blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 10 AY 4 HAFTALIK

· Bebeğiniz nasıl büyüyor?

KENDİN OL

Bebeğiniz artık kardeşleri arasında kendini gösterebilir ve memnuniyetle başka bir bebeğin yanında (ama beraber değil) oynayarak başlayabilir. Gayri resmi bebek oyunları, küçük çocuğunuzu sosyal becerilerini geliştirmeye teşvik etmenin harika bir yolu olabilir. Sadece bu yaştaki bebeklerin arkadaş edinme fikrini anlamak için hala çok küçük olduğunu unutmayın.

Bu oynatma oyunlarını, bebeğinizin başkalarıyla nasıl etkileşime gireceğini öğrenmek için bir temel oluşturmasına yardımcı olarak düşünün. Ve bu ilk arkadaşlardan yeni oyun fikirleri alabilir. Bir bonus: Diğer bebeklerin ebeveynlerinden yardım ve destek alacaksınız.

Limitleri ayarlama zamanı

Bebeğiniz artık basit talimatları anlıyor, ancak "hayır" derken bilerek seni görmezden gelmeyi seçmesine rağmen. (Sözcüğün biraz daha fazla ağırlık taşımasına yardımcı olmak için, önemli sınırları belirlemek için, az miktarda kullanın.)

Bebeğiniz bugün söylediklerinizi yarın her zaman hatırlayamasa da, belirli sınırları belirlemek ve ona bazı önemli farklılıkları öğretmeye başlamak için çok erken değil, yanlış gibi ve güvensiz olmaktan.

En iyi kararınızı kılavuz olarak kullanın. Örneğin, ikinci bir çörek yemesine izin vermiyorsanız, kabahatli olmuyorsunuz, örneğin - sağlıklı bir limit koyuyorsunuz. Kedinin kuyruğunu çekerse, elini hareket ettirin, gözünün içine bakın ve "Hayır, bu kediyi incitir" der. Ardından, hayvanı nazikçe evcilleştirmek için bebeğinizin elini yönlendirin.

Keşfetme isteği, uyarılarınızı dinleme arzusundan daha güçlü olduğundan, onu korumak ve öğretmek size kalmıştır. Meydan okuyan gibi görünen şey, dünyanın nasıl çalıştığını görmek için doğal merakı.

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

· Hayatın: İş ve aileyi dengelemek

Bir kariyerin ve küçük bir çocuğun rekabetçi taleplerini yönetmek zordur - özellikle de şirketiniz özellikle aile dostu değilse. Ancak olmasa bile, daha esnek bir iş düzenlemesi oluşturmak için işvereninizle pazarlık yapabilirsiniz. Öncelikle, işyerinizdeki diğer ebeveynlerle, esnek zaman, evden çalışma günleri veya diğer ebeveyn dostu politikalardan yararlanıp faydalanmadıkları hakkında konuşun. Olmazlarsa, standart mesai saatleri içerisinde her gün ofiste olmasanız bile işinizde üstün olacağınızı belirtmeye hazır olun.

Ardından, işteyken harcadığınız zamanı nasıl daha verimli kullanacağınızı düşünün, böylece daha uzun saatler koymak zorunda kalmadan sorumluluklarınızı yönetebilirsiniz. Geç kalmak yerine, daha erken ayrılmak için öğle yemeğinde çalışmayı ve işte olabildiğince kişisel aktiviteyi ortadan kaldırmak yerine, erken giriş yapmayı (daha az dikkat dağıtıcı olduğunda) düşünebilirsiniz.

İlerlemenizi takip ettiğinizden ve düzenli olarak patronunuzla iletişim kurduğunuzdan emin olun, böylece ebeveynliği ve işinizi dengelemeye ilk başladığınızı görebilir.

Bilgi edinin: Bebeğinizin mizacı

Mizaç tam olarak nedir?

Bebeğiniz böyle düşünüyor ve çevresine tepki veriyor. Buna uyuma ve yemek yeme kalıpları, girişkenlik, kabul edilebilirlik, yatıştırıcıya nasıl cevap vereceği ve diğer faktörler dahildir. Bazı bebekler yumuşaktır. Diğerleri yeni durumlara karşı ılık ve hassastır. Yine başkalarının sağlam, yüksek enerjili mizaçları vardır. Uzmanlar şimdi mizacın dış etkenlerden ve etkilerden oluşan bir üründen ziyade büyük oranda doğuştan geldiğini düşünüyor.

Mizacını gözlemleyerek bebeğimin kişiliğini tahmin edebilir miyim?

Bir dereceye kadar evet. Bebeğinizin mizacına dair 3 - 4 aylıkken küçük bir resim çizmeye başladınız. 10 aylıkken, bebeğinizin kişiliği daha belirgin hale geliyor - farklı durumlarda davranışlarını ve eğilimini gözlemleyerek yaşlandıkça nasıl olacağını daha doğru bir şekilde hayal etmeye başlayabilirsiniz. Herhangi bir özel davranış değil, genel kalıplara bakın: Bebeğiniz yaşadığı geçici bir faktör ya da gelişim aşaması nedeniyle belli bir şekilde davranabilir (ya da davranışını değiştirebilir), bu yüzden onunla ilgili sonuçlara atlamak için çok hızlı olmayın. kişilik.

Bebeğimin mizaç hakkında yapabileceğim bir şey var mı?

Bebeğinizin mizaç hakkında endişelenmenize veya ona yardım etmeyi umduğunuza (utangaç davranış gibi) bir şey varsa, anlayışlı olmak ve yargılayıcı olmamak önemlidir. Bebeğinizi etiketlemeyin, eleştirmeyin ya da özel veya başkalarının önünde kusurlu ya da "kötü" olduğunu düşündürmeyin. Bunun yerine, daha sağlıklı görünecek şekilde davrandığında, ona sempati duyup cesaretlendirin. Bebeğinizin doğal eğilimlerini gerçekten değiştiremeyeceğinizi kabul edin, ancak bazı davranışları teşvik edebilir ve onun mizacını destekleyecek şekilde öğrenmesine ve büyümesine yardımcı olabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon