blog.1.image
October 10th

32. HAFTA Bebeğin kırmızı lahana büyüklüğünde

Sekizinci ayın içindesin

Bebeğinizin tırnakları ve ayak tırnakları vardır.

Braxton Hicks kasılmaları nedir?

Nefes almakta zorlanıyorsan yavaşla.

Bebeğin 32. haftada

Bebeğiniz şimdiye kadar 1700gr ağırlığında (kırmızı lahana büyüklüğünde) ve yaklaşık 42 cm uzunluğunda, rahminizde çok yer kaplıyor. Haftada 300gr 400gr kazanıyorsun ve bunun kabaca yarısı bebeğine gidiyor. Önümüzdeki 7 hafta boyunca bebeğin, doğum ağırlığının üçte ikisini kazanacak, rahim dışında hayatta kalmak için şişmanlayacaktır. Şimdi ayak tırnakları, tırnakları ve gerçek saçları (veya en azından şeftali tüyü kadar) vardır. Cildi yumuşar ve pürüzsüzleşir.

32. hafta hamilelik serüvenin

Bebeğinizin artan ihtiyaçlarını karşılamak için, kan hacminiz hamile kaldığınızdan bu yana yüzde 40 ila 50 arttı. Rahminiz diyaframınızın yanına yaklaşıp karnınızı sıkması sonucu, nefes darlığı ve mide ekşimesi yaşamanıza neden olabilir. Rahatsızlığınızı gidermek için, yastıklarla desteklenerek uyumaya çalışın ve daha sık ve az porsiyonlarda yemek yiyin.

Hamileliğiniz ilerledikçe bel ağrısı olabilir. Bu ağrılar şiddetlenirse, doktorunuza veya ebenize derhal bildirin, özellikle de önceden ağrı hissetmediyseniz, çünkü erken doğum belirtisi olabilir.

Sizi rahatsız eden ağrının erken doğum olmadığını farz edersek, muhtemelen ağrıyan sırtınız için büyüyen rahim ve hormonal değişiklikleriniz neden olabalir. Genişleyen rahminiz ağırlık merkezinizi değiştirir ve karın kaslarınızı gerer ve zayıflatır, duruşunuzu değiştirir ve sırtınızı zorlar. Hamilelikteki hormonal değişiklikleri eklemlerinizi ve pelvik kemiklerinizi omurganıza bağlayan bağları gevşetir. Bu durumlar, kendinizi daha az kararlı hissetmenize ve yürürken, ayakta dururken, uzun süre otururken, yatakta yuvarlandığınızda, alçak bir sandalyeden veya küvetten çıkarken, eşyaları tutarken veya kaldırırken acıya neden olabilir.

Bilgi edinin: Doğum Odasına Kimler Dahil

Doğum odasında yanınızda başka aile üyeleri, arkadaşlar veya ebe, doula bulunup bulunmamasına karar vermeniz gerekebilir. Konuk listenizi hazırlarken aklınızda bulundurmanız gereken bazı noktalar:

Tek bir doğru karar yok. ANKET SONUÇLARI

Eşinizle EMPATİ kurmaya çalışın. Bazı eşler, doğumda veya başkaları (ebe , doula, doktor..) varsa katılım konusunda isteksiz oldukları konusunda kafa karışıklığı yaşayabilirler. Dışarıdan akraba ya da ebe getirirseniz, eşinizin plana bir şekilde de dahil olduğundan emin olun.

Hastane çalışanlarına dileklerinizi bildirin. Deneyiminizi özel tutmak adına isteklerinize bakılmaksızın, torunlarının doğumunda hazır bulunmaya istekli annelerden veya kayınvalidelerden baskı altında olabilirsiniz. Eşinizle yalnız kalmak istiyorsanız, dileklerinizi yerine getirmede ve akrabalarınızı doğum salonundan uzak tutmada destek almak için hastane personelinin ve doktorunuzun desteğini almaktan çekinmeyin.

Bir ebe bulmayı düşünün. Hastane ebeleri ve doğum hemşireleri vardiyalarına göre gelir ve giderler, bu nedenle sürekli olarak bir kişi tarafından destek almak isterseniz, özel bir ebe veya doula iyi bir seçenektir. Aslında, bazı araştırmalar,ebelerin dahil olduğu doğumlarda kadınların daha az sancı, daha az sancı komplikasyonları ve daha sağlıklı yenidoğanlara sahip olduğunu gösteriyor. Doğal bir doğum yapmak istiyorsanız, bir doula desteği almayı da düşünmelisiniz.

Aktivite: Yardımcıları sıraya sokmaya başla

Bebeğinizin doğumundan sonra arkadaşlarınız ve aileniz bakım için sıraya girebilirse, yardımları hayatınızıkolaylaştıracaktır.

Cömertliklerinden en iyi şekilde yararlanmak için şimdi hazırlamak iyi bir fikirdir.

Bir komşunuzdan yakın bir arkadaşınızdan bir yemek listesi hazırlamasını isteyin (bunun için çevrimiçi araçlar vardır, whatsapp grubu gibi), böylece arkadaşlar size akşam yemeği getirmek için kaydolabilir.- bunlar ayıp olmamalı bizim kültürümüzün bir parçası sonuçta.

Daha büyük çocuklarınız varsa, hastanedeyken ve mümkünse evde iyileşirken, onlarla ilgilenmek için bir arkadaşınızı veya akrabanızı ayarlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon