blog.1.image
October 10th

7 Aylık Bebek Beslenmesi

Çiğnemek, yutmak, yiyecekleri ağza götürmek ve kendi kendini beslemek bebeğinin bu ay kazandığı becerilerden. 7 aylık bebek beslenme listesine dahil olan besinler neler? Bebeğine nasıl beslenme listesi hazırlamalısın ve onu kaç saatte bir beslemelisin?

7 aylık bebeğin, ek gıda desteği ile beslenmede artık birinci ayını doldurmuş durumda. Bu dönem senin için kolay geçmiyor olabilir. Eğer ek gıda dönemi bebeğinin beslenmesinde zorlu bir dönem ise bil ki aynı durumda olan milyonlarca anne var.

Bebeğinin yemekle ilişkisinin iyi olmasını, keyifle yemesini her anne ister. Bunun için de öncelikle besinlerin bebeğini fiziksel olarak rahatsız etmemesi gerekir. Alerji ya da sindirim sistemi gibi sorunların varlığı durumunda hızlıca önlem alınmalıdır.

Bir de bebeğin psikolojik olarak iyi hissetmesi önemli. Hasta olmaması, iyi uyumuş ve huzurlu olması yemek saatlerinin onun için keyifli olmasının şartlarından.

7 Aylık Bebek Kilosu

Geçtiğimiz aylar boyunca bebeğin büyük bir hızla büyüdü. Ancak 6. ayını dolduran bebeğinin büyümesi artık yavaşlayabilir. Eskiden bebeğin ayda yarım kilo kadar alırken, şimdi bu miktar ayda 450 gramın altına inebilir. Boyu da ayda 1 cm veya daha az uzayabilir.

Yüzdelik dilimini öğrenmek için boy kilo takibi aracımızı kullanabilirsin.

7 Aylık Bebek Kaç Saatte Bir Beslenmeli?

  • 7 aylık bebeğin, 6. ayda olduğu gibi günde yaklaşık 5-6 öğün yani yaklaşık 3 saatte bir beslenmeli.
  • Ancak 7 aylık bebek beslenmesinde sadece anne sütünden oluşan öğünlerin yoğunluğu artık azalmaya başlamıştır. Anne sütünü gece öğününde verebilir, sabahları kahvaltısına ekleyebilirsin.
  • Tabi seni her istediğinde emzirebilirsin.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon