blog.1.image
October 10th

22. HAFTA Bebeğin su kabağı büyüklüğünde

Beşinci ayın içindesin

Bebeğin kalbinin atışını duyabilir.

Bunu bebek kayıt defterine koymayı unutma!

Bebeğin 22 haftalık

28 cm ve neredeyse 430 gr (bir kabağın büyüklüğünde), bebeğin minyatür bir yenidoğan gibi görünmeye başlıyor. Dudakları, göz kapakları ve kaşları daha belirgin hale geliyor. Gözleri oluşmuş, fakat gözün renkli kısmı hala pigmentten yoksun.

Rahminin içini görebilseydin, vücudunu kaplayan ince kılları (lanugo) ve cildindeki derin kırışıklıkları görebilecektin. Bebeğin şimdi vücudundaki kırışıklıkları doldurmak için yağ dolgusu oluşana kadar spor yapacaktır. Karnının içinde, pankreas - bazı önemli hormonların üretimi için gerekli - sürekli gelişiyor.

22. hafta hamilelik serüvenin

Bu noktada, karnının bir el mıknatısı olduğunu görebilirsin. Karnına dokunan kişilere, yapmamasını istediğini söylemen kesinlikle sorun değil. Ve insanlar sana bu noktada olması gerekenden daha küçük veya daha büyük göründüğünü söylüyorlarsa, her kadının kendi hızında büyüdüğünü ve gösterdiğini unutma.

Önemli olan bebeğin büyümesinin yolunda olduğundan emin olmak için doktorunu düzenli ziyaret etmendir. Büyüyen bebeğini barındıracak şekilde genişledikçe karnınızdaki çatlak izlerini fark etmeye başlayabilirsin.

Gebe kadınların en az yarısı doğum yaptıklarında çatlak izleri oluşur. Farklı dokulu ciltlerin bu küçük çizgileri pembeden koyu kahverengiye kadar değişebilir (ten renginize bağlı olarak). En sık karnın üzerinde görülmelerine rağmen, kalçalarınızda, basenlerinizde ve göğüslerde de çatlak izleri görülebilir. Kremlerin çatlak izlerini önlemeye yardımcı olduğuna dair kesin bir kanıt yoktur, ancak cildini nemli tutmak, kaşıntıya yardımcı olabilir.

Öğrenin: Vücut, karnının ötesinde değişir

Karnının büyümesini - ve belki de göğüslerinin de büyümesini - beklemelisin, ancak aşağıdaki fiziksel değişiklikler seni şaşırtabilir. Hamilelik değişikliklerinin çoğunda olduğu gibi, hormonlar görünümündeki bu değişikliklerin çoğunda rol oynar.

Daha kalın, daha parlak saçlar aslında normalden daha az kaybedilen, aslında daha fazla saç çıkarmıyorsun. Hamilelik sırasında vücudun daha önce olduğundan daha yavaş saç dökecektir. Ne yapmalı: Daha kalın saçlar sizin için bir nimet ise, tadını çıkarın. Yelenizi her zamankinden daha asılsız hale getiriyorsa, kuaförünüzden bir sonraki kesiminizde bir miktar inceltme yapmasını isteyebilirsin. Bu değişiklikler sonsuza dek sürmeyecek. Bebeğin doğduktan sonra, bu fazla görünen saçları bazen topak topak kaybetmeye başlarsın.

Artan vücut kılları Androjenler olarak bilinen cinsel hormonlar, çenenizde, üst dudağınızda ve yanaklarınızda yeni kılların filizlenmesine neden olabilir. Başıboş kıllar ayrıca karnında, kollarında, bacaklarında ve sırtında da çıkabilir. Ne yapmalı: Cımbızlamak, ağda ve traş olmak, bu geçici değişiklikleri yönetmenin güvenli yoludur.

Daha hızlı büyüyen tırnaklar Tırnakların normalden daha hızlı büyüyebilir ve dokularda değişiklikler olduğunu fark edebilirsin. Bazı kadınların tırnakları sertleşirken, diğerleri daha yumuşak veya daha kırılgan hale gelir. Ne yapmalı: Temizlik yaparken lastik eldivenler giyerek ve kırılganlarsa üzerlerinde nemlendirici kullanarak tırnaklarını koruyabilirsin.

Cilt değişiklikleri Bazı hamile kadınlar cildinin hiç bu kadar iyi görünmediğini bildirmiştir. Eğer bu sensen, meşhur "parlaklığın" tadını çıkar. Diğerleri hamilelik hormonlarının akne gibi cilt ksorunlarını şiddetlendirdiğini tespit ediyor. Ne yapmalı: Günde iki kez yumuşak bir sabun veya temizleyici ile yıkayın ve akne ile mücadele eden ürünleri kullanmadan önce doktoruna sormayı unutma.

Çatlaklar Karnın, büyüyen bebeğine yer sağlamak için genişledikçe, cildinin hemen altında bulunan destekleyici dokuda küçük lekeler gözlemleyebilirsin ve bu da farklı renkteki çizgilerle sonuçlanabilir. Bu izler solmaya başlayacak ve doğumdan yaklaşık altı ila 12 ay sonra da farkedilir şekilde daha az dikkat çekecek. Ne yapmalı: Önerilen ağırlıktan daha fazla kilo almamaya çalışmak dışında yapabileceğin pek bir şey yok. Kalıtım, cildinizin doğal esnekliğinden sorumludur ve kimin çatlak izleri ile sonuçlanacağının belirlenmesinde rol oynar.

Cilt renk değişikliği Artmış melanin, yüzünüzde cilt lekelerine neden olabilir. Bu pigment değişiklikleri güneşte vakit geçirirsen yoğunlaşabilir. Ne yapmalı: Hem UVA hem de UVB koruması sunan, 30'luk veya daha yüksek bir SPF li güneş koruyucu kullanarak yüzünüzü koruyun, bir şapka takın ve günün en yoğun saatlerinde (10:00 - 14:00) güneşten kaçının .

Daha büyük ve daha koyu meme uçları ve areolalar Meme uçlarınızın ve etraflarındaki pigmentli alanın (areolalar) daha büyük ve daha koyulaşmakta olduğunu görebilirsiniz. Montgomery'nin tüberkülleri olarak bilinen areolalarınızdaki küçük şişlikler de daha belirgin olabilir. Bu şişlikler, bakterilerle savaşmaya ve cildi yağlamaya yardımcı olan yağ üreten bezlerdir. Bazı kadınlar da göğüslerinde daha belirgin damarlar olduğunu fark eder. Ne yapmalı: Hiçbir şey!

Daha büyük ayaklar Ayakların 1numara kadar büyüyebilir. Lax ligamentleri ayağının biraz uzamasına neden olabilir - kalıcı olarak. Şişlik, ayakkabılarını da sıkı hissettirebilir, ancak doğumdan sonra ortadan kalkar. Ne yapmalı: Büyüyen ayaklarına uyacak rahat ayakkabılar alın.

Etkinlik: Yüzüklerini kontrol et

Hamileliğin ilerledikçe parmaklarında biraz şişlik olması yaygındır. Eğer yüzüklerinde en ufak bir sıkıntı hissediyorsan, kendine bir iyilik yap ve çok geç olmadan onları çıkar. Artık parmağınızda önemli bir parçan haline gelen yüzükten ayrılamaya dayanamıyorsan, bir zincire takın ve kalbinize yakın bir şekilde takın.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon