blog.1.image
October 10th

2 Yaşındaki Çocuklarla Yapılabilecek Etkinlik

Haydi Dışarıya

Dışarıya çıkmak sizin için de çocuğunuz için de iyi bir değişiklik fırsatıdır. Birlikte dışarıda vakit geçirmek için zaman ayırmaya çalışın.

Size sıradan gelen birçok şey, küçük çocuğunuz için yeni ve ilginç olabilir.

  • Hem yürü hem konuş; adımlarınızı çocuğunuzun adımlarına uydurun ve onunla evinizin etrafında gördüğünüz veya yaşadığınız şeyler hakkında sohbet edin.
  • Size en yakın yeşil alana giderek Doğa araştırması yapın. Çocuğunuz, sözgelimi 3 büyük ağaç 2 kırmızı çiçek veya 4 küçük kuş gösterebiliyor mu?
  • Dışarı Bir dahaki çıkışınızda beraber arayacağınız, örneğin 5 şeyin listesini yapıp kapıya asın. Bu listede otobüs, köpek, kedi, şapkalı bir adam ve mavi 1 kapı yer alabilir mesela.

İki yaşındaki çocuklar büyük motor beceriler kazanır, sosyal ve duygusal değişimlere uğrarlar. Kelime hazineleri gelişir, işleri kendi başlarına yapmaya istekli olurlar ve belli kurallara uymaları gerektiğini keşfetmeye başlarlar. Bununla birlikte, 2 yaşındaki çocukların çoğu hala istedikleri kadar hızlı hareket edemeyebilir, ihtiyaçlarını ve duygularını açıkça ifade edemeyebilir. Bu da hayal kırıklığı ve öfkeye yol açabilir. Bunun sonucu olarak gösterdikleri hırçın davranışlar da 2 yaş sendromu tipik özelliklerindendir. Bu dönemde çocukların ebeveynin isteklerine aykırı tavırlar sergilemede gösterdikleri direnç yorucu olabilir. Bu dönemde çocukların dikkatlerini oyun yardımıyla dağıtmak en kolay ve sağlıklı olanıdır. Örneğin üstünü giymemek için inat ediyorsa ona tamam diyip istersen bugün bebeğin giysin demeyi deneyin.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon