blog.1.image
October 10th

15 Aylık Çocuklarla Yapılabilecek Etkinlik

  • Bebeğinizle birlikte karşılıklı oturun. Önüne sert, yumuşak, pütürlü,  kaygan özellikte çeşitli dokulardaki nesneler koyarak oynamasını sağlayın. Bebeğiniz oynarken “Hangisi sert?, hangisi yumuşak? Hangisi pütürlü?” gibi sorular sorun. Daha sonra doku özelliği belirtilen nesneyi göstermesini bekleyin.
  • Bebeğinize etrafınızda olan her türlü nesneyi işaret parmağınız ile göstererek anlatın. “Bu masa, bu sandalye, bu pencere, bu koltuk, bu halı” diyerek nesneleri işaret edin daha sonra “Masa nerede?, pencere nerede?” diyerek bebeğinizin de  işaret parmağı ile göstermesini isteyin.
  • Bebeğinizle birlikte dışarıya gezmeye çıkın. Etrafınızda gördüğünüz nesneler hakkında konuşun. “Ağaç nerede? Kuş nerede?” gibi sorular sorarak bebeğinizin onu göstermesini isteyin.
  • Size ait olan bir eşyayı bebeğinize gösterin. “Bu kimin terliği?, bu kimin telefonu?” gibi sorular sorarak bebeğinizin sizi göstermesini bekleyin.
  • Bütün aile üyeleri bir arada iken içinizden biriniz saklanın. Bebeğinize saklanan kişiyi sorun. Ve doğru kişiyi bulana kadar aynı etkinliği tekrarlayın.
  • Bebeğinizle kalabalık bir ortama gittiğinizde orada olan kişiler hakkında onunla konuşarak “bu kim” diyerek size yanıt vermesini bekleyin.
  • Bebeğinizin tanıdığı nesneleri (top, araba, şapka vb.) odanın içerisinde kolaylıkla görebileceği bir yere koyun. Nesnelerin birbirinden farklı olmasına dikkat edin. Bu nesnelere dikkatini çekerek size getirmesini isteyin. Getirdiğinde “bana ne getirdin” sorusunu yönelterek nesnenin adını söylemesini bekleyin.
  • Bebeğinizle oyuncaklarla oynarken, bebek ya da bir ayıcığı elinize alarak onu sevin. Ayıcığın yanaklarını elleyerek; “seni seviyorum, çok tatlısın, çok güzel, çok yumuşaksın” gibi kısa cümleler söyleyin. Ardından bebeğinize oyuncağı vererek aynı davranışı yapması için teşvik edin.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon