blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN GELİŞİMİNİ DESTEKLEYEN OYUNLAR (4. ay)

Hazır, Şampiyon Şimdi

Bebeğiniz muhtemelen oturmaya veya emeklemesine birkaç ay kalmasına rağmen, şu an onu bu büyük başarıya hazırlamaya yardımcı olacak etkinlikler var.

Uygun: 4 ila 7 ay

Geliştirilen beceriler: Motor, denge

İhtiyacınız olan şeyler: Ekipman gerekmez

Bebeğiniz kendi başına oturmayı veya sürünmeyi öğrenmeden önce bile, etrafta dolaşmaya ilgi gösterir. Birkaç kolay egzersizle hareket etmesi gereken becerileri geliştirmeye başlamasına yardımcı olabilirsin. Siz otururken, dizlerini ve topuklarını birbirine yakın tutarak dik durdurup dengesini arttırın, böylece bacakları güçlenmeye başlayacaktır.

Özellikle ilk başta başarmasını beklemeyin, ancak dengesini artırma çabalarını teşvik edin. GÜVENLİK şart, olası bir düşüşü hafifletmek için, alçak bir yastığın ya da yumuşak bir battaniyenin bulunduğundan emin olun.

Gezinmesine fırsat vermek için karnının üstüne yerleştirin ve ellerinizin avuçlarını ayak tabanlarına doğru bastırın. Ayaklarıyla senin avuç içlerine doğru iterken (belki de ilk başta kazayla), eylemlerinin sonuçlarını öğrenecek ve giderek daha fazla hareket edecektir. Zaten dört ayak üzerinde durup ileri geri sallanıyorsa, favori nesnelerini ulaşamayacağı yerlere tutarak veya yerleştirerek emeklemesini teşvik edin.

FIŞ FIŞ KAYIKÇI

Bebeğiniz muhtemelen birkaç ay daha oturmayı öğrenmez, ancak sırt ve boynu güçlendikçe, çalışmaya hazırdır. (Sizin de fark etmiş olabileceğiniz gibi, dünyayı daha dik bir açıdan görmeye isteklidir.)

Uygun: 3 ila 6 ay

Geliştirilen beceriler: Brüt motor koordinasyonu

İhtiyacınız olan şeyler: Ekipman gerekmez

Bebeğinizi sırt üstü bir yastığın üzerine yatırın. Yanına otur ve ellerini sıkıca tut. Yavaşça oturma pozisyonuna çekin, başının omuzlarını takip etmesine izin verin ve dünyayı bu yeni açıdan gördüğünde ifadesinin tadını çıkarın. Yavaşça onu indirin ve eğlendiği sürece tekrarlayın. Bebeğiniz bu oyuna alışınca, biraz daha uzun süre oturmasını sağlayın ve dönüşümlü olarak her bir kolunu daha önce bir kürek çekerken kollarını çekerek "FIŞ FIŞ KAYIKÇI" söyleyin onu yastığa geri indirdin.

Unutmayın: Her bebek farklı bir hızda gelişir, bu yüzden bu haftaki aktiviteler için sizinki hazır değilse, endişelenmeyin - sadece birkaç hafta içinde tekrar deneyin.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon