blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 7 AY 2 HAFTALIK

· Bebeğiniz nasıl büyüyor?

TEST DENEME 1 2 3…

Şimdiye kadar, bebeğinize telefonun oyuncak olmadığını ya da çıngırakların fırlatmak için olmadığını ya da kız kardeşinin saçının çekmesinin uygun olmadığını söylemiş olabilirsiniz. Bu yaşta bebeğiniz, basit talimatlarınızı izlemeyi reddederek sizi test etmeye başlayabilir. Gerçekten itaatsiz yapmıyor veya yaptıkları kasıtlı değil - sadece meraklı.

Ayrıca, bir kerede birkaç saniye boyunca ona anlattığın şeyleri hatırlayamadığını unutmayın. En iyi taktik basit bir "hayır" kullanmak ve sonra dikkatini başka bir şey ile dağıtmaktır.

Nesnelerin nasıl ilişkili olduğunu anlamaya başlıyor

Bebeğiniz nesnelerin birbirleriyle nasıl ilişkili olduğunu anlamaya başlıyor. Oyuncakları sıralayabilir, daha küçük eşyaları boyutlarına göre gruplandırabilir. Bebekler içgüdüsel olarak nesneleri istifleyerek birleştirir ve yaşları ilerledikçe onları birbirlerinin içine yerleştirmeye çalışırlar.

Bebeğiniz aynada yansımasına bayılıyor ve aniden görüntüsünün arkasında beliriyorsanız, aynanın içinde olduğunuza inanmak yerine kafasını çevirip sizi aramaya başlıyor.

SAKLAMBAÇ her ne kadar basit bir oyun olsa da bebeğinize kesinlikle büyüleyici gelebilir. Çünkü nesne kalıcılığını anlamaya başladı (göremediği bir nesne hala var olabilir) ve insanların ya da bir şeylerin görünüp kaybolduğu oyunları seviyor.

Bebeğiniz şimdi sırtını düzeltir ve otururken gövdesini bükebilir. Bu yetenek onun daha uzun oyun süreleri için oturmasını sağlar.

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

· Hayatın: Kendine iyi davran

7/24 ufak bir kişiden sorumlu olmak ya da iş ile bebek arasında mekik dokumak yorucu olabilir. Yılın ilk yarısını geçtiğinize göre kendiniz için yapabileceğiniz güzellikleri bir hatırlayalım:

Sağlıklı kal. Kendi beslenmenize özen göstermeyi atlamayın - hamilelik kilonuzu kaybetmiş olsanız veya olmasanız bile. Çok fazla kafein ve alkol almayın: Uyarıcı ve sakinleştirici etkileri sadece geçicidir ve sonrasında kendinizi daha kötü hissetmenize neden olabilir. Arabanızı işten biraz daha uzağa park ettikten sonra yürürseniz dahi, haftada birkaç kez hafif bir egzersiz yapın. Mümkünse kendinize bol miktarda uyku zamanı verin. Ellerinizi çok yıkayın, özellikle de bebeğiniz diğer çocuklarla daha fazla temas etmeye başladıysa, gözlerinize dokunmaktan kaçının.

DIŞARI ÇIK. Yürüyüşe çıkarak ya da bebek arabasıyla bir parka gidip biraz temiz havanın tadını çıkarın. Bebeğiniz hala küçük, bu nedenle yürümeye başlamadan önce bundan yararlanın. Kendi başınıza da dışarı çıkın: Kısa bir yetişkin sohbeti yapmak için bir arkadaşınızla veya eşinizle bir gezi düzenleyin veya özlediğiniz başka bir etkinlik ile kendinizi ödüllendirin.

Şımart kendini. Bir masajın, manikürün veya özel hissettiren her şeyden faydalanın. Güzel uzun bir banyo veya duş da harikalar yaratabilir.

ODAKLAN. Yoga, germe-esnetme hareketleri, derin nefes alma veya diğer rahatlama egzersizlerini düşünün.

· Öğrenin: Anemi

Anemi nedir?

Anemi, vücudun kırmızı kan hücrelerinin, dokulara oksijen veren ve atık materyali, karbondioksiti uzaklaştırdığı kırmızı bir pigment olan düşük miktarda hemoglobin içerdiğinde ortaya çıkan bir durumdur.

Aneminin beslenme yetersizlikleri, genetik bozukluklar, ilaçlar, enfeksiyonlar ve kronik hastalıklar gibi birçok nedeni vardır. Bebeklerde aneminin en yaygın nedeni, bebeğinizin beslenmesinde yetersiz demir, gıdadan demirin uygun şekilde emilememesi veya devam eden kan kaybından dolayı (örneğin bağırsakta) demir eksikliğidir. Tam zamanında doğmuş bebekler fazladan demir deposu ile doğar, ancak yaşamın ilk altı ayında demir seviyeleri düşer ve bunların düzenlenip kontrol altına alınması gerekir.

Anormal hemoglobinin neden olduğu ciddi hastalık orak hücreli anemi gibi bazı anemi türleri kalıtsaldır. Orak hücreli anemi, Afrika kökenli Amerikalılarda ve Araplarda yağın olarak görülür.

Aneminin belirtileri nelerdir?

Aneminin en tipik belirtileri soluk ten ve yorgunluktur. Diğer belirtiler arasında hızlı kalp atışı, sinirlilik, iştahsızlık, kırılgan tırnaklar ve ağrılı veya şişmiş bir dil bulunur. Ancak kansızlığı olan bir bebekte herhangi bir semptom görülmemesi de yaygındır.

Anemi nasıl teşhis ve tedavi edilir?

Kan testi bebeğinizin demir seviyesinin çok düşük olduğunu onaylarsa, doktor beslenme değişiklikleri veya demir takviyesi önerebilir. Demir takviyelerini güvenli bir şekilde saklayın ve aşırı dozda vermek çok tehlikeli olduğundan, dikkatlice vermek için doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Bebeğimin anemisini nasıl önleyebilirim?

Bebeğinizin yeterli miktarda demir aldığından emin olarak, demir eksikliğinden kaynaklanan anemi tiplerini önleyebilir veya tedavi edebilirsiniz. Ne yapalım:

  • Bebeğinizin anemi açısından yüksek risk altında olup olmadığını belirleyin. Risk faktörleri arasında erken doğum veya düşük doğum ağırlığı, emziriyorsanız kendi beslenme programınızda yetersiz demir veya hazır mama ile beslenen bir bebeğin beslenme programında demir takviyeli formülün olmaması bulunmaktadır. Endişeleniyorsanız, bebeğinizin doktoruna, beslenme programını nasıl ayarlamanız gerektiğini veya bir takviye vermenin iyi bir fikir olup olmadığını sorun.
  • Bebeğinize 1 yaşından önce inek sütü vermeyin. İnek sütü düşük demir içerir ve zamanla ufak ufak demir kaybına neden olarak bebeğinizin bağırsaklarının iç yüzeyini tahriş edebilir.
  • Bebeğinize demir takviyeli besinler verin ve 8. aydan başlayarak, fasulye, ıspanak, yumurta sarısı ve yağsız et, kümes hayvanları ve balık gibi demir bakımından zengin diğer yiyecekleri tanıtın.
  • Bebeğinize demir emilimini sağlamak için C vitamini bakımından zengin olan yiyecekler verin. Bazı iyi seçenekler: kırmızı kapya biber, kavun, brokoli, çilek ve portakal.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon