blog.1.image
October 10th

15. HAFTALIK Bebeğin elma büyüklüğünde

Dördüncü ayın içindesin

Bebeğiniz tüm eklemlerini ve uzuvlarını hareket ettirebilir.

Hamileliğin cinsel istekliliğinizi nasıl arttırabileceğini veya öldürebileceğini öğrenin.

Bir amnio alma hakkında ne bilmeli.

Bebeğin 15 haftalık

Büyüyen bebeğin şimdi yaklaşık 10 cm uzunluğunda,ve yaklaşık 70 gr(bir elmanın büyüklüğü) ağırlığındadır. Bacakları artık kollarından daha uzun ve tüm eklemlerini ve uzuvlarını hareket ettirebiliyor. Bebeğin bu noktada tattığı fazla bir şey yok, ama o da tat tomurcukları oluşuruyor. Eğer yakınlarda bir ultrason muayeniz varsa, bebeğinizin kız mı erkek mi olduğunu öğrenebilirsiniz! (Yine de saklanıp göstermez ise, çok hayal kırıklığına uğramayın. Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek, resmin netliğine ve bebeğinizin konumuna bağlıdır. Mütevazı şekilde kıvrılmış olabilir veya " malları sakla. ")

15. hafta hamilelik serüvenin

Hamileliğinin hızıyla alakalı iyi hissediyorsun ama yine de beklenmedik bir semptomla şaşırmış olabilirsin. Örneğin, burnun doluysa, muhtemelen hormonal değişikliklerin ve mukoza zarlarındaa artan kan akışının kombine etkisine karşı gerçekleşmiştir. Bu durum o kadar yaygın ki, bunun için bir isim bile var: “hamilelik riniti”. Bazı hamile kadınlar ayrıca, artan kan hacmi ve burundaki kan damarı genişlemesi nedeniyle burun kanaması geçirirler.

Amniyosentez testin varsa, büyük olasılıkla şimdi ve 18 hafta arasında olacak. Bu test yüzlerce genetik ve kromozomal bozukluğu tanımlayabilir. Sonuçları beklerken çok endişeleniyorsan, amniyosentez geçiren kadınların çoğunun bebekleri hakkında iyi haberler aldığını, endişeleri konusunda yanıldıklarını bilmek yardımcı olabilir.

Sen ve eşin bugünlerde stresli hissediyorsanız, şaşırmayın. Birçok hamile çift, bebeklerinin sağlığı ve gelecekteki değişikliklerle nasıl başa çıkacakları konusunda endişelenmektedir. Stresle baş etmek, hamilelik sırasında sık görülen depresyonu tetikleyebilir.

Öğrenin: Bebeğinin hareketini hissetme

Bu ilk çarpıntı ve tekmeleri hissetmek, hamileliğin en şaşırtıcı deneyimlerinden biridir. İşte ne kadar zaman beklemek zorunda kalacaksın ve bebeğin nihayet orada olduğunu size bildirecek kadar büyüdüğü konusunda ne bekleyeceksiniz.

Bebeğimin hareket ettiğini ilk ne zaman hissedeceğim?

Bebeğinizin 7 ila 8 haftada hareket etmeye başlamasına rağmen, muhtemelen 16 ila 22 hafta arasında hareket ettiğini hissedeceksiniz. (Bir ültrason muayenesi sırasında, onun akrobasi durumlarına tanık olmuş olabilirsiniz.) Usta anneler, ilk zamanlardaki annelerden daha erken olan bu ilk ince vuruşların ve "hızlanma" olarak da bilinen hareketlerin farkına varma eğilimindedir. (Daha önce hamile olan bir kadın, bebeğinin hareketlerini gaz gibi diğer göbek gürlemelerinden daha kolay ayırt edebilir.) Daha zayıf kadınlar daha erken hareket hissetme eğilimindedir.

Bu ilk hareketler nasıl hissedecek?

Kadınlar ilk hareket hissini patlamış mısır patlaması, etrafta yüzen bir akvaryum balığı, çırpınan kelebekler, dokunma hissi ve kabarcıklar gibi tanımlar. Muhtemelen karnınızdaki ilk nazik hareketleri gaz veya açlık sancılarına benzetirsiniz, ancak onları daha düzenli hissetmeye başladığınızda, farkı anlarsınız. Otururken ya da sessizce uzanırken bu erken hareketleri hissetme olasılığınız daha yüksektir.

Bebeğimin hareketleri hakkında ne zaman endişelenmeliyim?

Bebeğiniz zaten yeterince hareket etse de, sarsıntılarının birçoğu henüz hissetmeniz için yeterince güçlü değil. İkinci üç aylık dönemde daha sonra vuruşları güçlenecek ve onları düzenli olarak hissetmeye başlayacaksınız. Bu noktada, onlara dikkat edin ve bebeğinizin hareketinde bir düşüş olduğunu fark ederseniz derhal sağlık uzmanınıza bildirin. Daha az hareket bir sorunu işaret edebilir ve bebeğinizin durumunu kontrol etmek için bir nonsress testine (NST) veya biyofiziksel profile ihtiyacınız olacaktır. Üçüncü trimesterde olduğunuzda doktorunuz her gün bebeğinizin vuruşlarını sayarak biraz zaman geçirmenizi önerebilir.

Aktivite: Bebeğinizle konuşun

Henüz yüz yüze görüşme yapamamanıza rağmen, bebeğinizle konuşmak, bağlanma işlemine başlamak için harika bir yoldur. Gerçek bir sohbeti tek başına sürdürmek size garip geliyorsa, faaliyetlerinizi anlatın; sesli oku; veya çocuğunuz için gizli dileklerinizi paylaşın. Bebeğinizin doğumundan sonra da bu harika bir aktivitedir. Bebeklerle çok konuşmak, dil becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmanın en iyi yollarından biridir.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon