blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 6 AY 2 HAFTALIK

· Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Bebeklerin beden dili

Bebeğinize beden dilini öğretmenin zamanı geldi. Dil anlayışı ve motor becerileri konuşma yeteneğinden çok daha hızlı gelişir. Örneğin, çoğu bebek, "güle güle" ya da "şuna bak!" Demeden çok önce nasıl dalga geçeceğini (yaklaşık 9 ay) ve nasıl işaret edeceğini (1 yaşına kadar) keşfeder!

Bebeğinize kendini ifade etme yöntemlerini öğretmek, onun hayal kırıklığını azaltmaya yardımcı olabilir. Bebek el işaretleri gözyaşını ve sinir krizi geçirmelerini engelleme garantisi vermezken, bu gençlere başarılı bir şekilde "el işaretleri" öğretildi.

Başlamak için, “kitap” (avuçlarınızı ellerinizle birlikte açın) veya “sessiz” gibi sık kullanılan sözcükleri her kullanışınızda bir el işareti kullanmayı deneyin (parmaklarınızı dudaklarınıza koyun). Daha sonra, bebeğiniz “işim bitti” gibi daha karmaşık fikirlerini, avucunun omuz hizasına koyması gibi basit bir jestle ifade edebilecek.

Endişelenmeyin: el işaretleri, bebeğinizin konuşmayı öğrenmedeki ilerlemesine engel olmaz. Aslında, onun dil becerilerini geliştirmeye yardımcı olabilir.

Solak mı bir Sağlak mı?

Bebeğiniz bir elinizi bir süreliğine kaldırabilir ve diğerine geçebilir. Ancak, 2 ya da 3 yaşına gelene kadar solak mı, sağlak mı olduğunu gerçekten anlayamazsınız.

Bebeğinizin el tercihini etkilemeye çalışmayın (doğumdan önce belirlenir). Örneğin, çok sol elini kullandığında sağ elini kullanmaya zorlamak, kafasını karıştırıp el-göz koordinasyonu, el becerisi ve ilerde el yazısı ile ilgili sorunlara yol açabilir.

Oyun zamanı

Bebeğiniz sıra sende oyunları, özellikle de ses ve dili içeren oyunları sevecektir. Bebeğiniz bazen oyun kurucu olsun ve onun seslendirmelerini taklit edin. Oyun kurucu olduğunuzda, öğretmek ve eğlendirmek için hayvan sesleri çıkartmak “aslan gibi kükre … RARRR” iyi bir yöntemdir.

Bu tür oyunları her zaman her yerde oynayabilirsiniz. Bebeğiniz küvette iken su seslerini “şap şap” veya yere düşen oyuncak seslerinden çok memnun olacaktır. Bebeğinize sesler size bazen sinir bozucu geldiğinde sesleri nasıl eğlenceli hale getireceğini gösterin ve sonra onun da denemesi için zaman verin.

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

· Hayatınız: Bebeğinizi başkalarıyla kıyaslama

Bir alanda ya da başka bir alanda daha gelişmiş bir bebek gördüğünüzde ya da duyduğunuzda, kendi çocuğunuzda o yeteneğin olup olmadığını merak etmeniz veya sorgulamanız doğaldır.

Bu düşünce sizin için çok doğal olsa da faydalı da değildir. Her bebek kendi hızında büyür ve gelişir. Özellikle 6 aylık bebeklerde, fiziksel ve konuşmayla ilgili kilometre taşları çocuktan çocuğa önemli ölçüde değişebilir.

Bebeğiniz hakkında endişeleriniz varsa, gelişim için normal zaman çizelgesi hakkında bilgi edinmek, diğer bebekleri referans almaktan daha iyidir. O zaman bile, dönüm noktası çizelgeleri genel bir rehberdir. Bebeğiniz zaman çizelgesinden sapabilir çünkü geçici olarak başka bir yetenek yerine bir beceriye odaklanır veya biraz zamana ihtiyacı vardır.

Bebeğinizin başka bir alana odaklanmış göründüğünde, gelişimsel gecikme olasılığının çok yüksek olmadığını bilmenin rahatlığını yaşayın. Ama içgüdülerine de güven - eğer hala endişeleniyorsan, bebeğinin doktoruna danış.

· Bilgi edinin: Vitaminler ve takviyeler

Bebeğime vitamin veya takviye vermek için çok mu erken?

D vitamini, ilk günden itibaren günde 900gr dan az hazır mama tüketen bebekler ve emzirilen bebekler için ek olarak önerilir. (Sadece az miktarda D vitamini anne sütüne aktarılır, ya da hazır mamaya D vitamini ile takviye edilir.)

Vücudumuzun, cilt güneş ışığına maruz kaldıktan sonra D vitamini ürettiği doğru olsa da, bebeğinizin güneşe maruz kalmasını en aza indirmek için en iyisidir. Bebeklerin cildi ekstra ince ve hassastır ve güneşin her dakikası cilt kanseri ve ciltte yanma olmasa bile daha sonra kırışıklık riskini arttırır. Güneş kremi, bebeklerin güneşte güvende kalmasına yardımcı olur, ancak aynı zamanda vücudun D vitamini üretmesini sağlayan ışınları da engeller.

Diğer vitaminlerde olduğu gibi, bebeğinizin beslenme programına daha fazla katı gıda ekleneceğinden doktorunuz ilave takviyeler önerebilir veya önermeyebilir. Zaman içinde çeşitli yiyecekler yiyen bebekler bu ek takviyelere ihtiyaç duymamalı, ancak istisnalar da var.

Örneğin, bebeğiniz erken doğmuşsa, doğum kilosu düşükse, vitamin takviyesi gerekli olabilir; sürekli olarak diğer bebeklerden daha az anne sütü ya da hazır mama içiyor ve yiyeceklerle farkı telafi edemiyor ise veya yeme yeteneğini etkileyen kronik sağlık sorunları varsa. Özel endişeleriniz varsa bebeğinizin sağlık uzmanına sorduğunuzdan emin olun.

Bebeğimin bir şeye ihtiyacı olup olmadığını nasıl bilebilirim?

Yeterince vitamin ve mineral sağlama konusunda endişeleriniz varsa, bebeğinizin doktoruna danışmak en iyisidir. Bebeğinize yetişkinlere yönelik satılan vitamin veya takviyeleri, dozajda bile olsa asla vermeyin.

Özellikle endişeleniyorsam bebeğime fazladan vitamin vermek uygun mudur?

Hayır. Vitaminler, diğer ilaçlar gibi, sadece dozaj talimatlarına göre verilmelidir. Bebeğinize belirli bir vitamini aşırı dozda vermek, diğer besin maddelerinin emilimini engelleyebilir veya hatta vitaminine bağlı olarak tehlikeli olabilir.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon