blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 1 HAFTALIK

· Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Sadece seni gören gözler

Bebeğinizin görme yeteneği hala oldukça bulanık. Bebekler yakın görüşlü olarak doğarlar ve en fazla 20 ila 40 cm uzağındaki nesneleri en iyi şeyleri görebilirler, bu nedenle yüzünüzü yalnızca ona yakın tuttuğunuzda net bir şekilde görebilir.

Bebeğiniz en baştan gözlerinize doğru bakmıyorsa endişelenmeyin: Yeni doğanlar kaşlarınıza, saç çizginize veya hareketli ağzınıza bakmaya meyillidir. Sizi ilk ay içinde tanıdıkça, göz göze temas kurmakla daha fazla ilgilenmeye başlayacaktır. Araştırmalar yenidoğanların insan yüzlerini diğer tüm desen ve renklere tercih ettiğini göstermektedir. (Parlak, hareketli, yüksek kontrastlı veya siyah beyaz nesneler sırasıyla ilgilerini çeker.)

Bebeğinize yakından bakarak ona özelliklerinizi incelemesi için bolca fırsat verin. Siz veya eşiniz onu beslerken, başınızı yavaşça yana doğru hareket ettirin ve gözlerinin sizi takip edip etmediğini görün. Bu egzersiz göz kaslarını güçlendirmeye yardımcı olabilir. (Bebeğiniz size çapraz gözlerle bakarsa endişe etmeyin: Yeni doğmuş bir bebeğin gözlerinin şimdi ve sonra yaşamın ilk ayı boyunca dolaşması normaldir.)

Bebekler ışığa duyarlıdır ve üç boyutlu olarak görebilirler.

Ağırlık sorunu

Emziriyorsanız, bebeğinizin yeterince yemek yiyip yemediğini merak ediyor olabilirsiniz, çünkü her zaman acıkmış görünebilir. Muhtemelen, anne sütünü tükettikten birkaç saat sonra hazmettiği için.

Emzirilen bebeğinizin yeterince süt aldığına dair bazı işaretler:

 • Emzirdikten sonra göğüsleriniz boşalır ve göğüslerinizi daha yumuşak hissedersiniz,
 • Bebeğiniz cildi iyi bir renge sahip ve gerdiğinizde hemen eski halini alan sert bir cilde sahip ise(susuz kalmış bir bebeğin cildi gerdiğinizde, cilt kısa bir süre büzülür)
 • Bebeğiniz hem uzunluk hem de ağırlık olarak artış gösteriyor,
 • Bakım yaparken (odanın sessiz olması durumunda) yutkunduğunu duyabiliyorsunuz,
 • Hardal sarısı dışkısı veya sık sık koyu dışkısı oluyor ve günde en az beş ila altı bez ıslatıyor. (veya yedi ila sekiz çocuk bezi).

Yeni doğan bebeğinizi emziriyor veya besliyor olsanız da, tüm bebeklerin farklı oranlarda büyüdüğünü ve büyüme hızlarının belirli zamanlarda yavaşlama eğiliminde olduğunu unutmayın. Buna ek olarak, eğer bebeğiniz doğumda büyükse, önceden belirlenmiş büyüklüğüne yaklaşmak için bu kadar hızlı büyümeyecektir.

Eğer küçük çocuğunuz gelişim aşamalarında çok fazla zaman harcıyorsa, sizinle iyi ilişki kuruyor ve başka bir şekilde mutlu ve sağlıklı görünüyorsa, muhtemelen iyi durumdadır. Ancak doktorun muayenehanesinde düzenli kilo kontrolü bebeğinizin sağlıklı bir gelişim göstermediğini gösteriyorsa, iyi bir şekilde yemek yemiyor olabilir veya besinleri uygun şekilde kullanmıyor olabilir.

Bağırsak hareketleri

İlk günlerde, yeni doğan bebeğinizin dışkılama rengi, mide içerisindeki ve bağırsaklarında biriken bir madde olan mekonyum nedeniyle koyu yeşil renktedir. Bebeğiniz beslenmeye başladığında ve mekonyum temizlendiğinde, dışkıları sarımsı hale gelmeye başlayacaktır, ancak emziriyorsanız veya beslediğiniz hazır mamaya göre miktar ve türüne bağlı olarak, beslenmenize de bağlı olarak günlük olarak renk değiştirebilir.

Yenidoğan günde 4 ila 8arasında dışkılayabilir, ancak en az bir defa dışkılaması da muhtemelen iyidir. (Emziriyorsanız, bebeğinizin dışkıları ishal gibi daha yumuşak görünebilir.)

Taklit edebilir

İlk haftalarda da olsa, bebekler yüzleri ve jestleri sezgisel olarak tanıyabilir - ve hatta bazen onları taklit edebilir. Yüzünü ona yaklaştırmayı ve dilini çıkarmayı veya kaşlarını birkaç kez kaldırmayı deneyin. Bebeğinize mimiklerinizi taklit etmesi için biraz zaman verin.

Bebeğiniz şimdi ifadenizi kopyalamasa bile, öğreniyor. Onunla etkileşim kurmaya çalışıyorsunuz ve hiç de oralı olmadığını düşünüyorsanız, endişelenme. Uykulu ya da biraz bunalmış olabilir ve biraz ara vermesi gerekebilir.

Karın üstü

Küçük bebekler uyumak için çok zaman harcıyorlar ve SIDS riskini azaltmak için en güvenli uyku pozisyonu sırt üstü olduğunu hatırlıyorsunuz. Ancak bebeğiniz uyandığında - ve önümüzdeki haftalarda giderek daha "uyanık" olma isteği artacak - onu karnının üstüne koyun. Bebeklerin boyun kaslarını güçlendirmek için her gün karnı üzerinde zaman harcaması gerekir. Şimdi onu bu pozisyona alıştırmaya başlayın ki haftalar arttıkça dirayet göstermesin. Unutmayın bu aktivite kas gelişimi için son derece önemli.

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

· Hayatın: Emzirme

Bebeğinizin doğumundan iki ila dört gün sonra, sütünüz gelir, göğsünüzü doldurur ve bu doğaçlama gelişen bir durumdur. (Bu ilk süt, emzirilen bebeğiniz kolostrum denilen besleyici bir ön süt içiyor.) Bu önemli değişimin bazı yeni anneler için talihsiz bir yan etkisi var (hayalini kurduğunuz ve bebeğiniz ile yaşayacağınız masalsı bağ kurma bu kadar masalsı olmayabilir mi?): Çok rahatsız edici bir rahatsızlık yaratabilir. Neden?

Vücudunuz prolaktin hormonu ile oluşturduğu sütü meme uçlarınızdaki bezlere iletmeye zorluyor, ayrıca hormon seviyelerinde doğum sonrası bir düşüş ve yeni doğanın emzirmesinin çelişkileriyle de uğraşıyorsunuz.

Göğüsleriniz hassas veya sert ve sıcak hissedebilir ve şişebilir. Bunu, emzirmenin sizin için olmadığını gösterme göstergesi olarak algılamayın çünkü çok acı vericidir. Vücudunuz emzirmeye uyum sağladığında azalacak kısa ömürlü bir durumdur. Bu arada ağrıyı azaltmak için bazı yararlı yollar:

 • Sıcak bir duş al.
 • Her beslenmeden önce ılık kompresler (örneğin, sıcak suya batırılmış ve sıkılmış bir bez) göğüslerinize uygulayın.
 • Emzirmeden önce her memeden küçük bir miktar süt verin. Dolu bir meme, bebeğinizin ağzını yanlış yere yerleştirmesine neden olarak emmeyi daha da zorlaştırabilir. Daha sonra süt almak için daha çok çalışması gerekir, bu size acı verebilir.
 • Destekleyici bir sütyen takın. Bazı kadınlar geceleri bile giymeyi tercih ediyor.
 • Her iki ila üç saatte bir emzirimeyi deneyin. Acı nedeniyle beslenmekten kaçınmayın - ne kadar emzirir iseniz, göğüsleriniz o kadar rahatlayacaktır.
 • Kendinizi iyi nemli tutmak ve süt verimini korumak için bol miktarda sıvı alın.
 • Emzirmeden sonra serin bir kompres uygulayın. Kırılmış buz torbası veya bir paket dondurulmuş sebze deneyin.

· Bilgi edinin: SARILIK

Sarılık nedir?

Sarılık, cildin ve gözlerin beyazlarının sarımsı renk solmasına neden olan bir durumdur. Parmağınızı sarılık ile açık tenli bir bebeğin burnuna veya göğsüne bastırırsanız, bu sarı tonlamayı görebilirsiniz. Bebeğiniz koyu tenli ise, gözlerin beyazlarında veya diş etlerinde sarılığı görebilirsiniz.

En sık görülen sarılık türü, bebeğin hastaneden taburcu edildiği zamandaki yaşamın ikinci veya üçüncü gününde gelişir - bu yüzden bunu bilmek ve dikkat etmemiz önemlidir. Fizyolojik sarılık adı verilen bu vakaların çoğu iki haftada kendiliğinden kaybolur.

Sarılığa ne sebep olur?

Bir yenidoğanın vücudunun ihtiyaç duyduğundan daha fazla kırmızı kan hücresi vardır ve sıklıkla bebeğin olgunlaşmamış karaciğeri yeterince hızlı işleyemediğinde, bilirubin (kırmızı kan hücrelerinin bir yan ürünü) adı verilen sarı bir pigment kanda birikir. Bu bilirubinin çoğu vücudu bebeğin dışkısında bırakır, ancak bebeklerin yaklaşık yarısı yaşamın ilk iki haftasında bir derecelik sarılık gelişir.

Genetik hastalıkları veya enfeksiyonları olan preemies ve bebekler özellikle korunmasızdır. Bazı emziren bebekler yeterli anne sütü almazlarsa sarılık geliştirir, çünkü bilirubin vücuttan atılan vücuttan çıkamaz. Emzirme sarılığı genellikle yaşamın ilk iki haftasında görülür.

Sarılık ilk 24 saat içinde tespit edildiğinde, anne ile kan grubu uyumsuzluğundan (anne Rh negatif ve bebek Rh pozitif), enfeksiyon veya altta yatan bir karaciğer problemi olabilir.

Endişelenmeli miyim?

Yeni doğan sarılık vakalarının çoğu zararsızdır ve tedavi gerektirmez. Doktor, bebeğinizin bilirubin seviyelerini ölçmek için, genellikle bebeğinizin topağından az miktarda kan almayı içeren kan testleri isteyebilir.

Orta sarılık vakalarında, doktor, vücudunun bilirubini parçalamalarını sağlamak için vücudunun özel mavi ışıklar altında çıplak bırakılmasını içeren fototerapi (ışık tedavisi) önerebilir. Bu, hastanede veya evde taşınabilir bir ünite ile yapılabilir. Biliyer battaniye adı verilen özel bir tür fiber optik battaniyenin de benzer bir etkisi vardır.

Fototerapiye ek olarak, bebeğinizi iyi nemli tutmak ve altta yatan tıbbi sorunları tespit etmek ve tedavi etmek önemlidir. Doktorunuz bebeğinize daha fazla sıvı vermek ve dışkılarında daha fazla bilirubin geçirmesine yardımcı olmak için daha sık emzirmeyi önerebilir veya formülle takviye edebilir.

Tedavinin amacı, bebeğin beyninde toksik seviyelerin birikmesini önlemek için bilirubin seviyesini düşürmektir (kernicterus adı verilen bir hastalık). İzleme ve tedavi ile, kernikterus veya diğer komplikasyon riski neredeyse hiç olmadı.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon