blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 4 HAFTALIK

Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Bebeğiniz yüzünüzü izlemekten zevk alır ve bazı hareketlerinizi taklit edebilir. Dilini çıkar ve aynanız olmaya çalışır.

Bebeğiniz duygularını ifade etmek için kıkırdayabilir, homurdanır ve uğultu yapabilir. Bazı bebekler de kıkırdayarak ve gülerek başlar.Ona doğru dönüp bebeğinizle yüz yüze sohbet edin. Bebek ile sohbet etme konusunda aptalca olduğunu hissetmeyin - bebekler özellikle bu abartılı iletişim kurma biçimine bayılıyor, bu da bebeğinize dil gelişimi konusunda yüksek yarar sağlıyor.

Evin etrafında dolaşırken ya da evde işiniz varsa, onu mutlu etmek ve güvende hissetmesi için bebeğinizi göğsünüzdeki bir taşıyıcıya takın ve onunla sohbet ederek dolaşın ya da işinizi yapın. Bebeğiniz size yakın olmayı seviyor.

4 haftalık çocuğunuzun gelişimi hakkında daha etkileyici gerçekleri öğrenin.

Oyun zamanı

Yeni doğanınızla oynamak, onu yeni ve yabancı dünyasına nazikçe yönlendirmek için mükemmel bir yoldur. Yüksek kontrastlı desenlere sahip kartlar ve bebeklerin yüzlerinin fotoğraflarını içeren kitaplar onu cezbedecek.

Bebeğinize kol, el ve parmak koordinasyon becerileri sağlayacak oyuncaklar, kaydırmayı ve dinlemeyi teşvik edecek oyuncaklarla dolu bir alan bebeğinizin eğlenerek öğrenmesini ve fiziksel olarak güçlenmesini sağlayacaktır. Bebeğinizin yanına yere uzanıp eğlenceye katılabilirsiniz.

Bebeğiniz hala önünden geçirdiğiniz bir nesneye ulaşmak için el-göz koordinasyonuna henüz sahip değil. Bu beceri yaklaşık 4 aylıkken gelişecektir. Hala, eline oyuncak vermek zorunda kalacaksınız .

Uzuvları keşfetmek

Doğumda, bebeğinizin kollarının ve bacaklarının ona bağlı olduğu hakkında hiçbir fikri yoktu. Vücudunu keşfetmeye başladığında artık hepsi değişiyor. İlk keşfettiği parçalar elleri ve ayakları.

Kollarını başının üstünde tutarak ve "Bebek ne kadar büyük?" Diyerek ilgisini çekebilirsiniz veya "Bir Küçük Pıtırcık " diyerek ayak parmaklarını sayabilirsiniz. Ellerini yüzünün önünde hareket ettirmeyi deneyin, böylece onları aynı anda görebilir ve hissedebilir.

Bebekler vücut ısısını düzenlemekte zorlanırlar ve dolaşımları henüz mükemmel değildir. Bebeğinizin vücut ısısının bir kısmının ellerinden ve ayaklarından kaçtığını unutmayın. Küçük parmakların soğuk günlerde, özellikle de ikiniz dışarı çıkarken, iyice kapandığından emin olun.

Bebek konuşması

Bebeğiniz duygularını ifade etmek için kıkırdayabilir, homurdanır ve uğultu yapabilir. Bazı bebekler de kıkırdayarak ve gülerek başlar. Ona doğru dönüp bebeğinizle yüz yüze sohbet edin. Bebek ile sohbet etme konusunda aptalca olduğunu hissetmeyin - bebekler özellikle bu abartılı iletişim kurma biçimine bayılıyor, bu da bebeğinize dil gelişimi konusunda yüksek yarar sağlıyor.

Evin etrafında dolaşırken ya da evde işiniz varsa, onu mutlu etmek ve güvende hissetmesi için bebeğinizi göğsünüzdeki bir taşıyıcıya takın ve onunla sohbet ederek dolaşın ya da işinizi yapın. Bebeğiniz size yakın olmayı seviyor.

Gününüzü bebeğinize anlatın. Konuşmanızdan zevk alacak ve hatta kendi yorumlarıyla konuşmaya başlayabilir.

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

Hayatın: Karışık duygular

Yeni bir ebeveyn olarak dünyadaki en mutlu insan olmanız gerekse bile, hayal kırıklığı hissiyatı da bir o kadar doğaldır. Bebeğinizin nasıl olacağını hayal ederek dokuz ay geçirdiniz ve gerçek tam olarak beklediğiniz gibi olmayabilir. Sağlık sorunu olan bir bebeğin ebeveynleri bu duygulara karşı son derece hassastır, ancak sağlıklı çocukların ebeveynleri de bu duygulara sahiptir.

Tüm bu durumlara rağmen, sevinmek ve sevmek için harika bir bebek var. Ve yine de, gerçek bebek tamamen kucaklanmadan önce vedalaşmamız gereken hayali bir bebek vardır. Nadiren kimse bu konu hakkında konuşmaz, ama tamamen normal ve insani bir duygudur. Yani, biraz neşeniz olabilir pişmanlık duyabilirsiniz, suçlu hissetmeyin. Kendine gelmen, hormonlarının düzene girmesi için kendine zaman tanı ve sahip olduğun nimetlerin farkına var.

Bilgi edinin: Aşılar

Bebekler için neden bu kadar çok aşı öneriliyor?

Hiçbir ebeveyn bebeğini acı çekerken görmekten hoşlanmaz. Ancak aşılar, ciddi hastalıklara karşı koruma sağlamak için tasarlanmıştır ve birçok kişi onları bebek kontrollerinin en önemli parçası olarak görür. Ciddi hastalıkların bazıları (çocuk felci ve difteri gibi) yüz yıl önce çok daha yaygındı, ancak aşılama programları sayesinde nadiren görülüyor.

Nasıl işe yarıyor?

Aşılar, hastalığa neden olan virüs veya bakterilerin zayıflatılmış veya öldürülmüş sürümlerini içerir. Bir bebek aşı aldıktan sonra, bağışıklık sistemi onu hastalığa karşı koruyacak virüs veya bakterilere karşı antikorlar oluşturur.

Bebeğimin hangi aşıları olacak?

Çocuğunuzun hangi aşıları yaptırması gerektiği ve ne zaman yapılması gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşı takvimi aracımızı kullanın.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon