blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 4 AY 4 HAFTALIK

· Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Güzel oturuş

Şimdiye kadar, bebeğinizin fiziksel gelişmeleri hızlı ilerliyor. Sırtüstü yatarken, kendini yukarı kaldırmak için uzanırken başını ve omuzlarını kaldırır. Onu karnı üzerine yerleştirirseniz, kollarını ve bacaklarını uzatır ve arka bacaklarıyla kendini iter. Bu onun boyun kaslarını güçlendirmek için iyi bir egzersiz ve oturması için gerekli baş kontrolünü geliştirmesine yardımcı olacak.

Bebeğinizi birkaç hafta önce oturma pozisyonuna doğru çektiğinizde, başını kollarının ve omuzlarının arkasına koydu. Şimdi, onu çektiğiniz yönü tahmin edebilir ve başı vücudunun geri kalanıyla birlikte hareket edebilir. Dahası, omurgası düzleşiyor, bu da desteksiz olarak oturmasına izin veriyor, aynı zamanda daha çok şey keşfetmek için ellerini serbest bırakıyor ve istediği nesneye ulaşmak için dönebiliyor.

Sırt ve boyun kasları dik durduracak kadar güçlü ve bacaklarını nereye koyacağına kendi karar vermeye başlayabilir, böylece ilerleyen zamanlarda devrilmeyecek, emeklemeye, ayakta durmaya ve yürümeye devam edecek. Yardımınız olmadan oturma pozisyonuna gelinceye kadar, onu sabit tutmak için koltuğunuzun köşesine veya bacaklarınızın üzerine oturtun.

Ba ba ba ba ba ba. . .

Bebeğiniz dil repertuarına yeni sesler ekliyor ve bu bozuk bir kayıt gibi gelebilir. Bu yaştaki bebekler sıklıkla yeni bir yetenek geliştirdiklerini gördüklerinde o kadar büyülenir ki, bir süre buna takılırlar. Bu normaldir - bebekler yeni yetenekler keşfetmeden önce sahip olduklarını pekiştirme eğilimindedir.

Aynı sesi tekrar tekrar duymak sinir bozucu olabilir, ancak şimdi bu şirin sesleri kayıt zamanı. Bebeğiniz ayrıca ona konuşurken veya çıkardığı sesleri taklit etmeye başladığınızda veya "m" ve "b" gibi ünsüz sesleri çıkarmaya çalıştığınızda ağzınızı dikkatle izleyebilir.

Huzurlu geceler

Banyo veya yatma zamanı hikayesi içerebilecek ince düşünülmüş bir gece rutini bebeğinizin rahat ve hızlı uyumasına yardımcı olabilir. Bebeğiniz ile yaptığınız aktiviteleri sıraya sokmak iyi bir fikirdir: Örneğin, onu besleyin, banyo yapın, masaj yapın, pijamalarını giydirin, kitap okuyun, ninni söyleyin ya da biraz müzik açıp onu emzirin –bunu yaparken tek dikkat etmeniz gereken göğsünüzde uyumaması- ve iyice gevşeyip uykuya dalacağını anladığınız zaman onu yatağına bırakın.

Tutarlı ve sevgi dolu bir rutin size ve bebeğinize bağlanmanız ve dinlenmeniz için bolca kaliteli zaman verir. Eşinizle yatağa gitme etkinliklerini değiştirmeye karar verebilirsiniz (banyoyu yaparsınız, öyküyü okur vb.). Ya da, ikinize de düzenli bir mola zamanı tanımak için, her gece bebeğinizi yatağa yatırmaktan sorumlu kişi olmayı sırayla deneyin.

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

· Hayatınız: kendinizi şımartın

Yeni bir bebekle yaşama uyum sağlama yoğunluğundan sonra, birçok anne-baba, bebekleri doğduktan sonra geçici olarak bıraktıkları daha geniş bir dünyayı keşfetmek için başlarını kumdan çıkaran devekuşları gibi hissediyor. Bebek bakımının tekrarı ve sonsuz monotonluğu, özellikle hedefe yönelik bir işe sahiptiyseniz veya çok fazla yetişkin iletişimine alışkınsanız, çalışma hızından çok farklı olabilir.

Öğrenin: Yenidoğan bebeklerde besin alerjisi

Besin alerjileri, daha doğru bir deyimle besin protein alerjileri son yıllarda oldukça yaygın görülmektedir. Bu çocuklarda özellikle sindirim sistemi etkilnerek reflü benzeri kusmalar, yeme bozuklukları, beslenmeyi reddetme, karın ağrısı, kanlı-mukuslu kaka yapma, ishal gibi bulgular görülür. Süt ve yumurta proteini, özellikle besin alerjisi yapan gıdaların başında gelir.

Bebeklerde, rektal kanamanın en sık nedeni besin alerjisidir. Bebeklerde besin alerjisi genellikle süt-süt ürünleri ve diğer protein açısından yoğun gıdalar sebebi ile “besin proteini ilişkili proktokolit” şeklinde ortaya çıkar.

Besin alerjisi olan bebekte, inek sütü, soya bazlı mama ya da anne sütü alırken, genellikle doğumdan sonraki 3 ile 6. haftada çizgi ya da nokta eklinde taze kanlı dışkı görülür. Mukuslu (sümüklü) kaka da sık görülen bir belirtidir. İshal olabilir ama bebekler genelde sağlıklı görünümdedirler. Doğumdan sonraki ilk hafta rektal kanama nadir görülür. Tanı, klinik ve endoskopik biyopsi ile konur.

Diyet tedavide tek yoldur

Besin alerjisinde tedavi anne sütü alan bebeklerde annede diyet, anne sütü almayan bebeklerde alerji maması ile yapılır. Alerji genellikle inek sütü başta olmak üzere, besinlerdeki proteinler nedeni ile  ortaya çıktığından,  bu gıdalara karşı diyet tedavide tek yoldur.

Besin alerjisi yapabilen besinler nelerdir?

İnsanlarda birçok gıda ve gıda bileşeni alerjen gibi etki eder. Günlük tüketilen besin maddeleri içinde bebeğin karşılaştığı ilk yabancı protein inek sütüdür. Daha sonra yumurta proteinleri eklenir. Buğday, yer fıstığı, kereviz ve soya benzeri farklı gıdalara duyarlılık gelişebilir. Yer fıstığı alerjisi daha çok Avrupa ülkelerinde görülmektedir. Özellikle inek sütü protein alerjisi olan ve soya bazlı mama verilen çocuklarda soya proteinine tahammülsüzlük gelişebilir. Anne sütü alan bebeklerde anne sütünden geçen çok az miktardaki yabancı proteinler besin alerjisine yol açabilir.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon