blog.1.image
October 10th

2 Yaşındaki Çocuklarla Yapılabilecek Etkinlik

Oyun hamuru yapalım

Çocuğunuzun oynayacağı hamurları yapmak çok kolay! Naylon poşette veya hava almayan bir kapta saklandığında buzdolabında birkaç hafta dayanacak bir hamur tarifi işte burada.

Oyun hamuru tarifi ;

  • 1 su bardağı un
  • yarım su bardağı tuz
  • 1 çorba kaşığı sıvı yağ
  • 2 çay kaşığı nişasta
  • 1 su bardağı su
  • birkaç damla gıda boyası

Unu tuzu yağı ve nişastayı geniş bir kaba koyun. Bir sürahide su ile gıda boyasını karıştırın ve diğer kaptaki karışıma ekleyin. Harcı kısık ateşte katılaşıncaya kadar pişirin. Soğuduktan sonra yumuşayıncaya kadar hamuru yoğurun. Oyun hamurunuz hazır.

İki yaşındaki çocuklar büyük motor beceriler kazanır, sosyal ve duygusal değişimlere uğrarlar. Kelime hazineleri gelişir, işleri kendi başlarına yapmaya istekli olurlar ve belli kurallara uymaları gerektiğini keşfetmeye başlarlar. Bununla birlikte, 2 yaşındaki çocukların çoğu hala istedikleri kadar hızlı hareket edemeyebilir, ihtiyaçlarını ve duygularını açıkça ifade edemeyebilir. Bu da hayal kırıklığı ve öfkeye yol açabilir. Bunun sonucu olarak gösterdikleri hırçın davranışlar da 2 yaş sendromu tipik özelliklerindendir. Bu dönemde çocukların ebeveynin isteklerine aykırı tavırlar sergilemede gösterdikleri direnç yorucu olabilir. Bu dönemde çocukların dikkatlerini oyun yardımıyla dağıtmak en kolay ve sağlıklı olanıdır. Örneğin üstünü giymemek için inat ediyorsa ona tamam diyip istersen bugün bebeğin giysin demeyi deneyin.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon