blog.1.image
October 10th

2 Yaşındaki Çocuklarla Yapılabilecek Etkinlik

Mutfak Bilim

Çocuğunuz her şeyin nasıl çalıştığını veya çevresindeki olayların nasıl meydana geldiğini merak edebilir. Bu etkinlikte onun bu tür meraklarını mutfakta giderebilecek etkinlikler içeriyor (ama sakın onu mutfakta tek başına bırakmayın!)

  • Gıda boyasını suya karışması kadar sıradan bir şey bile 3 yaşındaki bir çocuğa çok ilginç gelecektir.
  • Çocuğunuz cam kapaklı bir tencerede mısır tanelerinin kabarıp patlamasını izlesin ve çıkan sesleri dinlesin.
  • Çikolatayı bir kase içinde küçük parçalara ayırın ve bu kaseyi sıcak su dolu bir başka kabın içine yerleştirerek çikolatanın erimesini sağlayın eriyen çikolatayı bir kaşıkla toplar haline tepsiye veya yağlı kağıda koyun ve soğuyup katılaşması bekleyin. Bu sırada neler olduğu konusunda çocuğunuza konuşma ihmal etmeyin.
  • 2 yumurtanın sarısını ayırın içine bir çimdik tuz atın çocuğunuzun mikser yardımı ile beyazını çırparak yoğun kıvamlı bir köpek oluşturmasına yardım edin. Beze yapmak için 100 gram pudra şekeri ile çırpın, 40 dakika 110 derece ısıtılmış fırında 15 DK pişirin fırını kapatın bezeleri doğuması için dışarı alın.

İki yaşındaki çocuklar büyük motor beceriler kazanır, sosyal ve duygusal değişimlere uğrarlar. Kelime hazineleri gelişir, işleri kendi başlarına yapmaya istekli olurlar ve belli kurallara uymaları gerektiğini keşfetmeye başlarlar. Bununla birlikte, 2 yaşındaki çocukların çoğu hala istedikleri kadar hızlı hareket edemeyebilir, ihtiyaçlarını ve duygularını açıkça ifade edemeyebilir. Bu da hayal kırıklığı ve öfkeye yol açabilir. Bunun sonucu olarak gösterdikleri hırçın davranışlar da 2 yaş sendromu tipik özelliklerindendir. Bu dönemde çocukların ebeveynin isteklerine aykırı tavırlar sergilemede gösterdikleri direnç yorucu olabilir. Bu dönemde çocukların dikkatlerini oyun yardımıyla dağıtmak en kolay ve sağlıklı olanıdır. Örneğin üstünü giymemek için inat ediyorsa ona tamam diyip istersen bugün bebeğin giysin demeyi deneyin.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon