blog.1.image
October 10th

17. HAFTA Bebeğin turp büyüklüğünde

Dördüncü ayın içindesin

Bebeğin 17 haftalık

Bebeğin iskeleti yumuşak kıkırdaktan kemiğe dönüşme yolunda ve göbek kordonu - plasentaya bağlayan kordon- güçleniyor ve kalınlaşıyor. Bebeğin şimdi 140 gr ağırlığında (bir şalgam kadar) ve baştan aşağıya yaklaşık 13 santim uzunluğunda. Eklemlerini hareket ettirebilir ve ter bezleri gelişmeye başlar.

17. hafta hamilelik serüvenin

Biraz dengesiz hissetmeye başlamak? Karnın büyüdükçe, ağırlık merkezin değişir, bu nedenle zaman zaman adımların üzerinde biraz kararsız hissetmeye başlayabilirsin. Düşme riski yüksek olan durumlardan kaçınmaya çalış. Düşme riskini azaltmak için düşük topuklu ayakkabılar giyin; karnınıza darbe almak senin ve bebeğin için tehlikeli olabilir. Ayrıca, arabadayken emniyet kemeri tokmağı edindiğinden emin olmak isteyeceksin - emniyet kemerinin kucak kısmını karnınızın altına, kalçalarınıza sıkıca oturmuş tutun ve göğüslerinize tam oturması gereken omuz kemerini kullanın. .

Ayrıca gözlerinin daha kuru olduğunu fark edebilirsin. Kuruluğu giderici göz damlalarının kullanılması yardımcı olabilir. Kontakt lensleriniz rahatsız ederse, onları daha kısa süre için takmayı deneyin. Hala rahatsızlık duyuyorsan, doğumdan sonrasına kadar gözlüklere geçin.

Bilgi edinin: Hamilelikte rüyalar

Birçok kadın hamilelik sırasında yaşamlarının hayallerindekinden daha hızlı geçtiğini bildiriyor. İlginç bir şekilde, ikinci ve üçüncü trimesterlerde, çoğu rüyanın gerçekleştiği döngü olan hızlı göz hareketi (REM) uykusunda daha az uyku süresi harcıyorsun. Öyleyse neden bu sık ve canlı rüyalar?

Muhtemelen , işemek için uyandığında, mide ekşimesi ile başa çıkarken, bacak krampları, huzursuz bacak sendromu veya sırt ağrısı ya da daha rahat bir pozisyona geçtiğinde rüya dolu bir döngüyü kesiyor olabilirsin. REM uykusu sırasında uyanmak, hayallerinizi hatırlama olasılığını arttırır.

Hamilelik sırasında rüyaların çok canlı göründüğü de kısmen olabilir, çünkü çoğu kadın hamileliği bu tür artmış duyguların olduğu bir süreçtir - sevinçten ağlama krizleri aralarındaki her şeye - ama kimse gerçekten kesin olarak bilmiyor.

İkinci üç aylık dönemde birçok hamile kadın sevimli, yavru köpekler, civcivler ve yavru kediler gibi bebeklere benzer hayvanlar görmektedir. Hayallerindeki dost canlısı yaratıkların genellikle içgüdülerine uyum sağladığını ifade ettiği düşünülür. Öte yandan, tehditkar hayvanlar, hayatınıza giren yeni garip yaratık hakkında belirsizlik gösterebilir.

Pek çok anne adayı değişen vücut şekilleri ve cinsel yaşamları üzerindeki etkileri konusunda endişe duyuyor - diğerleri ise hiç olmadığı kadar cinsel yaşamlarından suçluluk hissediyor. Her iki duygu da sıklıkla hayallerine yansır. Erotik rüyalar sadece rahatlatıcı ve güvence sağlamakla kalmaz, aynı zamanda uyanma saatlerin boyunca hissettiğin cinsel dürtüleri yansıtır.

Arkadaşın başıboş. Eşinin eski bir kız arkadaşla ya da tamamen yabancı biriyle takıldığını hayal ediyorsan, büyük bir değişim döneminde sevgisini ve dikkatini çekme konusundaki güvensizliği işaret edebilir. Şu an etrafınızdakilerin, özellikle eşinin iyi niyetine ve desteğine güveniyorsun. Kaybından korkmak, hamile kalmanın ortak bir duygusal tepkisidir.

Aktivite: Bebek ismi listesi başlat

Fikir arıyorsan, beğendiğin 10 bebek isimlerinden oluşan bir liste yapın. Eşinden de aynısını yapmasını isteyin. İkinizde ortak bir karara varana kadar bir dizi ismi listelemeye devam edin. Bazı isimleri neden sevip sevmediğiniz hakkında konuşun. Birçok çift, eski kız arkadaşların veya erkek arkadaşların isimleri ve aile evcil hayvanları için hiç kullanılmamış isimler gibi temel kurallar bile yaratır.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon