blog.1.image
October 10th

24. HAFTA Bebeğin mısır büyüklüğünde

Altıncı ayın içindesin

Bebeğiniz kaşlarını kaldırabilir!

Glikoz taramasından mı korkuyorsun? O kadar da kötü değil.

Erken doğum bulgun varsa doktorunu ara.

Bebeğin 24 haftalık

Bebeğiniz sürekli büyüyor, geçen haftadan bu yana yaklaşık 100 gr kazandı. Bu onu 500gr yapar. Neredeyse 30 cm uzunluğunda (yaklaşık bir mısır büyüklüğünde) olduğu için, bu noktada oldukça zayıf gelebilir, ancak vücudu orantılı olarak büyüyor ve kısa sürede büyümesi hızlanmaya başlayacak. Beyni de hızla büyüyor ve lezzet tomurcukları gelişmeye devam ediyor. Akciğerleri, solunum yolu "ağacının" dallarını "ve yüzey aktif madde üreten hücreleri, hava keselerinin dış dünyaya çarptığında şişmesine yardımcı olacak bir madde geliştiriyorlar. Cildi hala ince ve yarı saydamdır, ancak bu kısa sürede değişmeye başlayacaktır.

24. hafta hamilelik serüvenin

Son birkaç hafta içinde uterusunun üst kısmı göbek deliğinizin üstüne çıktı. Rahminiz artık bir futbol topunun büyüklüğü kadar. Kadınların çoğu, şimdiden itibaren 28 hafta arasında bir glikoz tarama testine (ayrıca bir glikoz yükleme testi veya GCT olarak da adlandırılır) tabi tutulurlar. Bu test, gebeliğe bağlı yüksek kan şekeri durumu olan gebelik diyabetini kontrol altında tutmak içindir.

Tedavi edilmeyen diyabet, zor vajinal doğum yapma veya sezaryene ihtiyaç duymayı artırır, çünkü bebeğinin özellikle üst vücudunda aşırı büyümeye neden olur. Ayrıca doğumdan hemen sonrası için bebeğinin kan şekeri düşüklüğü gibi diğer komplikasyonların oranını yükseltir. GCT'nizdeki pozitif sonuç, gebelik diyabetinin olduğu anlamına gelmez, ancak kesin olarak öğrenmek için glikoz tolerans testine (GTT) girmen gerektiği anlamına gelir.

Son olarak, erken doğum eyleminin belirtilerini nasıl belirleyeceğini bilmiyorsan, şimdi öğrenme zamanı. Aşağıda belirtilen işaretlerden herhangi birini fark ederseniz derhal doktoruna başvur.

Öğrenin: Erken doğum

Erken doğumların yaklaşık dörtte biri kasıtlıdır, yani sağlık ekibinin erken doğum eylemi başlatmaya karar vermesi ya da ağır veya kötüleşen preeklampsi gibi ciddi bir tıbbi durum nedeniyle ya da bebeğin büyümesi durduğundan dolayı bir sezaryen gerçekleştirmeye karar vermesidir. Diğerleri kendiliğinden erken doğum olarak bilinir. Sancılar 37 haftadan önce başlarsa, suyun gelir veya serviksinde kasılma olursa açılman başlar.

Erken doğum için bazı genital sistem enfeksiyonları, plasenta sorunları veya servikal yetmezlik gibi bilinen bazı risk faktörleri olsa da, çoğu durumda doğumdan önce doğumu neyin tetiklediği veya neden olduğu bilinmiyor. Bu nedenle, tüm hamile kadınların erken doğum eyleminin belirtilerini ve eğer başlarına gelirse ne yapacaklarını öğrenmeleri önemlidir.

Erken doğum belirtileri nelerdir?

37 haftadan önce aşağıdaki semptomlardan herhangi birini yaşıyorsanız hemen doktorunu ara:

  • Vajinal akıntıda bir artış
  • Akıntı tipinde bir değişiklik - sulu, mukus benzeri veya kanlı hale gelirse (pembe olsa veya sadece kanla kaplı olsa bile)
  • Herhangi bir vajinal kanama veya lekelenme
  • Karın ağrısı, adet benzeri kramplar veya bir saatte dört kasılma (incinmeseler bile)
  • Pelvik bölgede basınç artışı (bebeğinizin aşağı bastırdığı hissi)
  • Bel ağrısı, özellikle önceden bel ağrın yoksa

Bu semptomlar kafa karıştırıcı olabilir çünkü pelvik basınç veya bel ağrısı gibi bazıları normal gebeliklerde de görülür ve erken kasılmalar sadece zararsız Braxton Hicks kasılmaları da olabilir. Fakat her zaman endişeli olmaktansa güvenli olmak daha iyidir, bu yüzden olağandışı bir şey yaşıyorsan hemen doktorunu aramalısın.

Bebeğim erken doğarsa bir sıkıntı olur mu?

Bebeğin tahmini doğum tarihine ne kadar yakınsa, hayatta kalma olasılığı o kadar yüksek ve sağlık sorunları yaşama olasılığı o kadar düşüktür. 34 ve 37. haftalar arasında doğan prematüre bebekler genellikle iyi durumdadır, ancak yine de kısa ve uzun vadeli problemler için tam dönem doğan bebeklere göre daha yüksek risk altındadırlar. Sürekliliğin diğer ucunda son derece erken doğan bebekler var: Bu günlerde, yenidoğan bakımındaki gelişmeler sayesinde 24 haftaya kadar erken (hatta biraz daha erken) doğan bazı bebekler hayatta kalabilir, ancak bu son derece erken doğan bebekler önemli tıbbi müdahaleler gerektirir ve yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde (NICU'ler) uzun süre kalır ve sağ kalanlar sıklıkla uzun vadeli ciddi problemler yaşarlar.

Erken doğum riskini azaltmak için yapabileceğin en iyi şey, sigara içmemek, alkol kullanımı gibi tehlikelerden kaçınmaktır. Besleyici bir diyet uygulayın, tüm doğum öncesi randevularına gidin ve herhangi bir semptom veya sorunu derhal doktoruna bildirmek konusunda çekingen olmayın.

Etkinlik: Bazı ev geliştirme projelerine özen gösterin

Küçük çocuğun gelmeden önce evin etrafında düzeltmek istediğin şeylerin listesini yapın. Daha sonra, eşin, ya da akrabaların ya da onlarla ilgilenmek için işe alınmış biri. (Mobilyaları inceltmek veya taşımak gibi kaçınman gereken bazı görevler vardır.)

Yapılacaklar listesi için bazı şeyler:

Kırılmış mobilya veya demirbaşları onarın veya çıkarın.

Fidanlık boya, perde çubuk asmak ve yeni mobilya montajı.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon