blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 2 HAFTALIK

· Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Yeni bir dünya

Rahminiz sıcak ve rahat bir ortamdı ve bebeğiniz vücudunuzun çeşitli seslerine alışıktı dolayısıyla yaşamdaki seslere, hislere kısacası ortama uyum sağlaması zaman alacaktır. Bebeğiniz zamanını; uyku, sessizlik uyanıklığı ve aktif uyanıklık durumlarına girip çıkarak geçirdiği için geliştirdiği kişiliğini henüz tespit edemeyebilirsiniz.

Bebeğinizin iletişim kurmasının tek yolu ağlamaktır, ancak siz sesiniz ve dokunuşunuzla onunla iletişim kurabilirsiniz. Artık sesinizi tanıyabilir ve başkalarının arasından sizi seçebilir.

Bebeğiniz muhtemelen tutulmayı, okşanmayı, öpüşmeyi, masaj yapılmasını ve kucağınızda olmayı seviyor. Sesinizi duyduğunda veya yüzünüzü gördüğünde "ah" sesi bile verebilir ve sizi bir kalabalığın içinde bulmak için istekli görünebilir.

Kolik mi?

Bebeğiniz en az üç hafta boyunca haftada üç veya daha fazla gün üst üste üç saatten fazla ağlarsa ve sıkıntısı için tıbbi bir açıklama yoksa, muhtemelen koliktir.

Huysuz bir bebek gerçekten rahatsız edici davranabilir – sıkıntısını dönüşümlü olarak bacaklarını uzatarak veya yukarı çekerek gösterir. Ağlaması ve rahatsızlığı günün her saatinde ortaya çıkabilir, ancak genellikle sabah 6'da ve gece yarısı yoğunluğu artabilir.

Neyse ki, kolik sendromu sonsuza dek sürmez. Bebeklerin yüzde altmışı bu durumu en az ilk 3 ay yaşayacak ve yüzde 90'ı 4 aylıkken daha iyi olacaktır.

Göbek bağı

Bebeğiniz doğduktan sonra doktorunuz (veya eşiniz) göbek kordonunu acısız bir şekilde keser, göbek bağı kalır. Bebeğinizin ilk birkaç haftasında, kalan kordon dokusunun düşmeye başlayacağını fark edeceksiniz.

Bu süre zarfında bebeğinizi kuru tutmak için küvet banyoları yerine bebeğinize ıslak havlu banyoları yaptırın. Kordon tamamen ayrıldığında ve düştüğünde, geriye kalan şey bebeğinizin sevimli göbeğidir.

Ağırdan alın!

Bebeğinizin günün sonunda huzursuz veya telaşlı olduğunu fark edebilirsiniz. Bu normal. Bebeğiniz, tüm yeni manzaralar ve sesler tarafından boğulmuş olabilir. (Eviniz nispeten sakin olsa bile her şey onun için çok yeni unutmayın.)

Bir bebeğin kalp atış hızı ve emme refleksi yeni bir sesle karşılaştığında değişir. Bebeğinizin çok ağladığını gördüğünüzde, sakinleştirmek için biraz rahatlayın ve onu rahatlatmak için ona bir masaj yapmayı deneyin, kalp hizanıza koyup ritmik bir şekilde onu sarsmadan hareket edin.

Lohusa sendromları

Yeni bir ebeveyn olarak, bir dereceye kadar duygusal zayıflığı hissetmek normaldir. Yeni annelerin en az yüzde 60 ila 80'i, lohusalığı; acı, endişe, uyku problemleri, huzursuzluk ve huysuzluğa neden olan ılımlı bir depresyon şeklinde yaşar.

Eğer lohusa depresyonunuz iki veya üç haftadan fazla sürerse, yeni annelerin yüzde 20'sini etkileyen ciddi bir durum olan doğum sonrası depresyonu olabilir. Tüm belirtilerden herhangi birini hissediyorsanız - gün boyu süren uykusuzluk, ağlama veya hüzün, neredeyse bütün faaliyetlere ilginin azalması, odaklanma zorluğu, iştah değişikliği, anksiyete, aşırı suçluluk, panik ataklar (taşikardi, baş dönmesi, kafa karışıklığı, yaklaşmakta olan felaket hissi) veya intihar düşünceleri - derhal doktorunuza başvurun. Bebeğinizin size ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

· Lohusa depresyonu

Hiçbir şeyin anlamı yokmuş gibi görünüyor: Çok mutlu olmanızın beklendiği bir zamanda üzülüyor, ağlıyor, karamsar veya huzursuz hissediyorsunuz. Aslında, yeni annelerin yaklaşık yarısının lohusa depresyonunun olması için çok iyi nedenleri var.

Bebeğiniz olduktan sonraki ilk haftalarda; uyku yoksunluğu, doğum sonrası iyileşme, yeni doğan bakımı, bebeklerle ilgili deneyim eksikliği ve yeterli yardıma sahip olmamanın tümü stresli olabilir. Doğumdan sonra meydana gelen büyük hormonal değişimler, özellikle şiddetli bir PMS geçmişiniz varsa, ruh halinizi de etkileyebilir. Sonra annelerin "her şeyi yapması" ve yeni annelerin "mutluluktan uçması" beklentilerini de hesaba katarsanız, hafif depresyon için ortam oluştuğunu farkedersiniz.

  • Bu duyguların normal olduğunu bilmek yardımcı olabilir. Duygularınızı sevdiğiniz ve güvendiğiniz insanlarla paylaşmak iyi bir fikirdir: eşiniz, ebeveynleriniz, başka bir akrabanız veya yakın bir arkadaşınız. Varsa Doğum Kulübünüzdeki veya etrafınızdaki diğer yeni ebeveynlerle bağlantı kurmak, yalnız olmaktan uzak olduğunuzu görmenize yardımcı olabilir.
  • Kendiniz için zaman ayırın. Arkadaşınızı ziyaret ederken, alışverişe giderken veya sadece rahatlatıcı bir banyo yaparken, bebeğinizin eşinizle, büyükbaba veya büyükannesi ile kalmasına izin verin. Hatta dışarıda oturmak veya bebeğinizi temiz havada yürüyüşe çıkarmak bile faydalı olabilir.
  • İşi geride bırakın. Gerçekten mi, iş mi? Unutmayın, bu adı üzerinde doğum izni. Ailenizle bağlarınızı güçlendirmek için bu haftaları kullanın.
  • Duygular birkaç haftadan uzun sürerse, doktorunuza söyleyin. Daha ciddi bir durum olan doğum sonrası depresyonunda olabilirsiniz. Bunun nedenleri tam olarak anlaşılmamıştır, ancak “iyi” bir anne olmanın veya “iyi başa çıkabilmenin” bir yansıması değildir. Doğum sonrası depresyonunun semptomları arasında aşırı kaygı, panik atak, yeme alışkanlıklarındaki değişiklikler (aşırı yeme veya iştahsızlık), uykusuzluk ve kendinize veya bebeğinize zarar verme düşünceleri sayılabilir.

· Bilgi edinin: Ani bebek ölümü sendromu riskini azaltmak

Ani bebek ölümü sendromu nedir?

Bazen beşik ölümü adı verilen ani bebek ölümü sendromu (ABÖS veya Sudden Infant Death Syndrome - SIDS), 1 yaşın altındaki bir bebeğin, genellikle uykudayken, aniden ve uyarı vermeden ölmesi durumudur.

Endişelenmeli misiniz?

Ani bebek ölümü sendromu, 1 ay ile 1 yaş arasındaki bebeklerde önde gelen ölüm nedeni olmasına rağmen, hala nadirdir. Ani bebek ölümü sendromu en sık 1 ila 4 ay arasındaki bebekleri etkiler; Vakaların yüzde 90'ı 6 aydan küçük bebeklerdir.

Bebeğinizin riskini nasıl azaltabilirsiniz?

Bebeğinizi karın üstü veya yanınıza değil, daima sırt üstü yatırınız. Çocuk doktorları 1994'te bu yatış pozisyonunu önermeye başladığından beri, ani bebek ölümü sendromu ölümleri yüzde 50 oranında şaşırtıcı bir şekilde azalmıştır.

Bebeğinizle aynı yatakta değil, aynı odada uyuyun. (Bebeğinizin yatağını, beşik veya oyun bahçesini yatağın yanına getirebilirsiniz.)

Bebeğinizin beklenmedik bir şekilde ağzını kapatabilecek ve nefes almasını etkileyebilecek gevşek yataklar, yastıklar, yumuşak oyuncaklar veya bebek bezi ile uyumasına izin vermeyin. Bebeğinizi, üstünde yastık ya da oyuncak bulunmayan, sadece lastikli çarşafın serili olduğu sert, düz bir yatağa yatırın. (Bebek bezinin sızıntılarına karşı korumak için, çarşafın altına ince, sıkı bir yatak pedi yerleştirmenizde sakınca yoktur.)

Bebeğinizi yatmadan önce fazla giydirmeyin - ona bir yetişkinin rahat olması gerekenden daha fazla kat giysi giydirmemelisiniz. Bebeğinizin üşüdüğünü düşünüyorsanız, ona ayaklı pijama veya giyilebilir battaniyenin içine pamuklu tek bir parça gibi sıcak tutan kıyafetler giydirin.

Asla bebeğinizin etrafında sigara içmeyin ve sigara içenlerden uzak tutun. Mümkünse bebeğinizi emzirin ve uyuttuğunuzda ona emzik vermeyi deneyin.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon