blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 5 AY 3 HAFTALIK

· Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Daha seçici

Bebeğiniz çok küçük nesneleri tespit etmekte ve hareket eden şeyleri takip etmekte daha iyi oluyor. Bu noktada, yalnızca bir kısmını gördükten sonra bir nesneyi tanıyabilir - en sevdiği oyuncağı battaniyenin altından tanıyabilir. Bu, önümüzdeki aylarda oynayacağınız küçük saklambaç oyunlarının temeli olacak. Ayrıca bir nesneyi kendi görüşünün dışına çıkarken de takip edebilir.

Ayrıca onu bir nesneye yakın tutarsanız o nesneye ulaşabileceğini fark edebilirsiniz ve bir tanesine ulaştığında, bir saniye sonra bırakabilir.

Daha önce bebeğiniz benzer koyu renkleri ayırt etmeyi öğrendi. Şimdi, renklerdeki ince farklılıkları çözmeye başladı. Farklı ve zengin renkler içeren kitaplar okumak veya renkli bloklarla oynamak renk paleti hakkında bilgi edinmesi için harika bir yoldur.

Dikkat dağıtmak için çeşitli yollar

Bebeğiniz süpermarkette telaşlanmaya başladığında, dikkatinizi dağıtabilirsiniz. Onu komik suratlar yapmayı ya da "ce ee" oyunu oynamayı deneyin.

Ellerinizi çırpmak, tutması ve ağzına götürmesi için bir şeyler vermek veya koridorlardaki yeni nesneleri işaret etmek “ AA burada ne varmış” demek de işe yarayabilir. Ancak unutmayın: Bazı hassas bebekler için mağazalarda bulunan görüntüler, sesler, kokular ve aşırı dost canlısı insanlar çok fazla yorucu olabilir.

Neden-sonuç

Bebeğinizin sizinle, başkalarıyla ve çevresiyle etkileşime girme yeteneği her gün gelişiyor. Bu aşamada, basit eylemlerin sonuçları olduğunu anlamaya başladığından küçük oyunlar oynamaya geliştirmeye başlayabilir. Sadece onları aldıklarını izlemek ya da nasıl ve nereye düştüklerini görmek için nesneleri atabilirler.

Bir şeyi bırakmanın onu almak kadar eğlenceli olduğunu anladıktan sonra, bebeğinizin dünyası daha ilginç hale gelecektir - ve sizin için iyi bir gelişme. Bir nesneyi tekrar tekrar yerden alma fikri yorucu görünse de, alışsan iyi olur. Birkaç hafta içinde, bebeğinizin bu atma eylemlerine kıkırdama da eşlik edecektir.

Çok geçmeden, bebeğiniz nesneleri bir araya getirmenin ne kadar eğlenceli olduğunu öğreneceği için muhtemelen gürültü seviyesinin arttığını fark edeceksiniz. Fırlatma, sallama ve ağzına alma, bebeğinizin dünyadaki keşif deneylerini yürütmesinin bir yoludur.

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

· Hayatınız: Çocuk bakıcısı

Bir bebek bakıcısı ile çalışmaya başlamak büyük bir karardır. Belki de en zor kısım, özellikle size yardımcı olabilecek aile üyeleri veya yakın arkadaşlarınız yok ise, sevdiğiniz ve güvendiğiniz birisini bulmak ve seçmektir. Arkadaşlardan, komşulardan ve diğer yeni ebeveynlerden referans istemek, adayları bulmak için harika bir yoldur. Çevrimiçi bir bebek bakıcılığı sitesinden adayları inceleyerek bir bakıcı arayabilir veya önceden belirlenmiş bir aday ile görüşmek için bebek bakıcılığı acentesini kullanabilirsiniz.

Bebek bakıcısını seçerken, yaş, deneyim ve ilk yardım bilgisi dahil, göz önünde bulundurulması gereken çok sayıda önemli faktör vardır. Referans istemek iyi bir başlangıçtır, aynı zamanda bakıcının karakterini, kişiliğini ve niteliklerini ölçmenize yardımcı olacak kapsamlı bir görüşmede çok yararlıdır. Bakıcının bebeğinizle de etkileşimini izleyin. Bebeğinizle yalnız bırakılmayacak kadar genç olabilecek bir genç, "annenin yardımcısı" olarak işe alınabilir - evde çalışırken veya iş yaparken bebeği izlemeye yardımcı olacak biri.

Bir çocuk bakıcısını seçtiğinizde, biraz erken gelmesini istemek akıllıca olur, böylece birlikte vakit geçirebilirsiniz. Bebeğinizin rutinlerini gözden geçirerek hazırlanırken bebeğinizi tutmasına izin verin. Ona tüm önemli bilgileri verin: sizinle ve bebeğinizin doktoruyla iletişime geçmek için irtibat numaraları, acil durum ve ilk yardım malzemelerinin yeri, bebeğinizin tıbbi bilgileri gibi. Ücret açısından, bölgedeki diğer ebeveynlere, çalışma koşulları ve ücretlerinin ne olduğunu sormak iyi bir fikirdir.

· Öğrenin: Büyüme çizelgeleri

Doktorlar neden bebeklerin zaman içindeki büyümesini izler?

Bebeğinizin doktoru, bebeğinizin ağırlığını, uzunluğunu (veya boyunu) ve baş çevresini ölçerek ve bunu hem ulusal ortalamalar hem de önceki ölçümlerle karşılaştırarak genel bir büyüme şekli arar. Bu aralıkta ani sapmalar veya aşırı ölçümler, besin alma, almama veya gelişim problemini gösterebilir. Bebeğinizin akranlarıyla nasıl karşılaştığını görmek için büyüme yüzdelik hesaplayıcımızı kullanın.

"Yüzdelik" ne anlama geliyor?

Bebeğinizin doktoru size bebeğinizin büyüme çizelgesinde belirli bir yüzde oranında olduğunu söyleyecektir. Büyüme çizelgesi bebeğinizi dünyanın dört bir yanındaki bebeklerle karşılaştırmanın bir yöntemidir. Bebeğiniz kilosu yüzde 25’lik dilimde ise, örneğin, bu Türkiye’deki bebeklerin yüzde 25’inin aynı yaş ve cinsiyette aynı veya daha az, yüzde 75’in daha fazla olduğunu gösteriyor. Beşinci ve 95'inci arasındaki büyüme yüzdeleri normal kabul edilir.

Ya bebeğim büyük veya küçük görünüyorsa?

Bebeğiniz yaşının küçük çocuk yarısı arasında (yani, 50. yüzdelik yaşın altında) veya daha büyük olan yarım yaş arasındaysa (50. yüzdelik yaşın üzerinde) endişelenmeyin. Bebeğiniz kendi bireysel hızında büyür. Büyüme spurts, grafiği bir ay veya bir yıl hızlandırıp ardından bir sonraki seviyeye getirebilir. Bazı bebekler genlerinden dolayı doğal olarak daha büyük veya daha küçüktür. Büyüme grafiğindeki bir sayıya sabitlenmemenin bir başka nedeni de bebeğinizin refahının, sadece büyüme değil, gelişim, mizaç ve aktivite düzeyi gibi çeşitli faktörleri içermesidir. Endişeniz varsa, bebeğinizin doktoruyla konuşun, endişelenecek bir şey olup olmadığını söyleyebilecektir.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon