blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 3 AY 1 HAFTALIK

Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Seni tanıyorum!

Bebeğiniz sizi yalnızca birkaç günlük olduğundan beri tanıyabildi, ama şimdi bunu gerçekten gösterebilir. Bu yaştaki bebeklerin yaklaşık yarısı, ebeveynlerinin bariz bir şekilde tanıdığını anlayabilirsiniz.

Bebeğiniz muhtemelen yabancılara gülümsemeye devam edecek, özellikle de doğrudan gözlerinin içine baktıklarında ya da onunla konuştuklarında. Ama hayatında kimin kim olduğunu çözmeye başladı ve kesinlikle seni, eşini ve belki de büyükanne ve büyükbabayı da çok iyi biliyor.

Bebeğiniz sessizleşip sizinle göz teması kurabilir veya sizi bir odada arayabilir ve sizi görünce kollarını heyecan açacak ya da kocaman bir gülümseme ile karşılayacak. Kokunun onu sakinleştirdiğini ve rahatlattığını fark edebilirsin.

Bebeğinizin beyin gelişiminde önemli davranış değişikliklerine yol açacak büyük bir ilerleme yaşanıyor. Bebeğiniz artık dış dünyaya daha alışıktır ve ortamındaki değişikliklere karşı daha hassastır.

Beynin el-göz koordinasyonunu düzenleyen ve bebeğin nesneleri tanımasını sağlayan kısmı şimdi hızla gelişiyor. İşitme, dil ve koku da daha seçici ve aktif hale geldi. Bebeğiniz bugünlerde sesini duyduğunda, doğrudan size bakabilir ve homurdanmaya veya cevap vermek için agulamaya başlayabilir.

Erken dil gelişimi

Araştırmalar, anne ve babalarının bebekleriyle yoğun bir şekilde konuştuklarında, bebekleri geliştikçe, daha yüksek IQ'lara ve daha fazla kelimelere sahip olduklarını göstermektedir, bu nedenle etkileşim ve iletişim şu anda özellikle önemlidir. Bebeğinizi olabildiğince çok kelime kullanıp dil gelişimine sağlam bir temel oluşturun.

Onu yürüyüşe çıkarırken çevreniz hakkında konuşun ve market koridorlarını dolaştırırken nesneleri gösterin ve tanımlayın. Bebeğiniz henüz bu kelimeleri tekrarlayamıyor, ancak tüm bilgileri hızla gelişen hafızasına saklıyor.

Evinizde iki dil kullanılıyor ise, bebeğiniz düzenli olarak konuşulan her iki dili de duymakta ve kaydetmektedir. Bazı bebeklerde dil gelişimi ilk başta biraz zor görünebilir endişelenmeyin. Sadece biraz zaman alacak, fakat daha sonra genel dil becerilerinde de başarıları sizi şaşırtacak.

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

Hayatınız: Lohusalık hali geçmediğinde

Kendinizi çok endişeli ve karamsar hissediyor musunuz? Haftalar geçtikçe eşiniz veya bir arkadaşınız "lohusalık çılgınlığının" daha ciddi olup olmadığını merak etti mi? Utanç veya gururun sizi doktorunuzla konuşmaktan alıkoymasına izin vermeyin. Kadınların yaklaşık yüzde 10 ila 15'i bebek sahibi olduktan sonra depresyon veya endişe belirtileri geliştirir.

Doğumdan üç ay sonra kendiniz gibi hissetmiyorsanız, kendinize şu soruları sorun.

Öyle mi:

 • Uyumakta zorluk mu çekiyorsun?
 • Çoğu zaman yorgun hissediyorum?
 • İştahınız az mı?
 • Seni hiç rahatsız etmeyen küçük şeyler rahatsız ediyor mu?
 • Bir daha kendin için zamanın olacak mı acaba?
 • Çocuklarınızın sensiz daha iyi olacağını mı düşünüyorsun?
 • Eşinizin bu şekilde hissetmenizden bıkacağını mı düşünüyorsunuz?
 • Eşinizden ve çocuklarınızdan sık sık bunalıyor musun?
 • Diğer annelerin senden daha iyi anne olduğunu mu düşünüyorsun?
 • Küçük şeyler için ağlamaya başlıyor musun?
 • Artık zevk aldığınız şeylerden hoşlanmıyor musunuz?
 • Kendini arkadaşlarından ve komşularından izole etmek mi istiyorsun?
 • Evi terk etmekten veya yalnız kalmaktan korkuyor musun?
 • Anksiyete atakları var mı?
 • Açıklanamayan öfke var mı?
 • Konsantre olmakta zorluk mu çekiyorsunuz?
 • Seninle ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
 • Her zaman bu şekilde hissedecek ve daha iyi olamayacaksın gibi mi hissediyorsun?

Üç veya daha fazla soruya evet cevabı verdiyseniz, doktorunuza danışmanızı ve tedavi olmanızda yarar var.

Bilgi edinin:PİŞİKLER

Ona ne sebep oluyor?

Bebek bezi döküntüsü ciltte sert kırmızımsı olarak görülür genellikle bu duruma ıslaklık ve sürtünme neden olur. Bebek bezi bölgesinde uzun süre tutulan idrar veya dışkı tahrişe ve bakteri veya mayanın büyümesine neden olur. Bazen bir cilt enfeksiyonu (dermatit) ortaya çıkabilir. Daha az sıklıkla, bebek bezinin kendisi, kokusu veya bebek bezleri tahrişe neden olabilir. (Sorunu çözüp çözmediğini görmek için markaları değiştirmeyi deneyin.)

Nasıl ortadan kaldırabilirim?

Kuruluk, bebek bezi döküntülerinin tedavisidir. Bebeğinizin bezini sık sık değiştirin - etrafını kirli veya ıslak halde bekletmeyin. Bebeğinizin cildini tahrişe ve enfeksiyona engel olmak için pişik kremi uygulayın. Beyaz çinko oksit içeren bir krem ​​deneyin, bu kremler ciltte daha uzun süre kalır ve daha fazla koruma sağlar ve her bez değişiminde tamamen sürülmeleri gerekmez.

Mendil yerine, bebeğinizi temizlemek için fışkırtma şişesinde düz ılık su ve ıslak pamuk kullanmayı deneyin. Bebeğiniz daha kapsamlı bir temizlik gerektirdiğinde, yumuşak bir bez veya pamuklu bir bez kullanın ve yavaşça ama iyice silin. Kokusuz ve yumuşak bir sabunlu su kullanabilirsiniz. Ardından bebeğinizin cildinin havada kurumasını sağlayın. Başka bir fikir: Bebeğiniz bir beşik veya oyun matında bir süre çıplak olarak oynasın. İsterseniz koruma için su geçirmez bir alt açma pedi koyabilirsiniz.

Mayadan kaynaklanan ciddi döküntü durumlarında, önce doktorunuza danışmanız iyi bir fikirdir. Bebek bezi döküntüleri daha da kötüleşirse, birkaç günden fazla devam ederse veya büyük yaralar eşlik ediyorsa doktora başvurun.

Bebek bezi pişiklerini nasıl önleyebilirim?

Bebeğinizi kuru, temiz ve serin tutmak, bebek bezinin döküntüsünü önlemenin en kesin yoludur. Bebeğinizin bezini sık sık değiştirin ve genital bölgeyi iyice temizleyin. Ancak cildi tahriş edebilecek mendillerle aşırı temizlemekten kaçının.

Bebeğinizin bezinin çok sıkı olmadığından emin olun. Havanın altından dolaşması için boşluk bırakın.

Emziriyorsanız, anne sütü bebeğinizin idrarının ve dışkısının pH'ını değiştirdiğinden, bebek bezi döküntü olasılığını azaltır. Çalışmalar, emzirilen ve tek kullanımlık çocuk bezleri giyen bebeklerin daha az döküntü yaşadığını göstermektedir.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon