blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN GELİŞİMİNİ DESTEKLEYEN OYUNLAR (8. ay)

Saklanan Resim

Bebeğinizin zevk alacağı saklambaç sürümlerinde sınır yoktur. Bu, bebeğinizin yüz ifadelerinde bulduğu büyüleyiciliğe dayanıyor.

Uygun: 8 ila 18 ay

Geliştirilen beceriler: Nesne kalıcılığını anlama, ince motor

İhtiyacınız olan şeyler: Karton, kalem, kumaş artıkları, makas, tutkal

Bazı kitaplarda olan, bir karton parçasını kaldırdığınızda ve altından çıkan kıyafetleri, desenleri hatırlıyor musunuz? Bundan ilham alarak, farklı karakterler ve yüz ifadeleri kullanarak kendi saklanmış yüz ifadeleri resimlerinizi yapabilirsiniz.

Birkaç sağlam karton parçasında, her biri mutlu, hüzünlü veya huysuz bir ifadeye sahip basit çizimler çizin. Ya da bunun yerine bir dergideki resimleri kesin. Sonra dikdörtgen şeklindeki bez parçalarını her çizdiğiniz resimlerden uzun kesin. Bezi, her bir resmin hemen üzerine yerleştirmek için tutkal kullanarak yukarı kaldıran bir kapak oluşturun.

Tutkal kuruduğunda bebeğinize yaptığınız perdeleri nasıl kaldıracağınızı gösterin. Altındaki kişi hakkında bir hikaye hazırlayın ve bebeğinizin anlattığınız yüzü bulmasına yardım edin.

Varyasyonlar: Yüzleri örtecek kadar büyük bez kareleri kesin, ancak gövdeleri açıkta bırakın. Veya tam rakamlar yerine sadece yüzleri çizin.

TOP 10 LİSTESİ

Normal yatma rutininize tatlı bir katkı - ve günü sonuna kadar getirmenin rahatlatıcı bir yolu - en sevdiğiniz şarkıyı bebeğinize özgü detaylarla kişiselleştirmek.

Uygun: 8 ila 18 ay

Geliştirilen beceriler: Bilişsel, işitsel

Gerekenler: özel ekipman gerekmez

Normal akşam rutinine başlamadan önce - banyo, kitap, emzirme veya biberon veya başka bir şey olsun - rahat bir sandalyeye oturun ve gününüzü konuşun. Sorular sorarak ve bebeğiniz için cevap vererek başlayın.

Banyo zamanının geldiğini anlatmak için ‘’bıcı bıcı yaparız biz … (kızımla/oğlumla veya isim) mis gibi kokarız ‘’ banyo bittikten sonra ‘’bıcı bıcı yaptık biz …(kızımla/oğlumla veya isim) mis gibi koktuk…’’

Masaj yaparken, kollarını bacaklarını tutup ‘’bir küçücük tavşancık varmış… ‘’

Akşam rutinlerinizi tamamlayıp odaya gidip bir yere oturduktan sonra gününüzü özetleyebilirsiniz.

“Bu sabah ne yaptık? Müzik dinledik, değil mi?” Birkaç ayrıntı ekleyin: "Parkta gördüğümüz kesinlikle büyük bir köpekti!" Öyleyse, yarın neler yapabileceğini konuşun, en sevdiği aktivitelerinden bazılarını önerin.

Sonunda, "pazara gidelim bir köpek alalım ?" gibi anonim bir çocuk şarkısı ile birlikte hepsini bağlayın. Bu, kişiselleştirmek harika bir fikirdir. Şarkı sözleri çok basit ve tekrarlıdır, bu çocuğunuzun çabuk kavramasını ve hızlı konuşmasını sağladığı gibi kendini eylemler karşısında güvende hissetmesini sağlar.’’bıcı bıcı yaparız ..’’ şarkısını duyduğu anda banyo zamanı geldiğini anlayacak ve mutlu olacaktır

Unutmayın: Her bebek farklı bir hızda gelişir, bu yüzden bu haftaki aktiviteler için sizinki hazır değilse, endişelenmeyin - sadece birkaç hafta içinde tekrar deneyin.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon