blog.1.image
October 10th

2 Yaşındaki Çocuklarla Yapılabilecek Etkinlik

Battaniyeden çadır yapalım

2 yaşındaki çocukların çoğu kendi küçük odacıklarının yapmaya bayılır. Sizin çocuğunuz da onlardan biri ise bu hayali çadır, mağara veya orman kampları içinde oynarken çok şey öğrenecek.

Çocuklar genellikle oyuncaklarını ve yastık yorganlarını çadıra veya kendi gizli mekanlarına götürmek isterler.

  • Çocuğunuza basit bir çadır kurmak için tüm yapmanız gereken, sağlam duran iki sandalye arasına bir battaniye veya çarşaf germektir.
  • Güzel havalarda, çocuğunuzun bu çadırı balkona veya varsa bahçenize kurmasına izin verin. Küçük gerçek çadırınız varsa bunu kurarak çocuğunuz için özel bir oyun alanı oluşturabilirsiniz.
  • Çadırını daha özel hale getirilebilmesi için çocuğunuzun minder, oyuncak, yemek çay takımı, battaniye gibi şeyleri çadıra götürmesine izin verin.
  • Çadır çocuğun kendisine ait özel alanıdır içeri davet edilebilirsiniz de edilmeye bilirsiniz de...

İki yaşındaki çocuklar büyük motor beceriler kazanır, sosyal ve duygusal değişimlere uğrarlar. Kelime hazineleri gelişir, işleri kendi başlarına yapmaya istekli olurlar ve belli kurallara uymaları gerektiğini keşfetmeye başlarlar. Bununla birlikte, 2 yaşındaki çocukların çoğu hala istedikleri kadar hızlı hareket edemeyebilir, ihtiyaçlarını ve duygularını açıkça ifade edemeyebilir. Bu da hayal kırıklığı ve öfkeye yol açabilir. Bunun sonucu olarak gösterdikleri hırçın davranışlar da 2 yaş sendromu tipik özelliklerindendir. Bu dönemde çocukların ebeveynin isteklerine aykırı tavırlar sergilemede gösterdikleri direnç yorucu olabilir. Bu dönemde çocukların dikkatlerini oyun yardımıyla dağıtmak en kolay ve sağlıklı olanıdır. Örneğin üstünü giymemek için inat ediyorsa ona tamam diyip istersen bugün bebeğin giysin demeyi deneyin.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon