blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 4 AY 2 HAFTALIK

· Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Daha az sıklıkta yemek

Bebeğiniz artık daha büyük bir karnı vardır, bu yüzden sık sık doldurması gerekmez. Genellikle günde dört ya da beş kez ya da yalnızca emzirilmediği sürece, yine günde altı ila sekiz kez emmek isteyecektir.

Bebeğiniz doğum kilosunu şimdiye kadar ikiye katlamış olabilir ve tabii ki, daha seyrekleşen yemek programına rağmen hala kilo almaya devam ediyor. (Anne sütünüzün içeriği de, bebeğinizin beslenme gereksinimlerini karşılayacak daha fazla yağ ve mineral miktarı değişmiştir.)

Yine de yeme alışkanlıklarında tam bir düzen beklemeyin: Bebeğinizin şimdi kolayca dikkati dağılıyor ve bir kardeşi izlemek veya dışarıdaki bir sese yanıt vermek için durduğunda beslenme zamanları sinir bozucu hale gelebiliyor. Sessiz, sakin bir odada onu besleyerek dikkat dağılmalarını en aza indirmeyi deneyebilirsiniz.

Tek başına oynayana bakın

Bu zamanlarda bebeğiniz bir seferde birkaç dakika elleriyle ve ayaklarıyla oynayabilir. Sonuçtan memnun olana kadar tekrar tekrar tek bir işlem yapmaktan çok hoşlanıyor. Sonra sonucun farklı olup olmadığını görmek için hareketlerini biraz değiştirir.

Birdenbire yatak odasında garip bir şekilde sessizlik olduğunu fark edersiniz ve sadece şu ana kadar her uyanma anı için sizin ilginize ihtiyaç duyan bebeğinizin beşiğinde kendini eğlendirdiğini keşfedeceksiniz. Sıcak bir fincan kahve için vaktin olabilir!

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

· Hayatınız: Eşinizi dahil etmek

Eğer birincil bakıcıysanız, bebeğiniz ağlamaya başladığında hemen adım atmak bir refleks haline gelebilir. Ancak eşinize de bebeğinizi sakinleştirmek için bir şans vermek iyi bir fikirdir. Bu sadece size bir mola vermekle kalmaz, bebeğinizin güven düzeyini de arttırır ve her iki ebeveyn ile bağlanma olanağı sağlar.

Eşinizin de bebek bakımını öğrenmesini için teşvik edebileceğiniz birçok teknik vardır, ancak en güzel yöntem dene-öğren için odadan çıkıp onları baş başa bırakmak olacaktır.

Eşinize bebeğinizin ihtiyaçlarının söyleyin (çocuk bezi, beslenme, gaz çıkarması) ve bebeği sakinleştirmek için önce bunları yerine getirmesini hatırlatın. Ağlama devam ederse, bebeğinizi kucaklayarak, kafasını kalbinize doğru koyarak (kalbinizin sesini duyacak şekilde), sırtını ovalayarak veya masaj yaparak yatıştırmaya çalışabileceğini de hatırlatın.

Birçok bebek, bir şeyler yaptığını hissetmesine yardımcı olan yumuşak, ritmik hareketlerle rahatlar. Bebek ile dans, ve bebeğin yavaşça sallanması ona bir şeyler yaptığı hissini verip rahatlatıcı olabilir .

· Bilgi hakkında: Pembe göz hastalığı

Pembe göz nedir?

Pembe göz veya konjonktivit, virüs, bakteri veya alerjenin neden olabileceği göz iltihabıdır. Bebeğinizin gözlerindeki beyazları ve göz kapaklarının iç kısımlarını (konjunktiva olarak adlandırılır) örten zar tahriş olur. Sonuç olarak, gözlerde beyaz, sarı veya yeşil kalın veyahut sulu, kırmızımsı bir göz akıntısı görünebilir. Gözlerin beyaz kısmında kızarıklar görülebilir. Sabahları kuruyan gözlerden gözler açılmaz hale de gelebilir. Bir veya iki göz etkilenebilir.

Bebeğinin pembe göz olduğunu düşünüyorsanız ne yapmalısınız?

Derhal bebeğinizin doktorunu arayın. Bebeğinizin gözlerini incelemesi gerekecek ve neden olduğunu tespit ederek özel tedavi önerecek. Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için özellikle bebeğinizin gözlerini incelemeden önce ve sonra ellerinizi sık sık yıkamanız da önemlidir. Pembe göz oldukça bulaşıcıdır, bu yüzden hijyen önlemlerini aldığınızdan emin olun. Bebeğinizi evde bakım ve oyun gruplarından uzak tutun ve tüm yatak takımlarını, el ve havluları sık sık yıkayın.

Pembe göz tedavisi nedir?

Tedavi nedene bağlıdır:

Sebep bakteriler ise (bakteriyel konjonktivit), bebeğinizin doktoru genellikle göz damlaları veya merhem şeklinde antibiyotikler yazacaktır.

Sebep bir virüs ise (genellikle bebeğinizde soğuk algınlığı semptomları olduğunda da geçerlidir), bölgenin özenli bir şekilde - nazikçe - sıcak bir bezle temizlenmesi ve bir hafta kadar uygulanması tavsiye edilebilir.

Sebep bir alerjen ise, kaynağınızı belirlemeniz gerekecektir; bu duruma neden olan şeyi bebeğinizin ortamından mümkün olan en kısa sürede kaldırmanız gerekecektir. Özel göz damlaları da önerilebilir.

Bazen tıkanmış bir gözyaşı kanalı kuruluğa neden olur ve bebeğinizin gözlerini enfeksiyona karşı savunmasız hale getirir. Bebeğinizin durumuna bağlı olarak, doktor kanalın tıkanmasına yardımcı olmak için gözyaşı kanalı masajı veya ılık kompres önerebilir. Gözyaşı kanalı tıkalı kalırsa, sizi bir göz doktoruna yönlendirebilir. Nadir durumlarda, uzun süre tıkanmış bir kanal için ayakta ameliyat gerekir.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon