamile anneler, “Kocamla yakın olmak gibi bir arzum yok. Sadece sürekli olarak yorgun ve her pozisyonda rahatsız hissediyorum” diyor.

Hamilelik sırasında seks hiç sınırsız mıdır?

Aşağıdaki koşullardan veya belirtilerden herhangi birine sahipsen kaçınman gerekir:

  • Plasenta previa
  • Önceki gebelikte erken doğum
  • Açıklanamayan vajinal kanama veya akıntı
  • Karın krampları
  • Servikal yetmezlik
  • Genişletilmiş bir serviks
  • Suyunuz geldi veya birazcık sızıyor olsa bile

Sen veya eşin genital herpes salgını geçirirse kaçınmanız gerekecektir. Eşin genital herpes geçmişine sahipse (ve olmasanız da), üçüncü ya da ilk üç aylık dönem boyunca cinsel ilişki ve diğer cinsel temaslardan kaçının; Aynı şekilde uçuk varsa (soğuk yaralar) oral seks için de geçerlidir. Sen ya da eşin, başka bir cinsel yolla bulaşan enfeksiyon geçirdiyseniz, hem tedavi edilmediyseniz, hem de takip testi negatifse, seks yapmayın.

Aktivite: Bebek ihtiyaç listesi oluştur

Aile ve arkadaşlar yakında neye ihtiyacınız olduğunu veya ne istediğinizi soracaklar. Daha küçük, daha uygun fiyatlı ürünler de dahil ettiğinizden emin olun, ancak bir bebek arabası, araba koltuğu, beşik ve yüksek sandalye gibi pahalı şeyleri de listeleyebilirsiniz. Birçok akraba veya arkadaşlar "büyük bir hediye" vermeyi sever, bu yüzden onlara güzel bir liste verin.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon