blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN GELİŞİMİNİ DESTEKLEYEN OYUNLAR (11. ay)

Gruplandırma

Son aylarda bebeğiniz kategorize etme dürtüsünü geliştirdi. Fakat plastik şekil sıralayıcılarla oynamak, eğer bir bebek şekilleri doğru deliklerden geçirme konusundaki ustalık becerisine sahip değilse, sınırları vardır. Bu ev yapımı alternatif, işleri kendi başına halletmesine yardımcı olacak.

Uygun: 11 ay ila 2 yıl

Geliştirilen beceriler: Sıralama, ince motor

İhtiyacınız olan şey: Bir küçük karton kutu(bez kolileri olabilir) ve tamamı 10cm çaptan büyük olan lastik toplar veya diğer nesnelerden oluşan gruplar

Büyük lastik toplar veya oyuncaklar gibi birkaç büyük nesne grubunu toplayın. Bebeğinize karton kutudan açtığınız deliklerden nasıl bir nesne koyacağınızı gösterin. Sonra, topu veya oyuncakları birkaç kez atmasına yardım ettikten sonra, aynı tür nesneleri kendi sınıflarına ayırın.

Bu, yıllarca oynamaya devam edebileceğiniz, sıralama ve eşleştirme, örneğin renk ve şekle göre öğeleri gruplama açısından daha karmaşık hale getiren bir oyundur.

Güvenlik notu: Bebeğinizin yutmasına veya boğulmasına neden olabilecek küçük nesneler kullanmayın. (İyi bir kural, tuvalet kağıdı rulosuna sığacak kadar küçük bir şeyden kaçınmaktır.)

Kapalı kum oyun alanları

Oyun alanına gidemiyorum? Endişelenmeyin: İşte, bebeğinizin oyun alanında edinebileceği yetenekleri kazanmasını sağlayan tüm eleme, ölçme ve boşaltma işlemlerini yapabilmesi için bir harika bir oyun.

Uygun: 9 ila 18 ay

Geliştirilen beceriler: İyi motor, hayal gücü

İhtiyacınız olan şeyler: Bir tabak, nispeten sığ bir kap, mısır unu veya kum, kum oyuncakları veya mutfak gereçleri, oyun matı veya eski sofra bezi

Bir yemek tabağını veya başka bir sığ kabı mısır unu ile doldurun (veya varsa gerçek bir kum havuzundan kum ) zemine yerleştirin. (Temizliği kolaylaştırmak için önce oyun matı veya sofrayı yere bırakabilir veya bu etkinliği dışarıda yapabilirsiniz.)

Oynamak için bazı küçük kum oyuncakları veya mutfak eşyaları verin. Mini süzgeçler, elekler ve un kepçeleri bardakları ve kaşıkları ve elbette iyi eski kova ve kürekleri kullanmak ucuz olduğu gibi çok eğlencelidir.

Unutmayın: Her bebek farklı bir hızda gelişir, bu yüzden bu haftaki aktiviteler için sizinki hazır değilse, endişelenmeyin - sadece birkaç hafta içinde tekrar deneyin.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon