blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 8 AY 3 HAFTALIK

· Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Şimdi net görüyorum

Bebeğinizin vizyonu ( önceden en iyi 20/40 cm civarında) şimdi netliği ve derinlik algısı bakımından neredeyse yetişkin gibidir. Bebeğinizin kısa menzilli görüşü hala en iyisi olmasına rağmen, uzun menzilli görüşü bir odadaki insanları ve nesneleri tanımak için yeterince iyidir. Odanın diğer tarafında bir oyuncak görebilir ve ona doğru ilerlemeye çalışabilir. Gözleri de muhtemelen son renklerine yakın, ancak daha sonra ince değişiklikler görebilirsiniz.

Eller eller eller!

Bebeğiniz düşmüş nesneleri aramaya başlayabilir ve işaret parmağını kullanarak onlara işaret edebilir. Bir parça yiyecek toplamak ve parmaklarını yumruk halinde tutmak için parmaklarını kolayca kullanabilir ve nesneleri daha hassas şekilde düşürmek ve atmak için elini açmayı öğrendi. Muhtemelen, pense kavramında da ustalaşmaya başlıyor - parmağını ve ilk parmağını kullanarak küçük nesneleri toplamasına izin veren hassas manevra.

Bebeğiniz aynı zamanda bir şeyleri dürtme ve küçük parmaklarını deliklere sokma hayranıdır, bu da evin etrafındaki prizleri kapatmak için harika bir zamandır.

Bebeğinizin korkuları

Bebeğinizin anlayamadığı şeylerden korktuğu zamanlar olacak. Onu daha önce rahatsız etmeyen şeyler bile, çalan bir kapı zili ya da ıslık gibi, sesler onu korkutabilir. Bu olduğunda, ebeveyn olarak yapabileceğiniz en önemli şey rahatlık ve onu güvende hissetmesini sağlamaktır. Ona yanında olduğunu ve iyi olduğunu söyle - ihtiyacı olan tek şey sarılmak sarmalanmak.

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

· Hayatınız: Bebek bakımı zor olduğunda

Zaman, büyük çocukların ebeveynlerinin zaman zaman olumlu bir dikkat göstererek davranışı düzeltmek için kullandıkları onurlu bir disiplin tekniğidir. Bir anne ya da baba zaman tanıması, kendi davranışınızı değiştirmenin bir yoludur - baskı yaparak.

Bebeğiniz harekete geçtiğinde, ayak uydurmak çok yorucu olabilir. Sinirli hissettiğinizde kendiliğinden 4adımlık bir nefes, sakin ve ayakta güçlü kalmanıza yardımcı olabilir.

Bebeğinizi bunalmış hissettiğinizde kısa bir süre için bir oyun bahçesine koyun. Geceleri ağlıyorsa, sorunun ne olduğunu görmek için içeri girmeden önce birkaç dakika zaman tanıyın. Birkaç derin nefes almak veya bir huzursuzluğa cevap vermeden önce 10'a kadar saymak, kötü günlerde dengeyi korumanın başka yoludur. Ayrıca yeni doğan günlerini hatırlayın: Arada bir, bebeğiniz uyurken uyuyun. Ve elbette, eşinizle iş bölümü yapın - sadece işler zorlaştığında değil, düzenli aralıklarla.

· Öğrenin: Öksürükler

Bebeklerde sürekli öksürük neden olur?

Sağlıklı bebekler bile her gün öksürür ve öksürmek, solunum yolundan salgıları temizleyerek bebeğinizin daha iyi nefes almasına yardımcı olabilir. Bir virüsün diğer semptomları görüldükten sonra öksürükler sıklıkla dinlenir, fakat hepsi aynı şekilde ses çıkarmaz. Bazı örnekler:

  • Bebeğiniz havaya karışan bir virüsü solursa, solunum sinsityal virüsünün (RSV) neden olduğu bronşiyoliti olabilir.
  • Öksürüğü derin ise krupiyesi olabilir.
  • Bebeğinizin uzun süren soğuk algınlığı ve kronik bir gece öksürüğü varsa, aslında alerjileri veya sinüzitleri olabilir.
  • Diğer soğuk algınlığı semptomları olmayan ani ve kalıcı bir öksürük ise, bebeğinizin astımı olduğu veya bir alerjen cismi soluduğu anlamına gelebilir.
  • Kalıcı bir öksürüğe solunum zorluğu, ateş ve üşüme eşlik ederse, zatürree olabilir.
  • Bebeğinizin durmadan öksürme 20-30 saniyelik aralık varsa - ve aralıklar arasında derin bir nefes almaya çalışırken olağandışı, kuş gibi bir "boğmaca" sesi çıkarır - muhtemelen boğmacadır.
  • Bebeğiniz nefes almayı zorlaştıran kalın bir mukus ile sürekli öksürüyorsa, kistik fibroz muayenesini kontrol ettirin.

Bebeğime öksürük şurubu veya başka bir ilaç verebilir miyim veya yardımcı olmak için başka bir şey yapabilir miyim?

İlk önce bebeğinizin doktoruna danışmadan reçetesiz bir öksürük kesici vermeyin. Herhangi bir balgamı önce bebeğinize fazladan sıvı vererek ve geceleri odasında bir buharlaştırıcı kullanarak azaltmayı deneyebilirsiniz. Bebeğinizi buğulu bir banyoda tutmak da sakinleşebilir ve daha iyi nefes almasına yardımcı olabilir. Odasındaki alerjenlerin kronik bir öksürük nedeni olabileceğinden şüpheleniyorsanız, doldurulmuş hayvanları ve diğer yumuşak oyuncakları veya halısını çıkarın, odayı mümkün olduğunca tozsuz tutun ve evcil hayvanları odadan uzak tutun. Bebeğinizin evde, dışarıda veya arabada sigara dumanına maruz kalmadığından emin olun.

Bebeğimin doktorunu ne zaman aramalıyım?

Öksürük bebeğinizin yemek yemesini veya iyi uyumasını engelliyorsa, o zaman dikkati hak eder. Bebeğiniz kan tükürüyorsa, nefes almakta zorlanıyorsa veya ateş, artmış kalp atış hızı, uyuşukluk veya kusma gibi ciddi bir hastalığın diğer belirtilerini gösteriyorsa hemen doktoru arayın. Ayrıca bebeğiniz bir nesneyi yuttuğunda veya zararlı bir madde soluduğunda arayın. Alerjiler, yabancı cisimler veya astım kronik bir öksürüğe neden olabileceğinden, standart bir öksürük devam ederse bebeğinizin doktorunu arayın.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon