blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 2 AY 4 HAFTALIK

· Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Ellerde

Küçük çocuğunuz ilk birkaç hafta önce ellerini keşfetti ve şimdi onlardan korkmamaya başladı. Onları incelerken, ağzına koyarken ve onları emmeye çalışırken izleyin. Nesneleri ağzına götürmesinden endişe duyuyorsanız onları yüksek ısı buhar makineleri ile önceden temizleyebilirsiniz veya önce sirkeli suyla silip sonra duru su ile temizleyebilirsiniz.

Şimdi sabit

Bu hafta, bebeğinize baktığınızda başını kaldırabilir ve sırtında yatarken birkaç dakika doğrulabilir, hatta daha uzun süre de doğrulabilir. Desteğiyle otururken başını sabit ve dik tutabilme çabalarını gözlemleyebilirsiniz.

Karnının üstündeyken, kafasını ve göğsünü mini-şınav çekiyormuş gibi 45 dereceye kadar kaldırdığını görebilirsiniz. Önünde oturarak ve bir oyuncak yardımıyla hareketin devamı için cesaretlendirebilirsiniz.

Boyun kaslarını da geliştiren eğlenceli bir oyun için, bebeğinizi sırtının üstüne yerleştirin ve yavaşça elleri ile oturma pozisyonuna getirin. Yavaş yavaş tekrar edin onu rahatlatmak için. Başını, çekildiği gibi vücudunun geri kalanıyla aynı hizada tutabilmelidir.

Bebeğiniz 4. ayında yürüteç için hazır olabilir, ancak şimdilik ancak bir yere tutunup ayakta durabilir. Bazı uzmanlar yürüteçlerin 6. Aydan itibaren daha iyi olduğunu söylemektedir, sırt kaslarının daha iyi gelişip kemiklerine zarar vermemesi için. Başını iyi tutamazsa ve oturamıyorsa, zorlamayın daha çok zamanınız olacak.

Okuma en eğlenceli aktivitemiz

Bebeğinize kitap okumak, bu erken dönem de dahi olsa, işe yarayacak. Okuduğunuzu duymak, bebeğinizin konuşulan dilin benimsemesine ve kulağının aşinalığını geliştirmesine yardımcı olur. Saçma sapan anlamsız sesleri kullanmak ve şarkı söylemek seninle bebeğin arasındaki bağlantıyı çok daha ilginç hale getirecek.

Bebeğiniz okurken diğer tarafa bakar veya ilgisini kaybederse, başka bir şey yapmayı deneyin ve dinlenmesi için zaman verin. Bebeğinizin verdiği ipuçlarını tepkilerinden alın.

Bebeğinize okuyacak pek çok güzel kitap bulacaksınız. Büyük, parlak resimler ve basit metinler içeren kalın panodan yapılmış kitaplarını seçin, hatta anlatmak için resimli sözsüz kitapları seçin. Bu noktada yaş kurallarına çok fazla dikkat etmek zorunda değilsiniz. Daha büyük çocuklar için tasarlanan kitaplar, net görüntüler ve parlak renkler varsa bebeği büyüleyebilir.

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

· Hayatınız: İstenmeyen tavsiyeler

Bir bebeğiniz olduğunda, dünyadaki herkesin paylaşacakları bir fikirleri varmış gibi görünüyor: "Kazak giymeli mi?" “Artık katı gıdaya vermiyor musun?” “Bir emziği emmesine izin verirseniz, dişlerini mahveder!” Tavsiyenin doğru ya da yanlış olmasına bakılmaksızın, sizi rahatsız edecek olay tamamen müdahaleci olunması söz konusudur.

Nasıl başa çıkılır bununla? İlk olarak, duyduğunuz her şeyi ciddiye almayın. Artan güveninizi baltalamak için, arkadaşlarınız, akrabalarınız ve yabancılar tarafından sunulan her bilgi parçasını dinlememekten daha iyi bir yol yoktur. En iyi olduğunu düşündüğün şeyi yap.

Tavsiyelerin çoğunlukla iyi niyetli olduğunun farkına varın. Bazen basitçe söyleyecek bir şeyleri olması için "faydalı" yorumlar yaparlar. Buna cevaben, "Endişen için teşekkürler" veya "Bunun hakkında düşüneceğim." Beslenme ya da uyku ile ilgili kendi fikirleri olan büyükanne ve büyükbabaları idare etmenin de en harika yolu, üçüncü kişilerdir. Deneyin: "Teşekkürler anne. Doktorum ne diyecek bakalım."

· Bilgi edinin: Bebeğinizin başı ve saçı

Bebeğimin kafası düz görünüyorsa ne yapmalıyım?

Bebeğiniz kafasında düz bir nokta geliştirmişse (pozisyonel plajiyofefali olarak bilinen bir durum), aynı pozisyonda çok fazla uyumanın sonucu olabilir. Bebekler yumuşak, esnek bir kafatasıyla doğarlar ve her gece sırtüstü yattıklarında, kafaları yatağa baskı yaptığı düz bir nokta geliştirebilir. Bu durum, bebek emeklemeye ve oturmaya başladığında, ciddi görünümlü düz bir alan bile kendi kendine düzelecektir. Ancak içinizin rahat etmesi için, ne derece şiddetli olup olmadığını belirleyebilecek bir pediatrik beyin cerrahı veya doktorunuza başvurun.

Bebeğinizin durumu şiddetli değilse, doktor muhtemelen evde birkaç şeyi denemenizi söyleyecektir; örneğin, çocuğunuzun boynundaki kasları güçlendirmek için karnı üzerinde (gözetim altında ve uyanıkken) bolca zaman geçirdiğinden emin olmak gibi. Bu, uyku sırasında başını daha fazla hareket ettirmesine izin verecek, böylece her zaman aynı konumda uyumuyor olacaktır.

Çocuğunuzun plajiyokefali ciddi ise, kafatasının şeklini düzeltmek için birkaç ay boyunca özel olarak takılmış bir kafa bandı (kraniyal ortez denir) giymesi gerekebilir. Bu tür bir tedavinin başarı oranları erken başladığında yüksektir, bu nedenle düzleşmeyi fark ettiğinizde hemen doktorunuzla paylaşın.

Bebeğimin neden kel bir yeri var?

Başlarını aynı konumda tutma, yatağa sürtme veya yatağının kenarına çarpma eğilimi gösteren bebekler kel bir nokta oluşturabilir. Endişelenmeyin, bebeğiniz büyüdükçe yeni saçlar uzar. Saç dökülmesi başka nedenlerle de olabilir: Çok fazla saçla doğan bebekler hormon seviyeleri düştüklerinde genellikle kaybederler. Saçkıran veya otoimmün hastalık alopesi areata gibi saç dökülmesinin diğer nedenleri 6 aydan küçük bebekler için çok nadirdir.

Bebeğimin saçı ne zaman büyüyecek?

Bunu tahmin etmek zor. Çoğu bebek ilk doğum günlerinden önce iki ayrı saç ekimine sahip olur, ancak saç dökülmesi ve uzaması için zamanlama büyük ölçüde değişir. Bazı bebeklerde saçlar önce dökülür kısa bir süre sonra yeni saçlar çıkarken, bazıları için daha uzun sürebilir. Bu yeni saçın rengi ve dokusu bebeğinizin doğduğu saçtan çok farklı olabilir.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon