blog.1.image
October 10th

34. HAFTA Bebeğin kavun büyüklüğünde

Sekizinci ayın içindesin

Bebeğiniz ilk rengini görebilir - rahim içindeki kırmızı.

Emniyet kemerinizi bağlamak zorlaşıyor olabilir, ancak yine de önemlidir.

Aklında çok şey var. Birlikte tutmak için ipuçları.

Bebeğin 34. haftada

Bebeğiniz şimdi yaklaşık 2,150 kg ağırlığında (kavun büyüklüğünde) ve neredeyse 45 cm uzunluğunda. Doğduktan sonra vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olacak yağ tabakaları onu yuvarlaklaştırıyor. Cildi de her zamankinden daha pürüzsüz. Merkezi sinir sistemi olgunlaşıyor ve ciğerleri de olgunlaşmaya devam ediyor. Erken doğum konusunda gerginseniz, başka hiçbir sağlık problemi olmayan 34 ila 37 hafta arasında doğan bebeklerin genellikle iyi iş çıkardığını bilmek sizi mutlu edecektir. Yenidoğan bakım ünitesinde kısa süreli kalmaya ihtiyaçları olabilir ve birkaç kısa süreli sağlık sorununa sahip olabilirler, ancak uzun vadede genellikle tam zamanlı doğan bebekleri yakalayacaklardır.

34. hafta hamilelik serüveni

Bu hafta, belki ilk trimesterde aynı semptomlara benzer yoğunluğa sahip olmasa da, yorgunluk muhtemelen tekrar belirlendi. Yorgunluğunuz, altında bulunduğunuz fiziksel zorlama ve rahat hareket edememek gibi sık sık çiş molaları ve alttan kaçırma ve dönme gibi huzursuz geceler göz önüne alındığında, tamamen anlaşılabilir bir durumdur.

Şimdi doğum sancılarından önce (ve ötesinde) enerjinizi yavaşlatma ve depolama zamanı. Uzun süredir oturuyorsanız veya uzanıyorsanız, çok hızlı bir şekilde kalkmayın. Kan ayaklarınızda ve bacaklarınızda toplanabilir, ayağa kalktığınızda tansiyonunuzda geçici bir düşüşe neden olabilir, bu da başınızı döndürür.

Karnınıza, muhtemelen uyluklarınıza ve kalçalarınıza kaşıntılı kırmızı çarpma veya yanma hissederseniz, kaşıntılı ürtikeryal papüller ve hamilelik plaketleri (kısaca PUPPP) olarak adlandırılan bir durumunuz olabilir.

Hamile kadınların yüzde 1 kadarı PUPPP geliştirir, bu zararsızdır ancak oldukça rahatsız edici olabilir. Sağlık hizmeti sağlayıcınızla görüşün, böylece daha ciddi bir sorun olmadığından emin olabilir, sizi daha konforlu hale getirmek için tedavi sağlayabilir ve gerekirse sizi bir dermatoloğa sevk edebilir. Ayrıca kızarıklığınız olmasa bile, vücudunuzun her tarafında yoğun kaşıntı hissederseniz onu aradığınızdan emin olun. Bir karaciğer problemine işaret edebilir.

SEZARYEN... hakkında üç soru ...

sezayen olma şansım nedir?

Türkiye'deki ebe kadınların yaklaşık yüzde 60 bu günlerde sezaryen ile doğum yapıyor. Bazı durumlarda ameliyat önceden planlanır. Diğerlerinde, öngörülemeyen bir komplikasyona yönelik olarak yapılır.

Neden sezaryene ihtiyacım olabilir?

Örneğin, rahim ağzınızın genişlemesinin durması, bebeğinizin doğum kanalında ilerlemesini durdurması ya da bebeğinizin kalp atış hızı, sağlık sağlayıcınıza endişeye neden olması gibi birçok nedenden dolayı planlanmamış bir sezaryen doğumunuz olabilir. Aşağıdaki durumlarda planlı bir sezaryen önerilebilir:

"Klasik" bir dikey uterin insizyonu olan veya bir önceki doğumunuz bir sezaryen ile gerçekleşmişti. (Yatay bir insizyon ile daha önce yalnızca bir kesitiniz varsa, sezaryen sonrası vajinal doğum için iyi bir aday olabilirsiniz.)

Myomektomi (fibroidlerin cerrahi olarak çıkarılması) gibi başka bir çeşit invaziv uterin ameliyat geçirdiniz.

Birden fazla bebek taşıyorsun. (Bazı ikizler vajinal olarak sağlanabilir, ancak tüm yüksek dereceli çoğul gebelikler için sezaryen gerekir.)

Bebeğinizin çok büyük olması bekleniyor (makrozomi olarak bilinen bir durum).

Bebeğiniz bir kama (ilk önce alt) veya enine (yanda) konumdadır. (Birinci bebeğin baş aşağı olduğu, ancak ikinci bebeğin ters olduğu ikiz hamilelik gibi bazı durumlarda, kama bebeği vajinal olarak verilebilir.)

Plasenta previa'ya sahipsiniz (plasenta uterusta rahim ağzını kaplayacak kadar düşük olduğunda).

Bebeğinizin vajinal doğum riskini doğuracak bilinen bir hastalığı veya anomalisi var.

HIV pozitifsiniz ve hamileliğin sonuna doğru yapılan kan testleri yüksek viral yükünüz olduğunu gösteriyor.

Sezaryen sırasında neler beklemeliyim?

Tipik olarak, eşiniz ameliyat sırasında sizinle olabilir. Zaten bir tanesine sahip değilseniz, tıbbi ekibinize bir IV başlatacak ve işlem sırasında idrarı boşaltmak için bir kateter yerleştirecek ve size vücudunuzun alt yarısını uyuşturacak ama bırakacak bir epidural veya omurilik verilecek uyanık ve uyanıksın. Bir ekran açılacaktır, böylece gerçek prosedürü izlemeniz gerekmez.

Doktor uterusa ulaştığında ve son kesiği yaptığında, bebeği rahatlatacak, onu kaldıracak, böylece bir çocuk doktoru veya hemşire tarafından bakılmak üzere teslim edilmeden önce ona bir göz atacaksınız. Personel bebeğinizi muayene ederken, doktor plasentanızı teslim edecek ve sizi dikecektir.

Bebeğiniz incelendiğinde, çocuk doktoru veya hemşire onu eşinize götürebilir, onu hemen yanınızda tutabilir, böylece dikişiniz sırasında onu bağlayıp öpebilirsiniz. Veya, tıbbi ekibiniz bu noktada bebeğinizi göğsünüze yerleştirmeyi önerebilir.

Rahminizi ve karnınızı kapatmanız genellikle yaklaşık 30 dakika sürer. Ameliyat tamamlandığında, isterseniz bebeğinizi tutabileceğiniz ve emzirebileceğiniz bir iyileşme odasına alınacaksınız.

Aktivite: Doğuma Hazırlık Kurslarına katılabilirsiniz

Bebeğiniz doğmadan doğum ve bebek bakımı hakkında dersler almak iyi bir fikirdir. Doğumda sizi nelerin beklediğini ve nasıl rahat bir doğum yapabileceğiniz ve bebek doğduktan sonra sizleri nelerin beklediği gibi bilgiler sizdeki bilinmezlikleri azaltarak gevşemenize yardımcı olacaktır.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon