blog.1.image
October 10th

25. HAFTA Bebeğin şalgam büyüklüğünde

Altıncı ayın içindesin

Bebeğinin saçının rengi ve dokusu var.

Doğum Parası

Bebeğin 25 haftalık

Bebeğin şimdi yaklaşık 35 cm ve ağırlığı 660gr- ortalama bir şalgamdan çok daha büyük değil, fakat uzun, zayıf bu bebek yağ dokusu artmaya başladı. Kırışmış derisi pürüzsüzleşmeye başlayacak ve daha yeni doğmuş gibi görünmeye başlayacaktır. Ayrıca saçları artmaya başladı - ve eğer görebilirsen, rengini ve dokusunu ayırt edebiliyor olacaksın.

25. hafta hamilelik serüvenin

Bebeğin daha fazla kılı olan fetüs değil artık - saçların hiç olmadığı kadar dolgun ve parlak görünebilir. Daha fazla saç çıkarmıyorsun, ancak hormonal değişiklikler sayesinde normalde döktüğün saçlar normalden daha uzun süre saç derinde kalıyor. Dolgunluğun tadını çıkar - doğumdan sonra büyük olasılıkla fazlaca saçın dökülecek.

Ayrıca, eskisi kadar zarif bir şekilde hareket edemeyeceğini de fark edebilirsin. Doktorun sana başka türlü tavsiyede bulunmadıkça, egzersiz yapmaya devam etmek iyidir, ancak birkaç güvenlik kuralına uymayı ihmal etmemende yarar var: Aşırı yorgun hissettiğin zaman spor yapmayın ve herhangi bir acı, baş dönmesi veya nefes darlığı hissedersen durman için vücudun sinyal veriyor. Sırtüstü düz yatmamaya özen göster ve dengeni kaybetmene neden olan egzersizlerden kaçın. Bol su içtiğinden ve esnetme ve germe süreleri için zaman ayırdığından emin olun.

Glikoz tarama testinizi 24 ila 28 haftada yaptırdıgında, kansızlığı kontrol etmek için aynı anda bir tüp kan da alınabilir. Kan testleri demir eksikliği anemisinin (en sık görülen anemi türü) olduğunu gösteriyorsa, doktorun muhtemelen demir takviyesi almanı önerecektir.

Henüz bebek isimleri hakkında düşünmeye başlamadın mı? Bir isim seçmek önemli bir karardır, ancak eğlenceli de olmalıdır. Aile büyükleri (Büyük Büyükbaba ), favori yerleri (balayı yaptığınız Venedik) veya edebi veya film karakterlerini (örneğin meryem ) değerlendirebilirsiniz.

Bilgi edinin: Üçüncü trimester doğum öncesi bakım

Üçüncü trimesterde doktorumu ne sıklıkla göreceğim?

28 ila 36 hafta arasında, her iki haftada bir doktorunu göreceksin. Son tahmini doğum tarihinden bir ay önce, bu haftada bir keze çıkacaktır.

Her randevuda beni neler bekliyor?

Fiziksel ve duygusal olarak nasıl hissettiğin sorulacak ve son randevunda ortaya çıkan sorunları takip edeceklerdir. Diğer şeylerin yanı sıra, kasılma, vajinal kanama veya olağandışı akıntı olup olmadığını bilmek isteyecektir; eğer başın ağrıyorsa; ve eğer endişeli veya depresyonda hissediyorsan. Ele alınmamış herhangi bir semptomun varsa mutlaka doktora bildirin.

Bebeğinin hareketleri sorulacak. Bebeğinin daha az aktif olduğunu hissedersen, aramanı hatırlatacaklardır. Bir noktada, her gün belirli bir süre aralığında bebeğinin hareketlerini saymaya başlamanı isteyebilir.

Kilon ve idrarının preeklampsi, idrar yolu enfeksiyonları ve diğer problemler açısından kontrol edeceklerdir. Ayrıca tansiyonunu ölçecek ve ayak bileklerini, ellerini ve yüzünü şişlik açısından kontrol edecektir.

Bebeğinin kalp atışlarını kontrol edilecek ve bebeğinin boyutunu ve pozisyonunu tahmin etmek için karın muayenesi yapılacak. Bebeğinin büyüme hızının normal olup olmadığını görmek için kasık kemiğinle uterusunun tepesi arasındaki mesafeyi ölçecektir.

Muhtemelen rahim ağzını kontrol edecekler. Her ziyarette bir pelvik muayene beklemeyin. Pek çok doktor, erken doğum gibi belirli bir kaygıları olmadığı sürece yapmaz. Tahmini doğum tarihin geçtikten sonra, doktorun sancıları teşvik etmeye yardımcı olmak için serviksini kontrol edecektir.

Neye dikkat etmen gerektiğini söyleyecek. Sana erken doğum ve preeklampsinin belirtilerinden bahsedecek ve acil durum gereken diğer uyarı işaretlerini gözden geçirecektir. Doğum tarihin yaklaşırken, sancı belirtilerini tartışacak ve onunla ne zaman iletişime geçmen gerektiğini bildirecektir.

Sancı ve Doğum ile ilgili sorularını gözden geçir. Eşinle bir liste yap ve doğum öncesi doktor ziyaretine getirin.

Oğlunu emzirmeyi mi yada sünnet etmeyi mi planlıyorsun gibi doğum sonrası kararları tartışın. Ayrıca doğum sonrası doğum kontrolü seçeneklerini de danışın. Bebeğin için bir çocuk doktoru bulamadıysan, doktorun size bazı isimler verebilir.

Hangi testler geliyor?

Durumuna bağlı olarak size önerilebilir:

 • Hematokrit / hemoglobin: Bu kan seviyeni ölçmek için yapılan kan testi üçüncü trimesterde tekrarlanır. (Glikoz testinize girdiğinizde test edildiyseniz ve sonuçlar normalse, tekrarlanmayabilir.)
 • Gebelik diyabet testi: 24 ila 28 hafta arasında normal bir glikoz tarama testi. Ancak tarama sonuçların anormal ise ve henüz glikoz tolerans testi yapılmadıysa, şimdi test zamanı.
 • Rh antikor taraması: Rh negatifseniz, antikor testi tekrarlanacaktır (genellikle glukoz testinizle aynı anda) ve 28. haftada Rh immün globulin enjeksiyonu alacaksın. Olası bir durumda, bebeğinin bazı kanlarının kan dolaşımınıza girmesi durumunda, Rh immün globulin sizi gelecekteki bebekler ve hatta risk oluşturabilecek antikorlar geliştirmekten koruyacaktır. (Not: Bebeğinizin babası bir kan testi yaparsa ve sizin gibi Rh negatifse bulunursa, bebeğinizin Rh negatif olduğunu da bilirsiniz, böylece Rh immün globuline ihtiyaç duymazsın.)
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için testler: Eğer yüksek risk altındaysan gerekecektir.
 • B Grubu strep testi: 35 ila 37 hafta arasında, vajinan ve rektumunuzdaki B grubu streptokoklar (GBS) için kontrol edilir. Kültürler pozitifse hemen tedavi edilmezsen, çünkü erken tedavi bakterilerin geri dönmeyeceğinin garantisi değildir. Bunun yerine, doğum sırasında IV antibiyotik ile tedavi edilirsin. (Daha önce GBS'si olan bir bebeği doğurduysanız, bu testi geçebilirsiniz çünkü ne olursa olsun doğumda antibiyotik verilecektir.)
 • Biyofiziksel testleri: Bazı hamilelik komplikasyonları varsa veya miad aşımını geçtiysen, bu testler bebeğinizi kontrol etmek içindir

Bilgi Edinin: Doğum Parası

Doğum Parası Alınabilmesi İçin Şartlar Nelerdir?

Doğum izni parası alınabilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. Doğum parası başvurusu şartları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Öncelikle doğum olayının gerçeklemiş olması ve bebeğin sağ olması gerekmektedir. Düşük yapan anneler bu ödemeden faydalanamamaktadır.
 • Doğum izni süresince iş yerinde çalışılmamış olması gerekmektedir.
 • Doğum tarihinden önceki bir yıl içerisinde en az 90 gün primin ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Doğum öncesi izin hakkı başlamadan önce işten çıkılması durumunda doğum parası

Doğum Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Doğum parası sorgulama işlemi günümüzde online olarak ve E-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Bu sorgulama işleminin yapılabilmesi için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

 • https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Açılan sayfada ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneği tıklanmalıdır.
 • Kimlik doğrulaması için T.C kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenize ihtiyacınız olacaktır. E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerine uğrayarak almanız mümkün olacaktır.
 • Kimlik doğrulama işleminden sonra açılan sayfada sorgulama sonucunuz otomatik olarak yapılacak ve incelenebilecektir.

Babalar İçin Doğum İzni Nedir, Şartları Nelerdir?

Çalışan erkek sigortalıların eşleri doğum yaptığında babalık izni alınabilmektedir. 4857 sayılı iş kanunu babalık izni hakkını çalışan erkeklere vermiş olup 5 gün süre ile ücretli olarak kullanılabilmektedir. 4857 sayılı iş kanununun ek madde 2’sine göre;

 • “İşçiye; evlenmesi ya da evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü halinde üç gün, eşinin doğum yapması halinde ise beş gün ücretsiz izin verilir” şeklinde ifade edilir.

Kanunda ifade edilen izinle ilgili iş günü ibaresi konulmadığı için, doğumun tatil günlerinden birine denk gelmesi durumunda, tatil günü olması fark etmeden izin gününden sayılmaktadır. Memur olarak çalışan erkeklerde ise 657 sayılı devlet memurları kanunu kapsamında 10 gün babalık izni verilmektedir. Babaların babalık izninden faydalanabilmesi için doğumun gerçekleşmiş olması ve bebeğin sağ olması gerekmektedir.

Hamilelik Sonrasında Alınabilen Süt İzni Nedir?

Doğum sonrasında çalışan annelerin hakkı olan doğum izinleri bittikten sonra iş hayatına tekrar dönmeleri gerekmektedir. Annelerin çalıştığı sürede bebeğin anne sütünden mahrum kalmaması adına süt izni hakkı tanınmıştır. Bu izin anneye günlük olarak 1,5 saat şeklinde verilmekte olup ücretli olarak verilen bir haktır. Çocuk bir yaşına gelene kadar çalışan anne bu haktan faydalanabilmektedir. Çalışan annenin fiilen çalıştığı günler için geçerli olan bu izin, tatil günlerinde geçerli değildir. Günlük olarak verilen bu 1,5 saatin ne zaman ve nasıl kullanılacağının tercihi çalışan anneye göre belirlenmektedir. Memur olarak çalışan annelerin süt izni ise ilk 6 ay günlük 3 saat olarak, sonraki 6 ay günlük 1,5 saat olarak verilmektedir. Süt izni 2019 yılında da çalışan annelerin hakkı olarak verilmeye devam edecektir.

Çalışan Annelerin Alabileceği Diğer Yardımlar

Çalışan anneler doğum izni ve doğum parası haricinde devlet tarafından verilen doğum yardımı parasını da alabilmektedirler. Doğum parası yardımı birinci doğum için 300 TL, ikinci doğum için 400 TL ve üçüncü doğum için ise 600 TL olarak tek seferlik şekilde verilmektedir. Bunun yanı sıra çalışan anneler süt parası yani emzirme ödeneği de alabilmektedir. Bu durumda alacağı tek seferlik ödeme 149 TL olacaktır. 2019 yılında çalışan bir annenin alabileceği yardımları özetlersek;

 • Doğum izni parası asgari ücret üzerinden hesaplandığında en az 6.367,2 TL olarak alınabilmektedir. Annenin aldığı aylık brüt ücret arttıkça alacağı doğum izni parası da artmaktadır.
 • Doğum yardımı parası olarak minimum 300 TL alabilmektedir.
 • Emzirme ödeneği olarak 149 TL alabilmektedir.

Çalışan anneler için verilen destekler hızla devam etmekte ve artmaktadır. Annelerin çalışma hayatından uzaklaşmaması ve çalışırken çocuğundan da mahrum kalmaması için devlet tarafından birçok destek verilmektedir.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon