blog.1.image
October 10th

14. HAFTA Bebeğin limon büyüklüğünde

Dördüncü ayın içindesin

İkinci üç aylık döneme hoş geldiniz!

Bebeğin 14 haftalık

Bu haftanın büyük gelişmeleri: Bebeğin şimdi şaşırabilir, kaşlarını çatabilir, yüzünü buruşturabilir, işeyebilir ve baş parmağını emebilir! Beyin kıvrımları sayesinde, yüz kasları, birbiri ardına küçük bir ifade oluşturduğundan, egzersiz yapıyor. Böbrekleri, etrafındaki amniyotik sıvıya saldığı idrarı üretiyor - doğana kadar sürdüreceği bir süreç. O da kavrayabilir ve yakında bir ultrason randevun varsa, parmağını emerek bile yakalayabilirsiniz. Diğer haberlerde: Bebeğin uzuyor. Baştan aşağıya doğru 9 cm - bir limon büyüklüğünde - 43 gr ağırlığında. Vücudu kafasından daha hızlı büyüyor, şimdi daha belirgin bir boyuta ulaşıyor. Bu haftanın sonuna kadar, kolları vücudunun geri kalanıyla orantılı olarak büyüyecek. (Bacaklarının hala biraz uzaması gerek.)

Bebeğiniz tüm vücudunda lanugo adı verilen ince bir tüylü örtü geliştirmeye başlıyor. Bebeğinin karaciğeri bu hafta safra yapmaya başlar - işini doğru yaptığının bir işareti - ve dalağı kırmızı kan hücrelerinin üretilmesine yardımcı olur. Minik yumruklarını ve vuruşlarını henüz hissedemeseniz de, küçük çocuğunun elleri ve ayakları daha esnek ve aktiftir.

14. haftalık hamilelik serüvenin

İkinci üç aylık döneme hoş geldin! Enerjiniz büyük olasılıkla geri dönüyor, göğüslerin daha az hassas olabilir ve rahatsızlığın şimdiye kadar tamamen azalmış olabilir. Değilse, bekle - yakında herşey arkanda kalacak (her ne kadar şanssız bir kaç ay mide bulantısı hissetmiş olsan da).

Rahminin üstü kasık kemiğinin biraz üstünde, karnını biraz dışarı itebilir. Gösteriye başlamak heyecan verici olabilir, bu sana ve eşine beklediğin bebeğin görünür hale gelmesi demek. Planlamak, hayal kurmak ve bu harika zamanın tadını çıkarmak için biraz kendinize zaman ayırın. Şimdi ve sonrası için biraz endişe etmek normaldir, ama kendine ve bebeğine bakmaya odaklanmaya çalış ve ileride olanlar için iyi donanımlı olduğuna inan.

Öğrenin: Bebeğinizin cinsiyetini tahmin etme

Oğlan, kız - ya da büyük bir sürpriz? Ultrasonlar ve doğum öncesi testler sayesinde, bebeğinizin cinsiyetini önceden öğrenmek hiç olmadığı kadar kolay. Peki ya sen doğumdan önce öğrenmek isteyenlerden misin ? yoksa süpriz olsun diyenlerden misin?

Öğrenmenin faydaları:

Birçok kadın, cinsiyetini öğrendikten sonra küçük bir erkek veya kız çocuğunu resmedebildiklerinde, bebekle daha derin bir bağ hissettiğini söyler.

Bebek isimleri listenizi daraltabilirsin.

İstersen cinsiyete özgü bebek kıyafetleri, giysiler seçebilirsin.

Beklemenin faydaları:

Bebeğin cinsiyeti senin veya eşin için büyük bir sorun değilse, beklemeyi seçmeniz konusunda biraz dikkat azaltacaktır.

Sen, eşin ve ailen için doğum yaptığın gün keyifli bir sürprize dönüşecektir.

Cinsiyetten bağımsız bebek kıyafetlerini tercih edersen, bebeğinin cinsiyetini kimse bilmiyorsa, ayrım söz konusu mu değil mi görmüş olursun.

Ultrason görüntüleri her zaman cinsiyetin belirlenmesinde kusursuz değildir.

Aktivite: Doğum öncesi egzersiz dersi bulun

Henüz yapmadıysanız, şimdi düzenli bir antrenmana başlamak için iyi bir zaman. Bir yoga sınıfa katılmak, spora bağlı kalman için motive edebilir. Ve birçok kadın doğum öncesi egzersiz derslerinin diğer hamile kadınlarla bağlantı kurmanın ve onlardan destek almanın harika bir yolu olduğunu görüyor. Bazı iyi seçenekler arasında su egzersizi, doğum öncesi yoga veya Pilates, bir yürüyüş grubu veya hamile kadınlar için tasarlanmış bir dans dersi vardır.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon