blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 10 AY 1 HAFTALIK

· Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Muhabbet kuşunuz konuşuyor

Bebeğiniz çok basit kelimeleri ve cümleleri anlamaya başlıyor, bu yüzden onunla konuşmaya devam etmek her zamankinden daha önemli. Sohbetine kulak verin, sözlerini yetişkin dilini kullanarak tekrarlayarak iyi konuşma örneklerine başlayın. Örneğin bir "bah-bah" isterse, "Bir şişe ister misiniz?" Diye sorarak doğru telaffuzu nazikçe pekiştirin. Oyunun bu aşamasında, bebek konuşmasını kullanma eğiliminden kaçınmaya çalışmak en iyisidir - eğlencelidir, ancak doğru kelimeleri duymak bebeğinizin gelişimi için daha iyidir.

Bazen aptalca gelse de, bebeğinizle sohbet etmek onun dil becerilerini geliştirmenin harika bir yoludur. Bir şeyler mırıldandığında, "Ah, gerçekten mi? Ne kadar ilginç." Muhtemelen gülümseyecek ve konuşmaya devam edecektir.

Yakında, gerçekten anladığınız bazı kelimeleri veya jestleri, işaretleme ve homurdanma gibi diğer iletişim biçimlerini fark edebilirsiniz. Nesnelerin adlarını öğrenmesine yardımcı olması için işaret ettiği nesneleri - veya kendi gösterdiğiniz nesneleri işaret etmek - belirtmek önemlidir.

Bebeğinize, akşam yemeğinde soğan kesip kesmediğiniz ya da çamaşırları katlayıp katlamadığınıza dair ne yaptığınızı açıklama amacıyla bol bol konuşun. Onu arabasına koyarken, "İşte, mavi arabana gir. Şimdi seni içeri sokup rahatlayalım. Tamam, parka gidiyoruz."

Ayrıca, tekerlemeler söyleyebilir, simgeler yardımıyla eylemleri gösterebilir (örneğin "güle güle" diyerek ve el sallayarak) ve sar sar makara gibi oyunlar oynayabilirsiniz, böylece anahtar kelimeleri ve cümleleri tanımlamayı öğrenir.

Yakında bağlantıları kurmaya başlayacaktır. Çok geçmeden, siz elinizle birlikte alkışlarken ve baba odaya geldi dediğinizde babaya "dada" derken "baba" demeye başlayabilir (bu noktada ikisini kullanması daha muhtemel olsa da) kelimeleri ayırt ediyor.

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

· Hayatınız: Bebeğinizi taşırken dikkat!

Büyüyen bir bebek taşımak daha zor ve kas gerilmesi için daha büyük bir potansiyel anlamına gelir. Ancak dikkatli olarak ağrı ve yaralanma riskinizi azaltabilirsiniz:

  • Bebeğinizi kaldırırken daima belden kıvrılmak yerine dizlerinizi bükün ve çömelin.
  • Bebeğinizi otururken uygun şekilde tutmak için, doğrudan kol dayamalı, rahat ve destekleyici bir sandalyeye oturun. Ekstra sırt desteği için yastık kullanmayı düşünebilirsiniz.
  • Bebeğinizi hareket halindeyken taşımak istediğiniz zamanlarda, bebeğinizin ağırlığını eşit olarak dağıtan ve boynunuzu veya sırtınızı zorlamayan iyi bir bebek kangurusuna veya taşıyıcısı kullanabilirsiniz. Geniş yastıklı kayışları olan birini arayın.
  • El bileği ağrısını önlemek için, bebeğinizi tutmak ve beslemek için hangi kolu kullandığına ve el bileği ağrısı veya herhangi bir el bileği yaralanmasına karşı bir eğiliminiz varsa bir atel kullanın.

Bu aynı zamanda sırt kaslarınızı geliştirmek için hayatınızda iyi bir zamandır. Özel olarak sırt için tasarlanmış günlük germe ve güçlendirme egzersizlerine bakın.

Kendinizi zorlarsanız, sıcak bir banyo veya duş veya masaj rahatlama sağlayabilir. Ayrıca, iltihabı azaltmak için DOKTORUNUZUN ÖNERDİĞİ bir ağrı kesici de alabilirsiniz.

· Bilgi edinin: Uyku apnesi

Uyku apnesi nedir?

Uyku apnesi, bebeğinizin uykuda iken geçici olarak ve tekrar tekrar nefes almayı bıraktığı bir uyku bozukluğudur. Sorunun kaynağı, üst solunum yolunu tıkayan veya başka şekilde nefes almasını engelleyebilecek herhangi bir sorun olabilir: genişlemiş adenoidler ve bademcikler, sık hastalıklar, alerjiler, geri çekilen çene, yarık damak veya az gelişmiş bir sinir sistemi. Serebral palsi ve Down sendromu gibi koşulları olan prematüreler ve bebekler, bu durum açısından daha yüksek risk altındadır.

Bebeğimin uyku apnesi olup olmadığını nasıl anlarım?

Uyku sırasında uyku apnesi olan bir bebek yüksek sesle horlayabilir, nefes alabilir veya öksürebilir; nefes almakta zorlanma veya nefesler arasında uzun duraklamalar var; huzursuz görünüyor; veya bolca terliyor. Horlaması mutlaka bir sorun olduğunu göstermez. Apneli bir çocuk gece boyunca birçok kez kısa aralıklarla uyanabilir ve gün içinde uykudan mahrum kalabilir. İlgili sağlık sorunları bademcikler veya adenoidlerle ilgili problemleri ve kilo alamamayı içerir.

Bebeğimin uyku apnesi olduğunu düşünüyorsam ne yapmalıyım?

Bebeğinizin doktoruyla konuşun. Bir kulak, burun ve boğaz uzmanına yönlendirilebilirsiniz. Bademcikler veya adenoidler bu soruna neden oluyorsa, bazen ameliyat önerilir. Tedavi edilmeyen uyku apnesi kardiyovasküler komplikasyonlara ve öğrenme ve davranış problemlerine yol açabileceğinden, doktorunuz altta yatan problemleri teşhis etmenize yardımcı olmak için bir gecelik uyku çalışması (polisomnogram denir) önerebilir.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon